کد مطلب: 166820
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۲
رئیس سازمان زندان‌ها گفت: نباید از وضعیت زندگی خانواده و فرزندان زندانیان غفلت کنیم چرا که آنان در شرایط پیش‌آمده نقشی ندارند بنابراین وظیفه داریم در کنار خانواده‌های زندانیان باشیم.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، محمدمهدی حاج محمدی در جریان سفر به استان گیلان از زندان آستارا بازدید و به گفتگو با مددجویان ساکن در این مرکز نشست. وی در این بازدید چندساعته با اشاره به تأثیرگذاری برنامه‌های سازمان در تعامل بی‌واسطه با مددجویان و خانواده آنان گفت: تعامل با زندانیان درکنار حضور قضات در زندان‌ها و ایجاد اشتغال داخل بندها بوسیله مراکز فنی و حرفه‌ای، یک اقدام جدی در راستای اصلاح و تربیت مددجویان بوده که درحال پیگیری است.

رئیس سازمان زندان ها با تأکید بر تداوم برنامه‎های اشتغال و حرفه آموزی تصریح کرد: زندانیانی که درحال تحمل کیفر هستند و اصلاح شده‌اند، باید از مزایای قانونی برای آزادی برخوردار شوند.

حاج محمدی همچنین بر ملاقات‌های تصویری زندانیان با خانواده‌های خود تاکید داشت و گفت: شرایط چنین دیدارهایی باید با تأمین و ایجاد بسترهای لازم فراهم شود تا مددجویان بتوانند با خانواده‌های خود در ارتباط باشند.

وی بر اهمیت کار مددجویان نیز اشاره کرد و گفت: مددکاران باید واقف بر پرونده‌های مددجویان باشند و از تمامی ابزارها و امکانات قانونی برای آزادی آنان استفاده کنند؛ جرائم اکثر زندانیان جنبه خصوصی دارد لذا نیازمند همت مددکاران، خیرین و شناسایی دیگر ظرفیت‌ها بویژه گروه‌های جهادی است بلکه با اخذ رضایت و یا استفاده از مزایای قانونی بتوان شرایط بهتری برایشان فراهم آورد.

رئیس سازمان زندان‌ها انجام برنامه‌های اصلاحی و تربیتی مددجویان را نیازمند اراده آنان نیز دانست و گفت: وظیفه ماست که به تاسی از پیامبر(ص) به سعادت جامعه و پرهیز از گرفتاری خانواده‌ها کمک کنیم اما بازهم انتخاب با خود افراد است که بهترین راه را برای زندگی انتخاب کنند. 

حاج‌محمدی با بیان اینکه از هر بهانه‌ای برای به کارگیری رافت اسلامی استفاده می کنیم، گفت: زندانیان فرصت دارند تا زندگی خودشان را مرور کنند و از خطاها و اشتباهات درس بگیرند؛ قطعا قضات ناظر زندان‌ها هم دلسوزانه مسائل زندانیان را پیگیری می‌کنند.

وی خانواده های مددجویان را نیازمند مراقبت دانست و یادآور شد: نباید از وضعیت زندگی خانواده و فرزندان زندانیان غفلت کنیم چرا که آنان در شرایط پیش‌آمده نقشی ندارند بنابراین وظیفه داریم در کنار خانواده‌های زندانیان باشیم.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: ۳۰ سال خدمت در امر زندانبانی یک طرف ماجراست و کمک کردن به زندانی برای رهایی از آثار جرم و دست گرفتن از او و خانواده‌اش طرف دیگر؛ این اقدام آنچنان ارزشی خواهد داشت که ندای او و خانواده‌اش را به خداوند می‌رساند. ارزش اینجاست که ما واسطه این موهبت خداوندیم.

در حاشیه این بازدید، بسیاری از زندانیان از مزایای مرخصی بهره مند شدند و مقدمات آزادی دو زندانی نیز که در حال تحمل کیفر بودند، فراهم شد.

انتهای

منبع : خبرگزاری ايسنا