کد مطلب: 162690
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۹
شهردار تهران یکی از اقدامات شهرداری را مهار رشد بی‌رویه بلند مرتبه سازی نسبت به دوره قبل و کاهش ۹۰ درصدی زیربنای پروانه‌ها عنوان کرد.
 

به گزارش ایران خبر،  پیروز حناچی، شهردار تهران ظهر امروز دوشنبه در گفت‌وگویی آنلاین با کارکنان شهرداری تهران دستاوردهای مدیریت شهری پنجم را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه اخیرا در شورای شهر تهران گزارش «تحویل و تحول شهرداری تهران» به شورای شهر تهران و بنا به ماموریتی که بر عهده شهرداری تهران گذاشته شده بود، ارائه شد، گفت: این گزارش عمدتا حول این محور که چه تحویل گرفتیم و الان که آخر دوره پنجم شوراست چه چیزی و با چه تغییراتی تحویل می‌دهیم، است.

به گفته وی، گزارش تحویل و تحول بر اساس ۹ محور، انضباط ساخت و ساز و بهسازی کالبدی، عدالت توزیعی، توسعه زیرساختی و تسهیل ترافیک، مالیه شهرداری، ارتقاء کارآیی سازمان، مشارکت اجتماعی و رضایت شهروندی، ایمنی و محیط زیست پایدار، حفاظت از میراث طبیعی و تاریخی شهر، هوشمندسازی و شفافیت است.

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه نخست؛ کاهش‌۵۰ درصدی ‌متوسط ‌زیربنای‌ سالانه ‌پروانه‌های ‌صادره‌ مسکونی‌،  کاهش ‌میزان ‌مغایرت ‌ارتفاعی‌ پروانه‌های‌ صادره‌ در ‌مناطق ‌۱ و۲، کاهش ‌۶۳ درصدی ‌تعداد پروانه‌های ‌مسکونی ‌مغایر ‌با ‌دستور ‌نقشه و کاهش‌۲۶ درصدی ‌مجموع‌ طبقات‌ مازاد در ‌پروانه‌های ‌مسکونی ‌مغایر است که بخش عمده ای از پروانه های صادره شامل توافقات دوره قبل هم بوده است. 

بر اساس گزارش سایت شهر، حناچی یکی دیگر از اقدامات در این حوزه را مهار رشد بی‌رویه بلند مرتبه سازی نسبت به دوره قبل و کاهش ۹۰ درصدی زیربنای پروانه‌ها عنوان کرد و گفت: البته نمی توان گفت همه اینها برنامه ریزی ما بوده بلکه شرایط رکود هم تاثیرگذار بوده؛ اما ما این تهدید را  به فرصت تبدیل کردیم.

شهردار تهران در ادامه از کاهش سکونت پذیری تهران صحبت کرد که به گفته او با کاهش ‌سکونت‌پذیری ‌شهر تهران‌ با حذف ‌تسهیلات ‌تشویقی‌ (حذف‌بندهای‌۵-۲ و۱۱-۴‌) و تدقیق‌ طرح‌ تفصیلی‌ ویژه‌ منطقه ‌۲۲ ‌تاثیر کاهنده سکونت‌پذیری‌ افق‌ طرح ‌از ۱۲ میلیون ۹۴۸ هزار و ۲۵۳ نفر  ‌به‌ ۱۱ میلیون ۳۳۵ هزار نفر رسانده است. البته این موضوع بحث حاکمیتی است که ماموریت اجرای آن در همه دوران‌ها بر عهده شهرداری تهران بوده است.

او با توضیح اینکه املاک درشت دانه با وسعتی بیش از یک پنجم شهر تعیین تکلیف شد، گفت: بیش از ۱۶ هزار و ۴۶۴ هکتار از اراضی شهر در سال‌های ۹۶ تا ۹۹ تعیین تکلیف شدند و برنامه‌ریزی در این اراضی به واسطه نوع زیر پهنه و ضوابط ناظر در طرح تفصیلی تعیین تکلیف نشده بود که با تدوین مصوبات مرتبط، نیمی از آن تعیین تکلیف شده‌ و نیمی دیگر در آخر دوره به نتیجه خواهد رسید. 

