کد مطلب: 165318
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۵
اصفهان - مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارندگی پاییز امسال دیرهنگام و کمتر از نرمال خواهد بود، گفت: بهبود بارش‌ها را از نیمه زمستان خواهیم داشت.
 

به گزارش ایران خبر، حمیدرضا خورشیدی در نشست خبری صبح امروز که برخط برگزار شد، درباره وضعیت بارشی استان در ماه‌های پیش رو، اظهار داشت: بارندگی‌ها در سطح استان اصفهان در سه ماهه فصل پاییز کمتر از نرمال و به طور عمده از آذر ماه آغاز خواهد شد و تا ماه دی بارش قابل توجهی نخواهیم داشت اما امید است وضعیت بارندگی‌ها از نیمه زمستان بهتر شود.

لزوم تأخیر در انجام کشت دیم در غرب اصفهان

وی با تاکید بر اینکه بارش‌های مؤثر بر منابع آبی استان با تأخیر خواهد بود، اضافه کرد: یا توجه به این شرایط اتخاذ تدابیر لازم برای کشت دیم به ویژه در مناطق غرب استان ضروری است که کشاورزان زمان موعد کشت دیم را به تأخیر اندازند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه در سال آبی کنونی (مهر ۱۳۹۹- ۱۴۰۰) تا دهم شهریور ماه امسال حدود ۷۰ درصد بارش‌های استان تأمین شده است، ادامه داد: طبق آمارها اختلاف درصد تأمین بارش‌ها در بسیاری از استان‌های کشور منفی است و بارندگی‌ها در استان اصفهان نیز امسال ۳۰ درصد کاهش یافته است.

خورشیدی با اشاره به اینکه بارش‌های تاکنون استان، تأمین کننده یک سال آبی نبوده است، ابراز داشت: امسال حتی برخی از مناطق استان ۵۰ درصد بارش‌ها را دریافت نکردند؛ همچنین بر پایه آمار مقایسه‌ای میانگین بارش استان اصفهان از ابتدای سال آبی تا دهم شهریور ۱۰۹ میلیمتر است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۱۶۵ میلی‌متر و نسبت به بلند مدت ۱۵۶ میلی‌متر بوده است.

۸۵ درصد مساحت استان اصفهان درگیر خشکسالی متوسط تا بسیار شدید

وی همچنین به میانگین بارشی در کوهرنگ، سرشاخه اصلی زاینده رود اشاره کرد و گفت: بارش‌های تاکنون سال آبی جاری در کوهرنگ ۸۲۱ میلی متر است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۱۱۷۷ میلی‌متر و در متوسط بلند مدت ۱۳۵۶ میلیمتر بوده است و بر این اساس بارش‌های سال جاری نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد و در مقایسه با بلند مدت ۴۰ درصد کاهش یافته است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه ۸۵ درصد مساحت این استان در یک سال اخیر درگیر خشکسالی متوسط تا بسیار شدید شده است، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها در یک دوره ۱۰ ساله نشان می‌دهد وسعت خشکسالی در استان اصفهان به بیش از ۷۴ درصد رسیده است.

خورشیدی ابراز داشت: شرایط کم بارشی، بالا بودن میانگین دما نسبت به مقادیر نرمال در زمستان و بهار که بین دو تا سه درجه سانتیگراد بوده است و همچنین افزایش میزان تبخیر آب‌های سطحی، کاهش پوشش برف و کاهش رطوبت خاک از جمله عوامل تشدید شرایط خشکسالی به لحاظ وسعت و شدت در اصفهان بوده است.

افزایش تا ۱.۵ درجه سانتیگراد دما در نیمه غربی استان در پاییز

وی با بیان اینکه پاییز پیش رو افزایش دما بین یک تا ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از نرمال خواهد بود، خاطرنشان کرد: افزایش دما مانند ماه‌های اخیر در نیمه غرب استان اتفاق خواهد افتاد.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان افزود: از ابتدای سال آبی تاکنون بسیاری از نقاط استان افزایش دما را تجربه کردند که این شرایط در مناطق غربی به ویژه فریدن و فریدونشهر بین ۲ تا سه درجه بالاتر از نرمال بوده است که این افزایش دما نسبت به بلند مدت بسیار زیاد بوده است.

خورشیدی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی در چند سال اخیر افزایش یافته است، اظهار داشت: تغییرات اقلیمی سبب تشدید فراوانی و شدت نوع حالت‌های حدی مانند امواج گرمایی، بارش‌های سیل آسا، خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژیکی.. شده است و کشور و به ویژه استان اصفهان که از گذشته تاکنون نوسانات بارشی بسیاری را تجربه کرده در ۶۰ سال اخیر همواره شاهد ترسالی‌ها و خشکسالی‌های متعددی بوده است‌.

گسترش پهنه‌های خشکسالی در شرق و مرکز اصفهان

وی با بیان اینکه پهنه‌های گرد و خاک در استان به ویژه مناطق شرق و مرکز اصفهان گسترش یافته است، ابراز داشت: با توجه به گستردگی پهنه‌های خشکسالی در تابستان امسال، فراوانی وقوع باد و گرد و خاک به ویژه در نیمه شرقی و مرکزی اصفهان افزایش داشته اما خوشبختانه کاهش سرعت باد از شدت خیزش گرد و خاک و شرایط بحرانی کاست.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان همچنین به وضعیت آلودگی هوا در ماه‌های سرد پیش رو اشاره کرد و گفت: الگوهای هواشناسی در ماندگاری و کاهش و افزایش غلظت آلاینده‌های جوی تأثیر گذار است و به سبب رکود نسبی در جو و پایداری هوا در پاییز و زمستان ۱۳۹۹ شاهد افزایش روزهای ناسالم شهر اصفهان بودیم.

لزوم اتخاذ تمهیدات لازم برای کاهش انتشار آلاینده‌ها در پاییز

خورشیدی اضافه کرد: با توجه به شرایط پایداری هوا و کاهش سامانه‌های جوی در پاییز امسال، شرایط برای افزایش غلظت آلاینده‌های جوی مهیا است و انتظار می‌رود تمهیدات لازم برای کاهش انتشار آلاینده‌ها در کلانشهر اصفهان و مناطق صنعتی اتخاذ شود.

منبع : خبرگزاری مهر