کد مطلب: 166589
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۷
ایران آنلاین-لغو رسمی دورکاری کارکنان از اول آبان/ ساعت کار ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰/ ممانعت از ورود کارکنانی که یک دوز واکسن نزده‌اند : : طبق اعلام سازمان اداری و استخدامی به دستگاه‌های اجرایی، بخشنامه قبلی برای دورکاری کارکنان لغو و باید از اول آبان ماه تمامی آنها در محل کار حضور داشته باشند.
 
به گزارش ایران خبر، شروع محدودیت حضور کارکنان از اسفند ۱۳۹۸ و با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا بود و در ادامه در آبان ۱۳۹۹ سازمان اداری و استخدامی شرایط حضور کارکنان بر اساس رنگبندی مناطق را تعیین و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد.

حضور تمامی کارکنان از اول آبان
اما تازه‌ترین تصمیم سازمان اداری و استخدامی از لغو بخشنامه آبان پارسال به دلیل بهبود شرایط واکسیناسیون حکایت دارد و امروز همزمان با ۲۷ مهرماه، به کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲) قانون مدیریت بحران (به استثنای نیروهای مسلح) نحوه لغو دورکاری و حضور همه کارمندان در محل کار را اعلام کرده است.
بر این اساس باید تمامی کارمندان دستگاه­‌های اجرایی و ادارات از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ در محل کار خود حضور منظم داشته باشند، این در حالی است که پیش از این نیز در جریان محدودیت‌های کرونا، حضور کارکنان هفت ساعت و بین ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ تعیین شده بود.
طبق بند سوم این بخشنامه تمام دستگاه­‌های اجرایی و اداره‌ها ملزم به پیگیری جدی واکسیناسیون کارمندان خود و خانواده آنها شده و کارمندان مکلف به دریافت واکسن در راستای تحقق ایمنی­‌سازی جمعی شده‌اند.

ممانعت از ورود کارکنانی که یک دوز واکسن نزده‌اند
بر اساس بخشنامه ابلاغی، از روز شنبه اول آبان­‌ماه، لازم است دستگاه­‌ها از حضور کارمندانی که حداقل یک دوز واکسن دریافت نکرده‌اند در محل کار جلوگیری کنند و در مورد کارمندانی که بدون دریافت واکسن در محل کار حضور پیدا می‌کنند مطابق جزء (الف) بند (۱) مصوبات سی‌وسومین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ و بخشنامۀ شمارۀ ۲۹۰۸۲۳ مورخ ۵ شهریور ۱۳۹۹ این سازمان اقدام کنند.

عادی انگاری نکنید
در پایان این بخشنامه تاکید شده است با توجه به تنوع سویه‌­های ویروس کرونا، رعایت پروتکل­‌های بهداشتی (استفاده از ماسک و فاصله­‌گذاری اجتماعی)، کماکان برای تمام کارمندان الزامی است و این بخشنامه نباید تلقی به عادی‌انگاری شرایط شود.
دورکاری کارکنان در شرایطی لغو می‌شود که صدور بخشنامه آبان ۱۳۹۹ در این رابطه به استناد تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا بود، همچنین طبق مصوبه سال ۱۳۸۹ هیات وزیران، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی که امکان و زیرساخت دورکاری را داشته باشند می‌توانند از این امکان استفاده کنند.
طبق بخشنامه آبان سال گذشته، نحوه حضور کارکنان این طور تعیین شده بود که در مناطق قرمز در دستگاه‌های با خدمات ضروری کاهش ۵۰ درصدی نیروها مشروط به این که خللی در ارائه خدمات ایجاد نشود اعمال شود و در سایر دستگاه‌های این مناطق هم حضور یک سومی و دورکاری به صورت دو سوم باشد.
در مناطق نارنجی در دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات ضروری، حضور کارکنان به صورت دو سوم و یک سوم دورکار بودند و در سایر دستگاه‌ها حضور ۵۰ درصدی بوده و ۵۰ درصد دیگر امکان دورکاری داشتند.
در مناطق زرد نیز کارکنان دستگاه‌های با خدمات ضروری باید به طور کامل و ۱۰۰ درصد حضور پیدا می‌کردند، اما در سایر دستگاه‌ها یک سوم به صورت دورکار و دو سوم حضور داشتند./ ایسنا

منبع : ایران آنلاین