شهردار تهران بیان کرد: دستور العمل نوسازی شهر تهران، تدوین ‌برنامه‌ عملیاتی نحوه ‌ساماندهی ‌زیر پهنه‌ حفاظت‌ ویژه G۳۲۳ با رویکرد توسعه‌ پایدار طرح اراضی پادگان ۰۶ که امروز نشست نهایی تغییراتش در شورای عالی شهر سازی را داشتیم، پادگان جی، پادگان دوشان تپه، طرح اراضی مسیل کن یا شن چاله ها، باز آفرینی محور فداییان اسلام، بخش های ناکارآمد منطقه ۱۸، کوره های آجر پذیری منطقه ۱۹ و رود دره اوین-درکه اقداماتی هستند که در بخش بازآفرینی و تعیین تکلیف اراضی درشت دانه انجام شد.

حناچی به توسعه فضاهای عمومی شهر اشاره کرد و گفت: تهیه ‌۶ طرح‌ بازآفرینی ‌شهری،  اتمام‌ و ‌بهره برداری‌ از ‌۳۲ پروژه‌ بهسازی ‌محیطی، اجرای ‌۳ پروژه بهسازی محیطی، طراحی و اجرای ۸۴ هکتار میدانگاه شهری در دستور کار است و بر اساس پیگیری های انجام شده ۱۲۲ هزار متر مربع از فضای کارگارهی در وسط شهر تهران آزد شده است.

وی با بیان اینکه این رخدادها نشان دهنده این است که شعارهایمان در امتداد اقداماتمان بوده است، گفت: توسعه به مناطق جنوبی به این معنا نبوده که مناطق شمالی را تضعیف کنیم، بلکه سرمایه گذاری بیشتری پایین محور انقلاب داشتیم. به طوری که سهم خطوط در ایستگاه‌های بهره‌برداری شده در پهنه های جنوبی از کمتر از ۴۰ درصد به بیش از ۵۵ درصد در این دوره رسیده است.

شهردار تهران به پروژه‌های توسعه محله‌ای اشاره کرد و توضیح داد: در سال ۹۸ تا امسال ۲ هزار و ۴۸۷ پروژه اجرا شده و ۸۹  درصد در محله‌های کم برخوردار بوده است. تاکنون ۵۵۱ پروژه به اتمام رسیده و در سال ۹۸ این میزان ۹ درصد اعتبارات، سال ۹۹ حدود ۳۰ درصد و در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۴ درصد از اعتبارات را در ۲۲ منطقه در حوزه تملک دارایی به خود اختصاص داد.

حناچی با اشاره به توسعه کمی و کیفی خطوط مترو برای تکمیل شبکه ریلی حمل و نقل تهران، بیان کرد: بعد از حدود چند دهه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸، طرح جامع حمل و نقل ریلی در یکصد و پنجاه و ششمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید. بهره برداری از ۴۰ کیلومتر مسیر مترو جدید شامل ۱۳.۵ کیلومتر در خط ۷ بخش میانی و شمالی، بهره برداری از ۲۶.۵ کیلومتر از بخش میانی و شمالی خط ۶ در این دوره اتفاق افتاده است.

او با بیان اینکه برنامه ریزی و بهره برداری از ۱/۲ کیلومتر مسیر توسعه غربی خط ۴  نیز تا پایان تیر ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت، اضافه کرد: همچنین بهره برداری از ۱۲ ورودی جدید مترو و بهره برداری از  ۲۶ کیلومتر حد فاصله گلشهر تا هشتگرد با یک ایستگاه، با همکاری وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید صورت گرفته است. علاوه بر این ، شهرداری تهران و دولت با تخصیص اعتبار برای اتصال مترو فرودگاه امام خمینی (ره) به پرند برنامه ریزی کرده اند.

به گفته شهردار تهران؛ این اقدام میزان بهره وری خط را به شدت افزایش خواهد داد و پیش بینی می شود که روزانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به این خط ریلی اضافه خواهد شد.

حناچی با اعلام اینکه بهره برداری از ۳۲ ایستگاه نیز در این دوره انجام شده است، گفت: ایستگاه‌های خط ۷ شامل بریانک، کمیل، رودکی، نواب، هلال احمر، تربیت مدرس،  میدان صنعت، بسیج، میدان محمدیه، مولوی، برج میلاد، چهل تن، دولاب، قیام و آهنگ نیز انجام شده است. لوپ تهران در این دوره تکمیل شده است. در خط ۶، ایستگاه شهدا تبادلی با خط ۴، بعثت، دولت آباد، امام حسین (ع)، بعثت، کیانشهر، یادگار امام (ره)، اشرفی اصفهانی، شهید ستاری، امیرکبیر، مرزاداران و خط ۳ ایستگاه اقدسیه نیز به بهره برداری رسیده است. همچنین تلاش می‌شود تا تیر امسال از ایستگاه‌ مدافعان سلامت در خط ۷، ایستگاه‌های شهرک آزمایش و شهید رضایی در خط ۶ و همچنین ایستگاه پروانه در خط ۴ آزامایش بهره برداری شود.

