کد مطلب: 163664
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۵
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: متأسفانه ما شاهد اقدامی عملی، حتی برای انتقال بخشی از منابع مالی به کانال سوئیس برای خرید کالاهای بشردوستانه و یا تسهیل خرید اینگونه اقلام از داخل کره نبودیم.
 

به گزارش ایران خبر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات وین اظهار داشت: امروز یک گزارش مفصل و جامع در خصوص آخرین وضعیت اجرای برجام شامل جزئیات توافقات و موانع گفتگوهای جاری در وین منتشر شد.

وی افزود: این گزارش بیست و دومین گزارش وزارت امورخارجه است که بر اساس تکلیف قانونی، تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. با عنایت به اینکه این گزارش، آخرین گزارش وزارت خارجه در پایان دولت دوازدهم است سعی شده یک نگاه جامع به اجرای برجام و مسیر پیش رو داشته باشد. به همه عزیزان خبرنگار و اهل نظر توصیه می‌کنم این گزارش را مطالعه نمایند. این گزارش سعی نموده یک ارزیابی منصفانه و کارشناسانه داشته و پیشنهاداتی هم برای ادامه مسیر ارائه نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: باتوجه به پیشرفت‌های حاصله می‌توان این ارزیابی را ارائه کرد که به پایان مذاکرات وین نزدیک شده‌ایم. برخی موضوعات حل‌نشده کماکان باقی است. اما آنچه که اهمیت دارد این است که وزن موضوعات حل‌شده خیلی بیشتر از مسائل حل‌نشده است.

خطیب‌زاده گفت: ما مسیر زیادی را تاکنون طی کرده‌ایم اما این راه باقی مانده از مسیر، مسیر ساده‌ای نخواهد بود. امیدواریم طرف‌های مقابل بتوانند تصمیمات خود را اتخاذ کنند، در این صورت ما نیز می‌توانیم به توافقی دست یابیم که مطلوب همگان خواهد شد.

وی افزود: در وین، همه هیئت‌ها اذعان دارند که پیشرفت‌های نسبتاً خوبی صورت گرفته و همگی بر جدیت خود برای ادامه مسیر و دستیابی به یک توافق برای احیای برجام تفاهم دارند، اما در همین راستا قبول دارند که برخی مسائل کلیدی باید از سوی مراجع تصمیم‌گیری در کشورها بررسی شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: آنچه در کشورمان مورد اجماع همه می‌باشد، این موضوع است که اولاً تحریم‌های آمریکا باید به صورت مؤثر برداشته شود و ثانیاً مطالبات فرابرجامی ارتباطی به این توافق ندارد. مکرراً اعلام شده به محض اجرای کامل توافق هسته‌ای و راستی‌آزمایی آن، جمهوری اسلامی ایران نیز اجرای کامل تعهدات خود را از سر خواهد گرفت.

خطیب‌زاده اضافه کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت مذاکرات در وین، از این منظر خوب بوده که هم متون بسیار زیادی آماده شده و هم بخش‌هایی که تکمیل نشده است، دارای وضعیت مشخص شده‌ای است که اختلافات را به طور مشخص نشان می‌دهد و این موضوع به تصمیم گیران کمک می‌کند تا متوجه شوند در چه مرحله‌ای از تصمیم گیری قرار دارند.

وی تاکید کرد: مواضع ما از ابتدای مذاکرات هیچ‌گونه تغییری نکرده است و خواهان رفع تحریم‌ها و همین‌طور راستی‌آزمایی آنها و سپس ازسرگیری اجرای تعهدات از سوی کشورمان هستیم. از سوی دیگر آمریکا به عنوان ناقض برجام می‌بایست تضمین‌های لازم را بدهد. ما در مذاکرات وین، چارچوب منافع ملی، صرفاً اهداف مشخص شده از سوی مسئولین عالیه نظام نظام را دنبال می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص پیش بینی زمان دستیابی به توافق نیز گفت: به طور حتم برای دولت‌های دوازدهم و سیزدهم آنچه اهمیت دارد، دستیابی به منافع عالیه مردم است و زمان در اینجا اهمیت ثانوی دارد. بدیهی است هرچه این مهم، سریع‌تر به نتیجه برسد آثار رفع تحریم‌ها زودتر در کشور نمایان می‌شود.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اخبار منتشر شده پیرامون ارزیابی دولت بایدن از تغییر سیاست‌های تحریم اقتصادی در قبال ایران نیز اظهار داشت: شکست سیاست فشار حداکثری مدتهاست که بر صاحب نظران روشن شده است. این سیاست به هیچ یک از اهداف خود نرسیده است. ضمن آنکه غیرقانونی بودن توسل و اعمال تحریم‌های یکجانبه و عدم کارآیی این ابزار در عرصه بین المللی موضوعی اجماعی است.

