کد مطلب: 169093
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۰
معاون اول دادستان تهران گفت: طی دو سال گذشته بیش از ٥٠ درصد پرونده‌های مسن دادسرای تهران تعیین تکلیف شده است.
 

به گزارش ایران خبر، احمد رحمانیان در این جلسه که با رؤسا و قضات دادسرای نواحی ۸، ۲۳،۲۵، ۳۰،۳۲، ۳۵، ۳۷ و ۳۸ برگزار شد ضمن تبریک هفته بسیج بر افزایش اهتمام قضات و کارکنان در رفع اطاله دادرسی تاکید کرد و گفت: موضوع رفع اطاله دادرسی یک از اولویت‌های اساسی دادستانی تهران است که در جلسات مختلف موضوعات مورد نظر از سوی دادستان محترم مطرح شده است.

وی یکی از راهکارهای رفع اطاله دادرسی را تشکیل این کمیته در دادسراها دانست و ادامه داد: بر اساس پیگیری‌ها کمیته رفع اطاله دادرسی هم اکنون در بسیاری از نواحی راه اندازی شده و ضروری است که در نواحی که تاکنون نسبت به راه اندازی آن اقدام نکرده اند نیز به عنوان یک ضرورت پیگیری شود.

معاون اول دادستان تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت تعیین تکلیف پرونده‌های مسن نیز تاکید کرد و افزود: شعبی که پرونده مسن و قدیمی دارند باید نسبت به مشخص کردن دلایل و آسیب شناسی آن اقدام و به سرعت این پرونده‌ها را تعیین تکلیف کنند.

وی به ذکر برخی از دلایل طولانی شدن روند رسیدگی‌ها اشاره کرد و گفت: پرونده‌های مسن و قدیمی که در حیطه اختیارات ماست نباید معلق بماند و سریع تعیین تکلیف شود و آن دسته از پرونده‌هایی که نیاز به مکاتبه دارد نسبت به انجام آن اقدام کرد.

رحمانیان با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی دادستانی طی دو سال گذشته برای تعیین تکلیف پرونده‌های مسن و قدیمی گفت: طی این مدت بیش از ٥٠ درصد پرونده‌های مسن دادسرای تهران تعیین تکلیف شده که حرکت مهم و جهادی است البته باید به این نکته توجه داشت که تعیین تکلیف این پرونده‌ها در ساعت اداری انجام شدنی نیست از این رو باید خارج از وقت اداری بر روی این موضوع کار شود.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه عدالت باید در زمان کوتاه اجرا شود، افزود: جامعه باید بدانند اگر به کسی ظلم شده در کوتاه‌ترین زمان ممکن عدالت اجرا می‌شود و فرد می‌تواند حق خود را بگیرد این امر افزایش اعتماد عمومی را برای قوه قضائیه به همراه دارد.

وی یکی دیگر از موضوعات مهم مورد نظر دادستان را سلامت مجموعه عنوان کرد و خواستار توجه ویژه به این مسئله شد.

معاون اول دادستان تهران در ادامه سخنان خود بر ضرورت پاسخگویی مناسب به ارباب رجوع تاکید کرد و گفت: برخورد با ارباب رجوع باید با سعه‌صدر باشد علاوه بر این دسترسی مردم به مسئولان

دادستانی باید راحت باشد و تلاش شود تا مراجعه کنندگان بتوانند به راحتی مسائل خود را مطرح کنند تا اگر مشکل یا ایرادی وجود دارد مرتفع شود.

وی همچنین بر تعیین تکلیف سریع اموال توقیفی تاکید کرد و خواستار رصد ماهیانه آمار پرونده‌ها از نظر موجودی، ابلاغ الکترونیک و… شد.

رحمانیان در ادامه بر خورد قاطع با مخلان نظم و امنیت تاکید کرد و گفت: برخورد با مخلان نظم و امنیت به خصوص سارقان، اشرار و مرتکبان جرایم خشن باید بدون اغماض و قاطع باشد.

معاون اول دادستان تهران همچنین خواستار توجه ویژه به اجرایی کردن برنامه‌های ابلاغی از سوی دادستانی تا پایان سال ١٤٠٠شد و بر ضرورت رصد مستمر اجرایی شدن این برنامه‌ها تاکید کرد.

تعیین تکلیف وضعیت زندانیان بلاتکلیف، نظارت بر ضابطین، توجه ویژه به حقوق عامه، دقت در ارجاع پرونده‌ها، استفاده از نهادهای ارفاقی و… از دیگر موضوعات مهم مطرح شده از سوی معاون اول دادستان تهران در این جلسه بود.

در این جلسه همچنین سرپرستان دادسراها نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کرده و تصمیماتی راجع به درخواست‌های آنها اتخاذ شد.

منبع : خبرگزاری مهر