کد مطلب: 166386
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۳
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نمی‌توانیم شاهد افزایش مصرف انرژی باشیم، ولی رشد اقتصادی ۴ درصد باشد، چون در دنیا بین رشد اقتصادی و مصرف انرژی تناسب وجود دارد.
 
به گزارش ایران خبر،  سید مسعود میرکاظمی در مراسم تودیع و معارفه رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی افزود: علیرغم این که رشد اقتصادی ما پایین است، اما مصرف انرژی در ده سال گذشته بسیار بالا رفته است.وی گفت: این عقب ماندگی رشد اقتصادی به خاطر لجام گسیختگی مصرف انرژی است، ما نمی‌توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم، باید عرضه را بیشتر کرد و مصرف انرژی را نیز مدیریت کنیم.


رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: امروز باید منابع را اهرم کنیم و کمک‌ها بصورت مستقیم نباشد، در شرکت‌های بزرگ مانند فولاد، پتروشیمی‌ها و بخش‌های معادن که درآمد‌های خوبی دارند می‌توان با آن‌ها مذاکره کرد و صنعت متعهد شود نه نیروگاه‌ها، که بازگشت پول اتفاق بیفتد.

میرکاظمی گفت: اگر با همین فرمان جلو برویم بعد از مدتی ذخیره صندوق توسعه ملی خالی خواهد شد و این منطقی نیست و از طرف دیگر نیز اگر توجهی به وضعیت نیروگاه‌ها نداشته باشیم مشکل تولید برق نیروگاه‌ها برطرف نمی‌شود.

میرکاظمی درباره صنعت برق گفت: حدود ۱۱ هزار مگاوات کمبود برق داریم که صندوق توسعه ملی می‌تواند برای ساخت زیرساخت صنعت برق کمک کند، اما شیوه و شکل کمک باید تغییر یابد، چون اگر انرژی نباشد تولید در صنایع شکل نمی‌گیرد و به این موضوع در بودجه ۱۴۰۱ توجه شده است.

وی افزود: در پالایشگاه‌ها نیز همین مصداق وجود دارد که اگر این روند ادامه پیدا کند باید واردکننده فرآورده شویم بنابراین باید عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم تا جلوی خام فروشی گرفته شود و محصولات با ارزش افزوده بالا عرضه کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در خیلی از استان‌ها که کشاورزی محور توسعه آن استان است، صنایع تبدیلی آن خیلی ضعیف و میزان صادرات خیلی پایین است.

میرکاظمی افزود: سایر جهت گیری‌ها نیز در برنامه آمایش سرزمین مدنظر قرار گرفته که محور برنامه هفتم توسعه خواهد بود و در بودجه سال آینده نیز به دقت به آن توجه شده است.

وی گفت: براساس آمایش سرزمین، در جایی که آب وجود ندارد نباید پتروشیمی‌ها فعال باشند بنابراین هر سرمایه‌گذاری که انجام می‌شود باید حرکتی در اقتصاد کشور باشد و منجر به رشد اقتصادی در کشور شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در چهل سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شده است، اما منجر به افزایش تولید در کشور نشده است.

میرکاظمی گفت: ظرفیت‌های موازی یعنی ظرفیت‌هایی که همدیگر را اشغال کرده‌اند و قدرت رقابت ندارند مانند صنایع کوچک که من خیلی به صندوق توسعه ملی توصیه نمی‌کنم، چون تجربه و آمار نشان می‌دهد واحد‌های کوچک علیرغم اینکه اشتغال ایجاد کرده‌اند، اما منجر به افزایش تولید ملی نشده‌اند.

وی افزود: صندوق توسعه ملی باید با بانک‌های عامل رابطه منطقی و قابل اعتماد برقرار کند و اقساط باید وصول شود و جهت گیری‌ها باید به سمت کمک به منافع ملی باشد.
 
/خبرگزاری صدا و سیما
منبع : ایران آنلاین