وی اظهار داشت: طی چهار دهه گذشته، دولت‌های مختلف آمریکا، مجموعه تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران وضع و اجرا کرده اند، اما حقیقت آن است که حتی بنا به اعتراف مقامات آمریکایی، این کشور در دستیابی به اهداف تحریمی خود ناموفق بوده و تاکنون راه به جایی نبرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در مجموع، ارزیابی و قضاوت در مورد تغییر سیاست تحریمی آمریکا منوط به مشاهده و راستی آزمایی عملی این ادعاها خواهد بود.

خطیب‌زاده همچنین با اشاره به اظهارات رابرت مالی درخصوص آزادی زندانیان آمریکایی اظهار داشت: موضوع آزادی زندانیان ایرانی در آمریکا و برخی کشورهای غربی دیگر که به بهانه‌های واهی عملاً به گروگان گرفته شده اند به عنوان موضوعی با اولویت بالا همواره در دستور کار قرار داشته است.

وی افزود: وزیر محترم امور خارجه از مدت‌ها پیش طرح مبادله همه زندانیان ایرانی و امریکایی با یکدیگر را مطرح کردند. دولت بایدن نیز از روزهای ابتدایی روی کار آمدن، این موضوع را مورد توجه قرار داد. مذاکرات در این زمینه در جریان است و در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات، متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر توافق کره‌جنوبی و آمریکا برای همکاری درباره دارایی‌های مسدود شده ایران نیز گفت: کره جنوبی در پی تغییر دولت در آمریکا، نسبت به حل مشکلات موجود در روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران و به ویژه رفع محدودیت‌ها از منابع مالی ایران نزد بانک‌های این کشور ابراز علاقه کرده و در این میان شاهد برخی ابتکارات از سوی این کشور و از جمله سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران در ۲۲ و ۲۳ فروردین ماه بوده‌ایم.

خطیب‌زاده ادامه داد: در همه این تحرکات و مراودات، کره جنوبی با طرح وعده‌هایی اعلام آمادگی کرده است که برای حل این مشکلات گام‌هایی عملی بردارد. اما به رغم مذاکرات و گفتگوهای انجام شده بین مقامات جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی، از جمله در جریان سفر نخست وزیر این کشور به تهران، عملأ تاکنون تحول مهمی در جهت حل مشکلات بین دو کشور و خاصه رفع محدودیت از منابع ارزی ایران نزد بانک‌های کره ای صورت نگرفته است.

وی گفت: هر از گاهی اخباری مبنی بر پیگیری‌های طرف کره ای در خصوص امکان بهره برداری و یا انتقال بخشی از منابع مالی کشورمان در بانک‌های این کشور منتشر می‌شود، ولی متأسفانه در عمل ما شاهد اقدامی عملی، حتی برای انتقال بخشی از منابع مالی به کانال سوئیس برای خرید کالاهای بشردوستانه و یا تسهیل خرید اینگونه اقلام از داخل کره و یا کشور ثالث نبوده ایم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: تجربه نشان می‌دهد که اقداماتی از این دست و اکتفای صرف به اظهارات رسانه‌ای، رویه معمول کره جنوبی است که باز هم روی خواهد داد و تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران شاهد نتیجه عملی و مؤثر نباشد، اهمیتی به ژست‌های رسانه‌ای نخواهد داد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی در خصوص برخی اظهارات پیرامون تعلیق پروژه واکسن – کوبایی اظهار داشت: پروژه تولید مشترک واکسن کرونای کوبایی سوبرانا۲ میان دو کشور ایران و کوبا که با سفر سال گذشته دکتر ظریف به هاوانا کلید خورد به خوبی در جریان است و همکاریهای نزدیک میان انستیتو پاستور ایران و مؤسسه فینلای کوبا همچنان با قوت ادامه دارد.

وی ادامه داد: موضوع انتقال تکنولوژی این واکسن به کشورمان که از جمله بهترین واکسن‌های موجود در دنیا ارزیابی گردیده و نتایج و اثربخشی بسیار بالایی هم در مواجهه با سویه های جدید این ویروس از خود نشان داده است با هم افزایی خوب میان طرفین در جریان است. همچنین بحث‌های فشرده علمی هفتگی به طور مجازی بین مدیران و دانشمندان دو مؤسسه در رابطه با مطالعات بالینی و روند انتقال و بهینه سازی تولید به طور منظم و پیوسته در سال جاری ادامه داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: بیانیه مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا در روز شنبه ۱۹ تیرماه و سفر احتمالی قریب الوقوع آقای دکتر ویسنته رئیس انستیتو فینلای کوبا به کشورمان هم موید همکاری نزدیک میان طرفین است. ان شاء الله به زودی و با تولید این واکسن در انستیتو پاستور کشورمان، مردم عزیز ایران می‌توانند از این واکسن استفاده کنند و همکاری این دو نهاد معتبر ایرانی- کوبایی تأثیر مثبتی بر سلامت جمعیت هر دو کشور خواهد داشت.

