کد مطلب: 169074
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۷
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت:با تشدید نظارت در کشتارگاه‌ها و با اعمال ضوابط پیشگیرانه از ذبح دام‌های آبستن در کشتارگاه‌ها جلوگیری می‌شود.
 

به گزارش ایران خبر، صفرعلی ماکنعلی اظهار کرد: به بیش از ۴۰۰ کشتارگاه کشور، ممنوعیت کشتارگاه دام آبستن ابلاغ شده و بیشتر کشتارگاه‌ها این موضوع را رعایت می‌کنند، اما مواردی هم هست که این موضوع رعایت نشده که دستور بررسی صادر شده و با متخلفان برخورد مقتضی صورت خواهد گرفت.

 وی افزود: از امروز در خصوص تمام کشتارگاه‌ها نظارت‌های شدیدی صورت خواهد گرفت و اقدامات پیشگیرانه نیز برای جلوگیری از رسیدن دام‌های آبستن به کشتارگاه‌ها صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: با توجه به افزایش هفت میلیونی جمعیت دامی طی یکسال، تراکمی در خصوص جمعیت دامی به وجود آمده که با توجه به خشکسالی امسال تامین خوراک این جمعیت دامی دشوار است.

ماکنعلی با بیان اینکه سیاست‌ها و بسته‌های حمایتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی با هدف حفظ دام عشایر و روستاییان تهیه شده است، گفت:​ تلاش می‌شود که از این به بعد در هیچ کشتارگاهی دام آبستن ذبح نشود و این اتفاق دیگر تکرار نشود.

وی ادامه داد: در تمام کشتارگاه‌ها ناظرین دامپزشکی حضور دارند که قبل از کشتار، نظارت‌های لازم را انجام می‌دهند، ولی دام‌هایی که در یک سوم اول زمان بارداری قرار دارند به لحاظ بالینی امکان تشخیص این موضوع برای آن‌ها وجود ندارد.

ماکنعلی افزود: با دستورالعمل‌های تشدیدی و ابلاغ ویژگی‌های دام کشتاری تلاش خواهد شد که در همان ابتدا اطمینان حاصل شود که دام خریداری شده باردار نیست اگر هم در کشتارگاه این موضوع تثبیت شود از کشتار دام جلوگیری می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: با دستورالعمل‌های ابلاغی و شرایط جدید در خصوص جمع آوری و حمل دام حتماً جلوی رسیدن دام آبستن به کشتارگاه‌ها را می‌گیریم، بر اساس و دستورالعمل جدید که طی امروز و فردا ابلاغ می‌شود حتی در صورت اثبات آبستن بودن دام در کشتارگاه این دسته از دام‌ها از سایرین جداسازی شده و در شرایط خاص به مناطق خاص حمل و در آنجا نگهداری خواهند شد.

ماکنعلی گفت: وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های خاصی برای حمایت از دامداران در راستای حفظ دام‌های مولد دارد که با اجرای آن قطعاً شرایط دامداران برای حفظ دام‌های مولد بهتر می‌شود.

عاملان ذبح دام مولد تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند

همچنین حسین دماوندی‌نژاد - معاون وزیر جهاد کشاورزی - گفت:​ در چند کشتارگاه ذبح دام‌های مولد اثبات شده که با توجه به ممنوعیت این موضوع، افراد خاطی شناسایی شدند و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

وی  اظهار کرد: ذبح دام‌های مولد به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و طی دستورالعمل‌های متعددی به کشتارگاه‌ها و صاحبان دام ابلاغ شده که کشتار دام مولد ممنوع است.

دماوندی نژاد افزود: از دیروز که تصاویر ذبح دام‌های مولد در کشتارگاه منتشر شد بلافاصله وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد، متاسفانه در چند کشتارگاه کشور کشتار دام‌های مولد صورت می‌پذیرد که با توجه به ممنوعیت این موضوع افراد خاطی شناسایی شدند و با آن‌ها برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

تخصیص ۲۰۰ هزار تن جو مازاد بر برنامه برای دام‌های عشایری و روستایی

 معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: خشکسالی امسال در ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه است و با توجه به اینکه دام‌های روستایی سبک وابسته به مراتع هستند حفظ دام عشایر دشوار شده و به برنامه‌های حمایتی نیاز دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دماوندی نژاد ادامه داد: در همین راستا مقرر شد کمیته ساماندهی دام‌های مولد در ۳۲ استان تشکیل شود که وظیفه این کمیته شناسایی و معرفی دام‌های مولد هر استان به سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌هاست.

وی افزود:​ ۲۰۰ هزار تن جو مازاد بر برنامه‌های جاری برای دام‌های روستایی و عشایر تخصیص داده شده تا به این ترتیب امکان حفظ دام‌های مولد برای دامداران فراهم شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگر نیازی مازاد بر این مقدار وجود داشته باشد از سوی وزارت جهاد کشاورزی تامین خواهد شد.

دماوندی نژاد ادامه داد: از سوی دیگر دو اقدام دیگر داریم که اولی خرید حمایتی دام سبک و دیگری صادرات دام مازاد عشایر است به این ترتیب شرکت پشتیبانی امور دام، دام سبک عشایر را با قیمت ۶۲ هزار تومان و دام سنگین را با قیمت ۵۹ هزار تومان از عشایر خریداری می‌کند که این مبالغ فراتر از میزان نرخ دام در بازار است.

 وی افزود:​ این دام‌های خریداری شده در تامین ذخایر استراتژیک کشور استفاده می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در خصوص صادرات دام عشایر نیز تاکنون برای یک میلیون راس مجوز صادر شده که در همین راستا عشایر می‌توانند با صادرات دام مازاد خود به لحاظ تامین مالی شرایط بهتری آغاز کنند همچنین اگر خود عشایر به طور مستقیم نتوانند دام مازاد خود را صادر کنند این امکان فراهم شده که شرکت پشتیبانی امور دام این موضوع را برای آن‌ها به انجام برساند.

مشکل نهاده‌های دامی حمل و نقل است نه کمبود

 دماوندی نژاد افزود: هیچ کمبودی در تامین نهاده‌های دامی وجود ندارد و تنها مشکل بحث حمل و نقل از بنادر به استان‌هاست که تا حدودی مرتفع شده و حل مشکلات در این حوزه همچنان در دست پیگیری است.

وی گفت: در مهر ماه امسال ۵۰۰ هزار تن نهاده علاوه بر برنامه توزیعی وارد کشور شد تا کمبودی در این خصوص وجود نداشته باشد. همچنین به دامداران و مرغداران اطمینان می‌دهیم که برای تامین نهاده آن‌ها هیچ مشکلی نیست.

۳۰۰۰ تن نهاده‌های مسموم مانده در گمرک معدوم می‌شوند

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سنوات گذشته  ۳۰۰۰ تن نهاده‌های دامی وارد کشور شده که به لحاظ بهداشتی تایید نشده و این نهاده‌ها معدوم خواهند شد.

دماوندی‌نژاد گفت: این نهاده‌ها مربوط به بخش خصوصی است و زمانی وارد کشور شده که هنوز استفاده از ارز دولتی مصوب نشده بود.

منبع : خبرگزاری ايسنا