کد مطلب: 161756
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۱
سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از وقوع رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور خبر داد و نسبت به پرهیز از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و امتناع از فعالیت‌های کوهنوردی به‌ویژه در ساعات بعداز ظهردر برخی استان‌ها توصیه کرد.
 

به گزارش ایران خبر، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی فردا (۲۳ اردیبهشت ماه) برای ارتفاعات و دامنه در استان‌های تهران، سمنان، قزوین، البرز، مرکزی و نیمه غربی اصفهان و جمعه (۲۴ اردیبهشت ماه) در ارتفاعات و دامنه در البرز، تهران، سمنان و مرکزی پیش‌بینی می‌شود.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی بالا آمدن ناگهانی سطح آب در رودخانه‌ها و مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر، برخورد صاعقه، بارش تگرگ در مناطق کوهستانی و مستعد دور از انتظار نیست بنابراین  سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها ، امتناع از فعالیت‌های کوهنوردی به‌ویژه در ساعات بعداز ظهر، حفظ وجمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها در مراتع، آمادگی سازمان‌ها و شهرداری‌ها برای آبگرفتگی معابر توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی امروز (۲۲ اردیبهشت ماه) برای استان‌های قزوین، البرز، زنجان، مرکزی، قم، غرب یزد و شمال فارس و پنج‌شنبه (۲۳ اردیبهشت ماه) برای استان‌های همدان، مرکزی قم، زنجان، غرب کردستان، شمال فارس، ارتفاعات کرمان و چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی می‌شود.

این شرایط جوی جمعه (۲۴ اردیبهشت ماه) برای استان‌های البرز، تهران، همدان، قم، نیمه غربی اصفهان، غرب یزد، شمال و شرق فارس وارتفاعات کرمان و شنبه (۲۵ اردیبهشت ماه) برای شمال فارس، جنوب مرکزی، شرق لرستان، غرب یزد، ارتفاعات در تهران، البرز و سمنان دور از انتظار نیست.

از مخاطرات چنین شرایط جوی می‌توان به احتمال بالاآمدن ناگهانی سطح آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها، احتمال صاعقه و تگرگ در مناطق مرتفع و مستعد، وزش باد شدید موقتی همراه با خیزش گرد وخاک و کاهش دید اشاره کرد و نسبت به احتیاط در تردد از مجاورت رودخانه ها و مسیل‌ها به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، احتیاط در چرای دام‌ها در مراتع مرتفع و از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار با اشاره وزش باد شدید و وقوع گرد و خاک آمده است: این شرایط جوی از چهارشنبه (۲۲ اردیبهشت ماه) تا بعدازظهر جمعه (۲۴ اردیبهشت ماه) در استان‌هاس خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و یزد پیش‌بینی می‌شود و کاهش دید و کیفیت هوا را در پی دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به حفظ و مقاوم‌سازی سازه‌های موقتی همچون گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، امتناع از توقف در مجاورت درختان فرسوده، ساختمان‌های نیمه‌کاره و سازه‌های موقتی و پرهیز از پرواز با هواپیماهای سبک و گلایدر توصیه می‌کند.

به گزارش ایران خبر،  در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع : خبرگزاری ايسنا