کد مطلب: 167023
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳
اصفهان-معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به ظرفیت ۱۳درصدی آب در سد زاینده رود،گفت: اگر حدود ۳متر دیگر از ارتفاع مخزن کاهش یابد نیروگاه این سد از مدار تولید خارج می‌شود.
 

به گزارش ایران خبر، محمود چیتیان درباره آخرین وضعیت سد زاینده رود اظهار داشت: ذخیره مخزن سد زاینده‌رود امروز به ۱۸۵ میلیون مترمکعب رسید و ورودی به آن هم اکنون ۶ مترمکعب بر ثانیه است.
وی افزود: ارتفاع آب سد زاینده رود هم اکنون ۲۰۱۹ متر از سطح تراز دریا است و اگر حدود سه متر دیگر از ارتفاع مخزن کاهش یابد، ناچار می‌شویم نیروگاه این سد را از مدار تولید خارج کنیم.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطر نشان کرد: با توجه به خروجی ۱۷ متر مکعب آب از سد زاینده رود برای آب شرب، نیروگاه برقابی سد زاینده رود همچنان در مدار تولید قرار دارد.
سد زاینده رود با ظرفیت اسمی یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است. این سد قوسی شکل که سال ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

منبع : خبرگزاری مهر