او با اشاره به افتتاح میانگین سالانه ۸ ایستگاه در این دوره، گفت: در مقایسه با میانگین ۵/۷ ایستگاه در ۱۲ سال گذشته، شهرداری فعلی نسبت به این میانگین بالاتر عمل کرده است.

حناچی درباره مناسب سازی فضاهای عمومی در تهران، توضیح داد: یکی از اهدافی که شورای شهر و شهرداری روی آن سرمایه گذاری بسیاری انجام داد، موضوع مناسب سازی برای حضور همه شهروندان در فضاهای شهری بود. شهرداری در بازارها و میادین، بوستان‌ها، معابر، پیاده راه‌ها، ساختمان های عمومی، ایستگاه های اتوبوس، نصب پله برقی و آسانسور در مترو اقدامات گسترده ای در حوزه مناسب سازی انجام داده است. البته نگاه شهرداری این بود که شهر تنها برای کسانی که از ویلچر استفاده می‌کنند مناسب سازی نشود بلکه همه کسانی که نیازمند مناسب سازی شهر هستند از جمله سالمندان؛ و نابینایان، ناشنوایان، کم توانایان، زنان باردار، معلولان و ...

به گفته شهردار تهران؛ نصب ۳۰ درصد از کل پله برقی‌ها و ۳۶ درصد از کل آسانسورها در شبکه مترو تهران در دوره اخیر اتفاق افتاده است.

او افزود: در حوزه عدالت توزیعی، توسعه بازارهای میوه و تره بار را داشتیم به طوری تعداد محلات  برخوردار میادین از ۵۷ به ۶۴ بازار افزایش یافت. در سال ۱۳۹۶ از ۱۶ پروژه بازار میادین افتتاح و بهره برداری شده است. در سال ۱۳۹۷ از ۱۴ پروژه، در سال ۱۳۹۸ از چهار پروژه و در سال ۱۳۹۹ از ۲۳ پروژه بهره برداری شده است. در مجموع ۵۷ پروژه به بازارهای میوه و تره بار که نقش بسیار مهمی در رضایت مندی شهروندان تهرانی داشتند، اضافه شده است.

چابک سازی نیرو در مدیریت پنجم شهری

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه نیروی انسانی و چابک سازی آن از ۶۸ هزار و ۱۲۷ نفر پرسنل در شهریور ۹۶ به ۵ هزار و ۹۴۷ نفر در حال حاضر کاهش پیدا کرده است. همچنین افزایش کیفیت نیروی انسانی را نیز در این دوره داشتیم و نرخ تغییر در دیپلم و زیر دیپلم منهای ۳۷.۵ درصد، فوق دیپلم ۱۹.۴ درصد، لیسانس ۱۵.۳ درصد و دکترا ۹۶ درصد افزایش داشته است و ارتقای کارایی شهرداری تهران از ۵۳ به ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

او با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل و تسهیل ترافیک برنامه های عملیاتی شهرداری در امتداد شعار شهر انسان مدار تعریف شد، افزود: در ارزیابی این دوره اعتبارات اولویت توسعه مترو نسبت به توسعه بزرگراهی از سال  ۹۲ تا ۹۵ از ۰.۷۱ درصد به ۳.۷ درصد رسید و در واقع اعتبارات حمل و نقل عمومی و مترو به نسبت شبکه های بزرگراهی بیش از سه برابر شده است. علاوه بر این توسعه و بهسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی انجام شد. افزایش سهم اتوبوس های دارای استاندارد یورو ۴ از ۳.۵ درصد به ۱۳ درصد رسید.

حناچی اضافه کرد: ورود و به کارگیری ۲۱۶ دستگاه اتوبوس دو کابین و ۱۷۸ دستکاه مینی بوس، بازسازی و تعمیرات اساسی ۵۵۵ دستگاه اتوبوس دوکابین و تک کابین و  برنامه ریری برای خرید ۸۰ دستگاه اتوبوس دوکابین ، ۱۲۰ اتوبوس تک کابین و  ۱۰۰ دستگاه میدل باس و ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی از طریق ایران خورو دیزل پیگیری شد.