خطیب‌زاده در خصوص واردات واکسن از مبدأ چین نیز اشاره داشت: همکاریهای گسترده‌ای میان دو کشور در جریان است. تاکنون بیش از ۶ میلیون دوز واکسن از طریق چین وارد کشور شده که حدود ۸۰۰ هزار دوز آن، واکسن‌های اهدایی طرف چینی بوده است.

وی ادامه داد: آخرین محموله‌ی وارادتی از چین یک و نیم میلیون دوز بود که هفته جاری (پنجشنبه گذشته و شنبه) وارد کشور شد. با پیگیری انجام شده امیدواریم طی روزهای آتی واردات واکسن از چین ادامه پیدا کند و در هر مورد، پس از نهایی شدن ارسال واکسن اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر عدم پذیرش انتخابات فدراسیون دوچرخه سواری کشورمان از سوی اتحادیه جهانی دوچرخه سواری و امکان تعلیق این فدراسیون ایران اظهار داشت: انتخابات فدراسیون فدراسیون دوچرخه سواری کشورمان به صورت کامل وفق اساسنامه فدراسیون جهانی دوچرخه سواری انجام گرفته و مورد تأیید نهادهای مرتبط داخلی بوده است. فدراسیون جهانی دوچرخه سواری احیاناً تحت تأثیر و به دلیل اطلاعات غلطی که دریافت کرده است، سوالاتی را مطرح کرده که کلیه سوالات توسط فدراسیون دوچرخه سواری کشورمان پاسخ داده شده و مراحل رفع سو تفاهم از سوی این فدراسیون در دست اقدام است.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت تشکیل دولت لبنان، اظهار داشت: ما معتقدیم این یک مسئله داخلی لبنان است و ما در مسائل داخلی هیچ کشوری، از جمله لبنان دخالت نمی‌کنیم. همچنین به تصمیماتی که لبنانی‌ها می‌گیرند احترام می‌گذاریم و امیدواریم دولت این کشور هرچه زودتر تشکیل شود.

وی اضافه کرد: معتقدیم دخالت خارجی آمریکا و دیگران، شرایط را در لبنان سخت‌تر می‌کند و این دخالت‌ها را ناقض ثبات لبنان می‌دانیم. لبنان دارای حاکمیت مستقل و رئیس جمهور و پارلمان و مردمی است که خودشان توان حل مشکلات را دارند و باید به آنها احترام گذاشت. این مردم لبنان و خود لبنانی‌ها هستند که ترکیب دولت و نحوه تشکیل آن را مشخص می‌کنند و هرگونه فشار از خارج یا تحمیل خارجی را قبول نخواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی پیرامون تحریم‌های جدید وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا علیه برخی شرکت‌ها به اتهام ارتباط با چین، روسیه و ایران اظهار داشت: اعتیاد واشنگتن به تحریم باعث شده است که این کشور حتی منافع خود را نبیند. در دنیای به هم پیوسته کنونی، کشورهای تحت تحریم آمریکا با مقاومت خود در برابر زیاده‌های خواهی‌های واشنگتن ثابت کرده اند زندگی بدون سلطه و زورگویی این کشور نیز امکان پذیر است.

خطیب‌زاده افزود: آمریکا با اقدامات تحریمی یکجانبه، تنها به کشورهای هدف صدمه نمی‌زند بلکه با ادامه این سیاست‌ها، مؤسسات و شرکت‌های آمریکایی را نیز از بازارهای جهانی محروم می‌سازد.

وی در واکنش به قطعنامه حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران و تحریم برخی مقامات ایرانی اظهار داشت: ما قطعنامه پارلمان اروپا را به شدت محکوم می‌کنیم. این قطعنامه فاقد وجاهت و از اساس غیر قابل قبول و مصداق بارز دخالت در امور داخلی ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: متأسفانه پارلمان اروپا که مدعی حقوق بشر مردم ایران است، در مقابل تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران و کشتار مردم بیگناه در یمن و فلسطین سکوت معنی داری را اتخاذ کرده است.

خطیب‌زاده گفت: پارلمان اروپا باید به استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشر پایان داده و موضعی متعادل و منطقی را در تعامل با جمهوری اسلامی ایران در پیش گیرد.

منبع : خبرگزاری مهر