کد مطلب: 161526
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۲۹
رئیس‌جمهور گفت: سال ۹۹ یکی از سخت‌ترین سال‌های تاریخ ایران بود زیرا اتکای ما به نفت و میعانات در بودجه ۲ درصد بود.
 

به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: بسیار مهم است که جامعه ما وحدت، یکپارچگی، اخوت و برادری را در نظر داشته باشد. لحنی که امروز در جامعه می‌بینیم، مورد پسند مولا علی (ع) نیست. آن چیزهایی که در روزنامه ها و فضای مجازی می بینیم قابل قبول نیست و همه ما باید برای تغییر این وضعیت و اخلاق تلاش کنیم.

وی اظهار داشت: در بخشی از وصیت نامه امیرالمومنین علی(ع) آمده است که به یکدیگر وصل شوید و از همدیگر فاصله نگیرید و نسبت به هم جود و بخشش داشته باشید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همچنین ایشان در پایان وصیت نامه‌شان فرموده‌اند که افراط و تفریط درست نیست و ایشان همواره دنبال اعتدال و عدالت بوده است. همچنین امام علی(ع) فرموده اند زمانی که من جان به جان آفرین تسلیم کردم، نروید در کوفه و مدام نگویید که امیرالمومنین کشته شده است و ما باید انتقام بگیریم.

روحانی ادامه داد: مولا امیرالمومنین این راه و شیوه را به ما نشان می‌دهد و در این شب‌های قدر که به نام ایشان است، باید افراط و تفریط را کنار بگذاریم. عدالت، دوستی و مهربانی را جایگزین آنها کنیم و بعد از شب‌های قدر و ماه مبارک رمضان هم باید جامعه‌ای متحد و برادر را در کنار هم ببینیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با هر بهانه کوچکی نباید مسئله را بزرگ کنیم و در کنار آن مسئله ای که با دست خودمان بزرگ کردیم، بذر کینه را در جامعه نیفشانیم. دل‌های ما باید پاک باشد و در کنار هم قرار بگیریم چراکه همه برادر، مسلمان و تابع انقلاب هستیم و همگی باید برای سرافرازی ایران اسلامی تلاش کنیم.

اتکای بودجه ۹۹ به نفت و میعانات ۸ درصد بوده است

وی با اشاره به ارائه گزارشی از سوی سازمان برنامه و بودجه به دولت، گفت: این گزارش درباره اقداماتی بود که دولت در سال ۹۹ انجام داده بود. سال ۹۹ یکی از سخت ترین سال‌های تاریخ ایران بود و برای اینکه بدانید چقدر سخت بود، باید بگویم اتکای ما به نفت و میعانات در بودجه ۲ درصد و به نفت و فرآورده ها ۶ درصد بوده است.

روحانی اظهار داشت: بر این اساس فقط ۸ درصد اتکای بودجه ما به نفت بوده است که در تاریخ بی‌سابقه است. از زمانی که نفت کشف شده و در  اقتصاد ایران ورود پیدا کرده است، چنین اتفاقی نیفتاده بود که بودجه کشور بدون اتکای به نفت اداره شود.

رئیس‌جمهور بیان کرد: کسانی که دولت را مورد نقد قرار می‌دهند، باید به این نکات هم توجه کنند که اتکای دولت در بودجه به نفت و میعانات فقط دو درصد بوده و مسئله مهمی در تاریخ است.

وی متذکر شد: مرزهای ما در ماه‌های اولیه سال ۹۹ بسته شد و مردم همه مطلع هستند که چه مشکلاتی برای ما در عرصه‌های  صادرات، واردات و گردشگری ایجاد شد. بر این اساس در کنار تحریم، کرونا هم مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد.

رئیس‌جمهور یادآور شد: اخیراً در یکی از برنامه‌های صدا و سیما کارشناسی گفت «دولت هر زمان که در بودجه کم بیاورد، از بودجه عمرانی برمی‌دارد و صرف بودجه جاری کشور می‌کند». ممکن است گاهی اوقات این‌گونه باشد اما در سال ۹۹ ما بودجه عمرانی را بیش از مصوبه قانونی آن عملیاتی کردیم که در تاریخ کشورمان چنین اتفاقی کمتر رخ داده است.