فعال سازی ایران خودرو دیزل و ایجاد اشتغال برای ۳۰۰۰ نفر

شهردار تهران فعال سازی شرکت ایران خودرو دیزل و ایجاد اشتغال برای ۳۰۰۰ نفر را از افتخارات این دوره از مدیریت شهری برشمرد و ادامه داد: برنامه ریزی برای بازسازی یکهزار دستگاه اتوبوس فرسوده و آغاز بازسازی ۱۴ دستگاه و اتمام بازسازی ۱۰۰ دستگاه اتوبوس انجام شد.

وی عنوان کرد: در توسعه زیرساخت های شهری و پروژه های اتمام یافته، احداث مسیل های بهسازی رودخانه ای را داشتیم که بر اساس آن در سال ۹۸ که در همه نقاط کشور شاهد سیل بودیم، در تهران اما سیل را تجربه نکردیم و این امر به دلیل لایروبی به موقع رودخانه ها و هوشمندی در اوج بارش بود.

حناچی گفت: برای مثال در عید ۹۸ در پل فتح با دو عدد بیل مکانیکی از انسداد مسیر آب جلو گیری شد. همچنین حدود ۳۹ کیلومتر احداث تونل و بزرگراههای عملیات سیویل در زیرساختهای شهری انجام و  ۱۲۰ هزار متر مربع (۱۱ مورد) احداث ساختمان و ابنیه در همین حوزه ها را تعقیب کردیم.

حناچی گفت: احداث بزرگراه ۷۶ متری شهید رستگار و برچیدن پل قدیمی گیشا و احداث تونل آرش اسفندیار و بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، احداث ادامه شمالی بزرگراه شهید صیاد و ارتش  واحداث زیرگذر چهاراه گلوبندک در بخش غربی که  بخش شرقی آن تا پایان تابستان به بهره برداری می رسد، از دیگر اقدامات بوده است.

تملک ۲۱ باغ و اضافه کردن به سرانه سبز تهران

شهردار تهران گفت: شهرداری تهران ایمنی در برابر سیل را با اقدامات خاکریز آب پیگیری کرد و بهبود این عملکردها نسبت به گذشته محسوس است.

 او ادامه داد: طرح جامع پسماند در شورای شهر به تصویب رسیده و در نتیجه ظرفیت عمرانی آن از حدود ۱۹ هراز تُن به ۱۴ هزار تُن رسیده است.

حناچی گفت: در حوزه حفاظت تاریخی شهر در سال ۹۱ تا ۹۵ به میزان ۵۰۱ برنامه اجرای ضوابط برج باغ ها انجام شده که در سال ۹۹ این عدد کاهش پیدا کرده است و با تلاش شهرداری باغات حفظ شده است و شهرداری تملک ۲۱ باغ را حفظ کرده است. 

شهردار تهران ادامه داد: ۴۵ بنا توسط شهرداری ثبت و تملک شده و ثبت خیابان ولیعصر نیز در فهرست میراث فرهنگی جهان از دیگر اقدامات شهرداری بوده است.

او افزود: در سال ۹۶ توسعه فضای سبز، ۳۴ هکتار بوده که در سال ۹۷ به ۲۶ هکتار و در سال ۹۸ به ۶۸ هکتار و در سال ۹۹ به ۵۳ هکتار رسیده است.

نشان داده شد می شود شهر را نفروخت و اداره کرد

حناچی گفت: در حوزه هوشمند سازی تحولی عظیم ایجاد شد و وزیر نیرو از سد مجازی استفاده کرد.

او ادامه داد: فعالیت سامانه "تهران من" با بیش از ۲ میلیون کاربر از اتفاقات مهم این دوره است که با وجود کرونا نقش بزرگی در الکترونیکی کردن کارها داشت.

 حناچی بیان کرد: در سامانه شفافیت ۱۶۰گزارش، ۹ داشبورد اطلاعاتی، ۲۱۹۹۳ پژوهش مطالعاتی و ۱۶۲ کیوسک گل منتشر شده است.

شهردار تهران بیان کرد: شهرداری تلاش کرد این دوره، دوره متفاوتی باشد که نشان داده شد می شود شهر را نفروخت و اداره کرد و بدون صدمه به شهر و حقوق مردم شهر را مدیریت کرد.

