کد مطلب: 159798
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۱
روحانی در جلسه هیئت دولت: اینکه گفتیم سانتریفیوژ می چرخد و چرخ اقتصاد هم می چرخد، به آن عمل کردیم. ما انرژی هسته ای را بی هزینه کردیم.
 
به گزارش ایران خبر،حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه هر آنچه که دولت یازدهم و دوازدهم در مسائل سیاسی، اقتصادی و داخلی بر آن تاکید کرده با نگاه به زندگی، رفاه مردم، توسعه تولید و همچنین تحقق حقوق مردم بوده است، گفت: تجارت با دنیا حق مردم است، یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی برون گرا بودن اقتصاد است و اینکه اقتصاد ما برون گرا باشد و محصولات تولید داخل را صادر کنیم دستور مقام معظم رهبری است.
رئیس جمهور با اشاره به قرار داشتن در روزهای پایانی سال ۹۹ و با تاکید بر رعایت کامل اصول بهداشتی در مراسم و جشن‌های نوروز از سوی مردم، گفت: در روزهای پایانی سال اولین وظیفه دولت این است که همه طرح‌های قابل افتتاح کشور در سال جاری را افتتاح کند و مردم سال آینده باید آثار فعالیت‌های ۸ ساله دولت تدبیر و امید را ببینند.
روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه تحریم باید برداشته شود و این حق مردم است، تصریح کرد: اگر یکساعت در برداشتن تحریم تعلل کنیم و امروز و فردا کنیم، حقوق مردم را پایمال کرده ایم و مهمترین حقوق عامه این است که تحریم از روی دوششان برداشته شود و همه باید برای این هدف تلاش کنیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: قانون اساسی به صراحت می‌گوید جز در مواردی که به صراحت، اجرا به مقام معظم رهبری واگذار شده، تمام اجرا برعهده دولت است و هیچکس حق ندارد در اجرا مداخله کند.
وی گفت: در شرایط فعلی لحن دولت جدید آمریکا مقداری تغییر کرده و اعتراف می‌کند که اقدامات دولت قبلی غلط و اشتباه بوده است اما در زمینه برداشتن تحریم که مساله اصلی است هنوز قدم جدیدی از طرف دولت جدید آمریکا برداشته نشده است.
روحانی با بیان اینکه برداشتن تحریم و اجرای کامل برجام هم آسان و هم خیلی مشکل است، اظهار داشت: اگر اراده جدی در طرفین مخصوصاً آمریکا وجود داشته باشد و آنها به همه تعهدات خود عمل کرده و تحریم‌ها را بردارند ایران نیز بلافاصله به تعهدات خود باز خواهد گشت و در زمان کوتاهی می‌توان این مشکل را برطرف کرد اما اگر قرار باشد وسواس خناس که به جان ترامپ افتادند و او را در صحنه سیاسی، داخلی و بین‌المللی بی آبرو کردند و مشخصاً صهیونیست‌ها او را به این دام انداختند، باز هم فعال شوند رسیدن به نتیجه دشوار خواهد بود.
رئیس‌جمهور گفت: صهیونیست‌ها ترامپ را اغفال کرده و در مسیر غلط بردند و اگر دولت فعلی آمریکا قبول دارد که او اشتباه کرده است بایستی آن را صراحتاً اعلام کرده و هر چه سریع‌تر به دنبال جبران باشد.
روحانی خاطرنشان کرد: تاکید ما به اروپایی‌ها این است که بایستی برجام را حفظ کنیم و البته این کار با سخنرانی و شعار شدنی نیست و لازم است اقدام عملی انجام گیرد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر دولت در این زمینه اصرار دارد نباید غلط تعبیر شود که به بیرون چشم دوخته است، حق داریم که از طرف مقابل خود، حقوق مردم را مطالبه کرده و آن را برگردانیم.
روحانی خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت یازدهم برداشت از میدان مشترکی که روز دوشنبه به افتتاح رسید صفر بود اما در دولت یازدهم اقدامات لازم در این زمینه را آغاز کردیم و برداشت از این میدان را در اوایل سال ۹۶ به ۳۰ هزار بشکه و اخیراً به ۶۵ هزار بشکه در روز رساندیم و این بازستانی و حفظ حقوق مردم است.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه برجام یکی از مهم‌ترین توافق‌های سیاسی تاریخ ایران است، گفت: به واسطه این توافق اقداماتی را که برای ایران هزینه‌دار بود، حذف کردیم و در روزهای اخیر نیز نشان دادیم که اگر اراده کنیم در طول یک هفته می‌توانیم تمام تولیدات هسته‌ای خود را انجام دهیم.
روحانی تصریح کرد: دولت به این تعهد خود که هم سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد کشور، هر روز عمل کرده است و امروز اقتصاد ما بهتر از گذشته می‌چرخد و دهها هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در هر هفته به بهره‌برداری می‌رسد و از طرف دیگر سانتریفیوژها هم بهتر و با کیفیت بالایی می‌چرخند بنابراین هم می‌شود صنعت هسته‌ای رشد و پیشرفت کند و هم می‌توان به آن مشروعیت داده و فعالیت در این زمینه را بی‌هزینه کرد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: به سران اروپایی تاکید کرده‌ام که امروز ۱+۴ وظیفه سنگینی بر دوش دارد و باید بدانند که ما هستیم که برجام را در طول سه سال جنگ اقتصادی حفظ کردیم بنابراین بایستی آنها تحریم را متوقف و قانون را اجرا کنند.