وی افزود: بودجه عمرانی طبق مصوبه قانونی ۸۸هزار میلیارد تومان بود اما در سخت‌ترین سال دولت، ما بیش از ۹۲هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی تخصیص دادیم. بر این اساس، بیشتر از لایحه دولت و مصوبه مجلس، بودجه عمرانی را مورد توجه قرار دادیم.

روحانی تصریح کرد: از آنجایی که سال جهش تولید بود و ما می‌خواستیم به شعار سال عمل کنیم، به بودجه عمرانی توجه زیادی شد. زمانی که شرایط سخت می‌شود و ما شرایطی چون تحریم و کرونا را داریم، قاعدتاً نباید بتوانیم به حقوق‌بگیران و بازنشستگان کمک کنیم.

۳۴ درصد به حقوق کارمندان اضافه شده است

رئیس‌جمهور ادامه داد: با وجود این، بیشترین کمک به حقوق‌بگیران ثابت و بازنشستگان در سال ۹۹ شد. حقوق کارمندان از زمان آغاز کرونا تاکنون اضافه شده و کسانی که حقوقشان از چهار میلیون تومان کمتر بوده، ۵۳ درصد به میزان حقوق آنان در سال ۹۹ اضافه شد و کسانی هم که حقوقشان زیر ۶ میلیون تومان بود، ۴۵ درصد به میزان حقوقشان اضافه شد. همچنین افرادی هم که حقوقشان بین ۶ تا ۱۰ میلیون تومان بود، ۳۴ درصد بر حقوقشان افزوده شد.

وی با بیان اینکه از بهمن ۹۸ تا مهر ۹۹ به طور متوسط ۳۴ درصد به حقوق کارمندان اضافه شده است، گفت: همچنین همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، انجام و به مستمری آنان هم اضافه شد. همچنین درباره حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی انتقاداتی وجود داشت و طبق گزارشی که سازمان برنامه و بودجه به بنده داده است، کسانی که در سال ۹۸، یک میلیون و ۶۰۰هزار تومان مستمری دریافت می‌کردند، در فروردین سال ۱۴۰۰، چهار میلیون و ۳۰۰هزار تومان دریافت می‌کنند.

روحانی اظهار داشت: همچنین کسانی که ۲۰ سال خدمت کرده‌اند، سه میلیون و ۹۰۰هزار تومان در فروردین ماه حقوق دریافت کردند. بر این اساس می‌بینید که ما نسبت به کارمندان و بازنشستگان بی‌توجه نبودیم و در سال بسیار سخت ۹۹ اقدامات لازم را برای بهبود وضعیت آنان انجام دادیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما برای سایر مردم هم تلاش کردیم، تصریح کرد: مطابق با آماری که به بنده ارائه شده، پول‌هایی که ما در سال ۹۹ تحت عنوان «یارانه، کمک معیشتی یا کمک معیشتی ویژه به دلیل کرونا» به مردم پرداخت کردیم، بالغ بر ۱۰۸ هزار میلیارد تومان بوده و رقم بسیار بالایی است.

۶۰۰هزار میلیارد تومان به انحای مختلف به مردم پرداخت کردیم

وی ادامه داد: وام‌های زیادی در این ایام به مردم داده شد که فقط بالغ بر ۲۸هزار میلیارد تومان وام یک میلیون تومانی به آنان پرداخت کردیم. علاوه بر این، ۷۶هزار میلیارد تومان وام برای کسب و کارهایی که در ایام کرونا دچار سختی بیشتری شدند و به مستأجران پرداخت شد.

روحانی افزود: از سوی دیگر، پول دو قسط سهام عدالت را هم در سال ۹۹ پرداخت کردیم که بالغ بر ۳۵۰هزار میلیارد تومان است؛ البته بخش اعظمی از آن پرداخت شده و مابقی آن هم پرداخت خواهد شد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ۶۰۰هزار میلیارد تومان به انحاء مختلف در سال ۹۹ به مردم پرداخت شده که در تاریخ کشور بی‌نظیر است، گفت: این به معنای آن نیست که همه مشکلات مردم حل شده اما به این معنا است که دولت در حد توان خود و شبانه‌روز به فکر مردم بوده، تلاش کرده و اقدامات مهمی را انجام داده بنابراین لازم است از همه کسانی که به ملت خدمت کرده‌اند، سپاسگزاری شود و همواره تلاش شده که زندگی مردم در این ایام سخت بچرخد.

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری مهر