در این دوره، ملکی بدون حساب و کتاب به کسی تقدیم نشد

شهردار تهران از تلاش و اقدامات برای مبارزه با فساد در سازمان متبوعش خبر داد و گفت: تلاش کردیم با فساد جدی برخورد کنیم. البته در سازمانی با عظمت شهرداری تهران که جزو بزرگترین سازمان‌ها در سطح استان و بزرگترین سازمان اجرایی هم به جهت درآمد و هم هزینه‌کرد است، احتمال فساد در این سازمان یک درصدش هم در سال حدود ۹۰۰ میلیارد تومان می‌شود که رقم درشتی است.

او با بیان اینکه با توجه به عظمت سازمان احتمال فساد همواره وجود دارد، افزود: مهم این است که در مقابل فساد بی‌تفاوت نباشیم و اجازه ندهیم کسانی کمتر از یک درصد، آبروی ۹۹ درصد دیگر را تحت‌الشعاع قرار ‌دهند. با این حال با بسیاری از موارد تخلف و فساد، بدون اینکه خبری کنیم برخورد شد و تلاش کردیم آبروی سازمانی را حفظ کنیم و امروز خوشحال هستیم که شهرداری تهران از رتبه نخستین دستگاه در رتبه‌بندی فساد ونارضایتی به رتبه ششم سقوط کرد. البته این رخداد، افتخار بزرگی نیست؛ اما نتیجه تلاشی است که همه کارکنان شهرداری تهران در آن سهم داشتند.

به گفته شهردار تهران؛ ما می دانیم که خیلی نقایص داشتیم و تلاش کردیم که در این شرایط سخت در عین اینکه سازمان را آرام اداره کنیم، اصلاح را هم انجام دهیم و می‌دانیم شرایط اقتصادی برای همگان دشوار است با این حال می‌گویند، «ظلم علی السویه، عین عدل است». در عین حال سعی شد تا شرایطی فراهم شود که مدیرانی که با شما (کارکنان شهرداری تهران) کار می‌کنند خیلی شرایط بالاتری نداشته باشند.

حناچی این را هم گفت که در این دوره به کسی املاکی بدون حساب و کتاب تقدیم نکردیم و تلاش شد شرایط برای همه عادلانه باشد. اگر در این دوره اقدام خوب و مثبتی رخ داده افتخار همه کسانی است که تلاش کردند و به این نگاه باور داشتند و امیدوارم با تلاش همه، این نگاه ادامه پیدا کند؛ چرا که اگر خود و شهر را گرفتار چرخه باطل کنیم که هر روز سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود، مردم این را از چشم ما و شما می‌بینند.

برخی معتقدند آموزه‌های آکادمیک به درد اداره شهرداری نمی‌خورد

او ادامه داد: باید کاری کنیم که هرکسی که با شهرداری تهران کار می‌کند و به واسطه سرمایه اجتماعی که پشت این سازمان است و خدماتی که به شهروندان ارایه می‌کند، سرش را بالا بگیرد. اگر افتخاری بوده و  توانستیم روش متفاوتی را در این  دوره به اجرا در بیاوریم نتیجه زحمات همه بوده و  تلاش کردیم دوره متفاوتی را مبتنی بر آموزه‌های آکادمیک و درس‌های تخصصی که به ما یاد دادند، رقم بزنیم.

حناچی گفت: کما اینکه برخی معتقدند و می‌گویند؛ آموزه‌های آکادمیک به درد شهرداری نمی‌خورد. بله به طور قطع با روش اداره شهر مانند دوره‌های قبلی، آموزه‌های آکادمیک به درد تهران نمی خورد.

شهردار تهران گفت: نیازمند آدم‌های متخصص، هوشمند و مدیر و مدبر هستیم که برنامه ریزی داشته باشند و برای رسیدن به آن هدف تلاش کنند.

حناچی به دو اقدام مهم دیگر که او آنها را «یادگارهای این دوره» نامید، اشاره کرد و توضیح داد: ۲ لایحه مهم در زمینه منابع پایدار هم دو لایحه مهم در مجلس بررسی شد که یکی به نتیجه رسید و سهم مالیات شهرداری از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده از سه به چهار درصد رسید. لایحه منابع مالی پایدار شهرداری‌ها هم در صحن مجلس شورای اسلامی آمد؛ اما به دلایلی برگشت. با این حال در حال تلاش و پیگیری برای به سرانجام رسیدن این لایحه به عنوان یادگارهای این دوره هستیم.

شهردار تهران در پایان صحبت‌هایش ضمن تشکر از همه کارکنان شهردار تهران، خواست تا با تلاش برای ادامه این نگاه، تهران و شهرداری تهران به شرایط قبل بازنگردد.

منبع : خبرگزاری ايسنا