کد مطلب: 160716
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۶
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ما نه به وعده‌ها و نه سیگنال‌های مثبت و منفی که از هنگام روی کار آمدن آقای بایدن مطرح شده اهمیت نداده‌ایم و آن چه که برای ما مهم است عمل واقعی آمریکاست.
 

به گزارش ایران خبر، سعید خطیب زاده دوشنبه بعد از ظهر در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ که به خاطر رعایت مسائل کرونا در فضای باز و در میدان مشق وزارت خارجه برگزار شده بود در ارتباط با موضوع خرید واکسن کرونا از دیگر کشورها و مسائلی که در این زمینه مطرح است گفت: وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری ویروس کرونا در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۹ نامه ای را به وزارت بهداشت و مقامات عالی رتبه نوشت و تمام موضوعات در مورد واکسن را مطرح کرد و ما در این مدت تمام تلاش خود را برای رفع موانع خارجی جهت واردات واکسن کرونا و مسائل مربوط به تولید مشترک انجام دادیم.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه در این زمینه بدون نظر وزارت بهداشت و شورای عالی کار نمی کند و آنها هر چیزی که از ما خواسته اند را انجام داده ایم، گفت: همانطور که می دانید سال گذشته آقای ظریف در جریان سفر به مسکو درخواست صادر کردن واکسن اسپوتنیک به ایران را مطرح کردند و تا کنون مقداری از آن وارد شده است که بیش از نیم میلیون دوز است. در مسیر تولید مشترک واکسن نیز همکاری هایی بین دو کشور در حال انجام است.

وی ادامه داد: با طرف های هندی و کوبایی نیز در این زمینه رایزنی هایی انجام شده است و در چند روز آینده از طریق کواکس واکسن وارد کشور می شود که بالغ بر ۲.۲ میلیون دوز است.

وی با بیان اینکه از چین نیز مقداری واکسن وارد کشور شده است ادامه داد: در جریان سفر اخیر وزیر خارجه چین به ایران بیش از نیم ساعت در جریان مذاکرات وزرای خارجه دو کشور در ارتباط با موضوع واکسن و تولید مشترک آن صحبت شده است. فکر می‌کنم  طی هفته های آینده واردات واکسن از طریق روسیه و کواکس تسریع شود.

وی همچنین به موضوع خرید واکسن از هند نیز اشاره کرد و گفت: هندی ها به خاطر قوانین داخلی شان تا کنون واکسن ها را ارسال نکرده اند و امیدواریم که این مسئله نیز حل شود.  

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه در وین گفت: آنچه که فردا در وین برگزار می شود با کمیسیون های مشترک قبلی فرقی ندارد. در روز جمعه نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد و در روز سه شنبه ادامه این نشست به صورت حضوری در وین برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام قرار بود که در اسفند ماه برگزار شود ولی تاریخ آن نهایی نشد و در فروردین برگزار شد.

وی همچنین در مورد دستور کار نشست کمیسیون برجام گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران یا چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف مقابل است.

وی ادامه داد: در آخرین نشست وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۴ که به صورت مجازی برگزار شد در این زمینه نیز مفصل بحث و گفت‌وگو شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین و رایزنی های چند ساله ای که در این زمینه بین دو کشور صورت گرفته بود گفت: این سند حاوی هیچ قرارداد، هیچ رقم، هیچ حق انحصاری برای طرفین و هیچ تعهد مشخص برای دو طرف نیست.

وی همچنین با اشاره به برخی از شایعات در مورد این سند از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران گفت: از اساس این مباحث اشتباه و غلط است چرا که چنین موضوعی مخالف قانون اساسی است و تعهدات ملی مان در برابر مردم است.

وی ادامه داد: در هر قراردادی که از این نقشه و سند راه بیرون بیاید مدت زمان و شرایط در خود قرارداد ذکر می شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تاکید بر اینکه نفتکش کره ای توقیف شده در ایران آزاد نشده است، گفت: وزارت خارجه بنا به درخواست کره جنوبی و وزارت خارجه این کشور و با توجه به سوابق کاپیتان، کشتی و نفتکش توصیه هایی را در مورد این نفتکش به مقام قضایی ارائه کرده است و مقام قضایی با نظر مثبت در حال بررسی این موضوع است و باید منتظر تصمیم مقام قضایی در این زمینه بود.

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفرنخست وزیر کره جنوبی به تهران نیز گفت: چنین درخواستی از سوی کره جنوبی مطرح شده و ما از این موضوع استقبال کرده ایم و در حال تعیین جزئیات فنی این سفر هستیم و به محض اینکه انجام این سفر نهایی و قطعی شد زمان آن را اعلام می کنیم.

وی ادامه داد: انتظار داریم که نخست وزیر کره در جریان سفر به ایران حامل راه حل های عملی برای چگونگی آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در این کشور باشد. متاسفانه این موضوع (پول های بلوکه شده ایران از سوی کره و عدم انجام اقدامات از سوی دولت کره برای آزادسازی آن) روابط دو جانبه را تحت تاثیر خود قرار داده است. در واقع روابط دو کشور گروگان بی عملی کره ای ها در این زمینه قرار گرفته است و امیدواریم نخست وزیر کره همراه با راه حل هایی برای حل این موضوع به تهران سفر کند و قطعا این سفر می تواند در ارتقای روابط دوکشور نیز موثر و تاثیرگذار باشد.

وی همچنین گفت: روند در مورد آزادسازی پول های بلوکه شده ایران همانطور که پیش از این گفته ام روند کندی است.

این خبر تکمیل می‌شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا