کد مطلب: 164722
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۷
ایسنا/اصفهان
 
به گزارش ایران خبر، علی بختیار در گفت و گو با ایسنا درباره کابینه پیشنهادی رئیس جمهور به مجلس، اظهار کرد: کابینه ابراهیم رئیسی چند ویژگی دارد به طوری که این کابینه ارائه شده هم از افراد با تجربه تشکیل شده و هم افراد جوان در آن دیده می شوند. دومین ویژگی کابینه پیشنهادی این است که تعدادی از وزرایی که در سمت‌های دیگری مشغول به کار بوده‌اند هم اکنون برای وزارتخانه‌های جدیدی پیشنهاد شده‌اند که به نظر نمی‌رسد با تخصص یا تجربه قبلی این افراد در تعارض باشد.

وی افزود: از اهداف اصلی رئیس جمهور که در شعارهای انتخاباتی نیز به آن پرداخت سرو سامان دادن به وضعیت اقتصادی کشور، بهبود وضعیت معیشتی مردم و رفع تحریم‌ها است. در حوزه سیاست خارجی به نظر می‌رسد امیرعبداللهیان گزینه مناسبی برای وزارت امور خارجه است که این هدف را پیش ببرد. در حوزه داخلی تیم اقتصادی که رئیس جمهور چیده است تقریبا تیمی است که با معاون اول رئیس جمهور هماهنگی دارند و فارغ از اینکه یک تیم قوی یا ضعیف باشد از یک انسجام برخوردار است.

این عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری، گفت: برخی از افراد پیشنهادی با توجه به سوابق قبلی که دارند متناسب با پست وزارت نیستند و اطلاعات کمتری درباره آنان موجود است. اما به نظر می‌رسد با توجه به چینش رئیس جمهور در پست‌های معاون اول، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر اقتصاد این کابینه از انسجام لازم برای حل مشکلات کشور برخوردار باشد.

بختیار تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که وجود دارد و دولت‌ها کمتر به آن توجه می‌کنند این است که همیشه به دنبال مدیریت کارآمد دولتی هستیم و این موضوع معنایی در جهان ندارد. دولت باید به بازار آزاد احترام بگذارد و تنها نقش رگلاتور و تنظیم کننده داشته باشد و به هیچ وجه حتی در اعطای مجوزها، پروانه ها، موافقت‌های اصولی، انتخاب پیمانکاران و برگزاری مناقصات دخالت نکند و از تصدی گری دست بکشد.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: امیدواریم دولت جدید پایانی بر امر تصدی گری بگذارد و دولت را رها و تنها حکمرانی کند و هیچ کار تصدی گری انجام ندهد. مدل این کار در کشورهای توسعه یافته وجود دارد. مالکیت را واگذار می کنیم، اما هنوز مدیریت دست دولت است، مواردی را هم که خصوصی سازی کردیم مدیریت آن را باز هم به دولت دادیم که کار صحیحی نیست.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد برخی از وزرای پیشنهادی به مجلس که دو نفر هستند نتوانند رای اعتماد مجلس را کسب کنند. امیدواریم کابینه پیشنهادی رئیس جمهور در صورت صلاحیت لازم هرچه زودتر رای اعتماد نمایندگان را دریافت کنند تا زودتر برای حل مشکلات مختلف کشور وارد عمل شوند.

منبع : خبرگزاری ايسنا