روحانی با بیان اینکه احقاق حقوق مردم را باید در تمامی زمینه‌ها پیگیری و گسترش دهیم، گفت: یکی از افتخارات دولت این است که در بخش‌های مختلف کشاورزی حرکت پرشتابی توأم با توجه به محیط زیست انجام داده است و در طول این دولت ۲۵ میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه کردیم و آن را که در ابتدای دولت ۹۷ میلیون تن بود به ۱۲۴ میلیون تن افزایش دادیم.
رئیس‌جمهور افزود: در طول این دولت همچنین آبیاری مدرن و قطره‌ای که تا دولت یازدهم حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بود به ۲میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار افزایش دادیم و طرح گلخانه‌ای را از ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار به حدود ۲۰ هزار هکتار رساندیم و اینها همه نشان دهنده تحول بزرگی در بخش کشاورزی است.
روحانی همچنین با اشاره به اهمیت ایام نیکوکاری، مردم ایران را سردمدار احسان و نیکوکاری دانست و گفت: در آغاز دولت یازدهم ۴ هزار و ۳۰۰ تشکل خیریه در کشور وجود داشت و امروز ۹ هزار و ۸۰۰ تشکل فعال هستند و قرآن نیز همه را به نیکی و احسان تشویق کرده است و نباید خدای ناکرده در توهین و اهانت مسابقه گذاشته شود.
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به لوایح مربوط به FATF اظهار کرد: FATF یک گروه ویژه‌ای است که اقداماتی در زمینه مالی در دنیا انجام می‌دهد و همه کشورها از شرق و غرب هم ملحق شده‌اند، اگر بد است چطور همه ملحق شده‌اند؟ چطور تمام اروپا، روسیه، چین، ترکیه و همسایگان ما ملحق شدند؟
وی ادامه داد: همه دنیا تلاش می‌کنند که یک رتبه بالاتری در این گروه ویژه مالی بدست بیاورند، بعد ما ایستادیم و تماشا می‌کنیم. البته دولت اقدامات خود را انجام داده است و چهار لایحه را تنظیم و تصویب کرده و به مجلس فرستاده است، در مجلس هم تصویب شده و حتی شورای نگهبان هم کارهایی را انجام داده اما دو لایحه مربوط به دو کنوانسیون، اشکالاتی داشته و به مجمع رفته است.
رئیس‌جمهور گفت: این برای مردم و زندگی آنها خیلی مهم است، همه باید واضح با مردم صحبت کنند. باید بدانیم وقتی عدد ریسک کشور بالا می‌رود به دلیل همین است، یعنی مردم باید از جیبشان پول بیشتری پرداخت کنند. وقتی این لویح اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید مردم پول بیشتری بدهند.
روحانی گفت: تمام کشورهای دوست، به ما می‌گویند اگر ملحق نشوید ارتباط بانکی ما قطع می‌شود، آیا ما می‌خواهیم به قرن قبل برگردیم و بانک‌ها را ببندیم و سراغ صرافی‌ها برویم؟ این مسائل حقوق مردم است و با جیب تک تک آدم‌ها سروکار دارد.
وی با بیان اینکه ما وقتی قانونی را وضع و اجرا می‌کنیم، این قانون تمام مشکلات بشریت را حل نمی‌کند، گفت: اگر بهFATF نپیوستیم و این لوایح اجرا نشد، به مردم بگوییم این چقدر هزینه دارد و این هزینه را چه کسی باید پرداخت کند.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه من از مجلس سابق باید تشکر کنم که با ما درباره این لوایح همراهی کرد، گفت: الان شرایطی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام باید قدرت خودش را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
روحانی گفت: هر روز که در این مساله تأخیر بیفتد به نفع ما نیست و هرچه زودتر تصویب شود به نفع ماست. دولت از مقام معظم رهبری برای بررسی مجدد این دولایحه درخواست کرد و ایشان زمان بررسی لوایح در مجمع را تمدید کردند. بنابراین رهبرانقلاب راه را باز کردند و امروز این در اختیار مجمع است و هرچه زودتر تصویب شود به نفع مردم و کشور خواهد بود. در مجمع هم افراد دلسوزی هستند و می‌دانند شرایط کشور در چه وضعیتی است.
وی با بیان اینکه لوایح مربوط به FATF نه ربطی به برجام و نه ربطی به تحریم دارد، گفت: تحریم و برجام باشند یا نباشند FATF لازم است زیرا هرکدام از این‌ها کار خودشان را می‌کنند.
رئیس‌جمهور گفت: امیدواریم در این زمینه با همکاری دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام از این پیچ عبور کنیم.
 
منبع : خبرگزاری مهر