کد مطلب: 169712
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۵
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکرات ایران با اعضای باقیمانده در برجام در وین گفت: امیدوارم طرف مقابل به تعهداتشان وفادار باشد.
 

به گزارش ایران خبر، محمد باقر قالیباف در گفت‌وگوی تلویزیونی چهارشنبه شب خود با تبریک دهم آذر، روز مجلس، گفت: آیت الله مدرس به اینکه مجلس خانه ملت است معنا بخشید. او از مردم و خواسته‌هایشان دفاع کرد و به موضوعات ملی و دینی معنا داد. ما این روز را گرامی می‌داریم و از همه شهدای مجلس قبل و بعد از انقلاب نیز یاد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه نمایندگان مردم هیچ دغدغه‌ای به جز دغدغه مردم نداریم. یکی از وظایف ما این است که در میان مردم باشیم و با آنها ارتباط مستقیم داشته باشیم. همه همکاران من در حوزه‌های انتخابیه مرتب از نزدیک با اقشار مختلف در ارتباطتند.

رئیس مجلس ادامه داد: مجلس یازدهم سیاستگذاری اش را بر دو موضوع اقتصادی و علمی و فرهنگی متمرکز کرد. وظیفه ذاتی ما این است که اگر قانون اشکالی دارد آن را مرتفع کنیم یا اگر دولت و نماینده‌ها تشخیص می‌دهند که نیاز به قانون است آن را تصویب و بر اجرایش نظارت کنیم.

رئیس مجلس در بخش دیگری از گفت‌وگوی تلویزیونی خود با بیان اینکه مجلس یار و مددکار دولت است، گفت: وظیفه قانونی ما این است که ناظر دلسوزی باشیم و به اجرای درست قوانین کمک کنیم. امروز در مجلس با هیات دولت برای همکاری و هماهنگی گفت‌وگوهایی داشتیم. به هر حال اقتصاد دغدغه اول کشور است و معیشت و اشتغال دغدغه مردم است و نگرانی مردم از بی ثباتی اقتصادی و گرانی است.

قالیباف با بیان اینکه مهمترین قوانین مصوب مجلس یازدهم بر مباحث اقتصادی متمرکز بوده، گفت: مسکن از دغدغه های مهم مردم است، اگر مردم دو شیفت هم کار کنند با این گرانی خرید مسکن برایشان امکان پذیر نیست. امروز مردم نگرانند که آیا اجاره شان را تامین می‌کنند یا نه؟ مجلس قانون تولید مسکن را در دستور کار گذاشت. ما سعی کردیم همه ضعف‌هایی که در گذشته در حوزه مسکن بود را مورد توجه قرار دهیم و اشکالات مسکن مهر را هم برطرف کنیم اما این را با نگاه دولتی ساز پیش نبردیم. باید سعی کنیم از ظرفیت مردم استفاده کنیم و قیمت تمام شده مسکن را به یک قیمت قابل قبول و ارزان برسانیم.

قالیباف با بیان اینکه از 55 تا 45 درصد قیمت مسکن متمرکز بر زمین است، افزود: در همین راستا می‌شود از زمین‌های دولتی استفاده کرد و اقدام به تشکیل صندوق کرد. قانون مجلس در این زمینه نیز تصویب و ابلاغ شد، از طرفی مالیات بر خانه‌های خالی نیز مصوب شد و تاثیر خود را داشت. به هر حال مهمترین موضوع عرضه و تقاضاست. ما چند صد هزار خانه خالی عمدتا نوساز داریم که بخشی در کارهای بنگاه داری بانک‌ها بود. وقتی به آنها مالیات تعلق می‌گیرد یا مجبورند آن را اجاره دهند یا بفروشند. همچنین قانون مالیات بر عایدی سرمایه هم مراحل آخرش را طی می‌کند.

وی با بیان اینکه مجلس با برنامه روشنی حرکت می‌کند، افزود: یکی از دغدغه‌های جدی بحث اقتصادی و معیشتی بوده که در همین راستا سبد معیشتی نیز به مردم واگذار شد. ما اقدامات دیگری هم در حوزه مسائل اقتصادی داشتیم. البته بخشی از فشارها، فشار تحریم است. در آغاز مجلس برای رفع تحریم قانونی را تصویب کردیم که در برابر اقدامات یکطرفه آمریکا و 4+1 و فشار بر کشور بود. این قانون زبان دیپلماسی در عرصه بین‌المللی بود و ما تا آن موقع چنین قانونی با این شفافیت نداشتیم.

رئیس مجلس یادآور شد: پروتکل الحاقی و محدودیت در حوزه غنی سازی در گرو این بود که تحریم‌ها را بردارند اما ما داشتیم این را اجرا می‌کردیم در حالیکه تحریم‌ها را برنداشته بودند. این قانون توانست اثرگذار باشد. من مطمئنم می‌توانیم مذاکرات قدرتمندانه و خوبی را انجام دهیم و به یک توافق عادلانه و عزتمندانه دست پیدا کنیم.

رئیس مجلس در مورد قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گفت: یکی از سرمایه‌های بزرگ همه کشورها جوانی جمعیت است. ما جزء جوان‌ترین کشورهای دنیا بودیم. تداوم سیاست‌ها غلط ما را با پدیده پیری زودرس مواجه کرد. ما با این طرح، خواستیم با این موضوع مقابله کنیم.

قالیباف افزود: باید بپذیریم بخش عمده ماجرای موالید، بحث معیشتی است. امروز اگر جوانی بخواهد ازدواج کند، می‌پرسند شغل شما چیست؟ بنابراین، اشتغال، درآمد و موضوعات فرهنگی و سلامت به موضوع اقتصادی بازمی‌گردد.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌خواهم بگویم تنها معیار استحکام خانواده اقتصاد است، گفت: اقتصاد نقش اساسی در استحکام خانواده دارد. این قانون بیش از ۷۰ ماده دارد. ما توانستیم بخشی از نگرانی‌ها را برطرف کنیم. ما از ظرفیت‌های دولت برای بودجه ۱۴۰۱ نیز در این موضوع استفاده خواهیم کرد. در واقع، از ازدواج و از مادر به عنوان مهم‌ترین عنصر  موثر در خانواده حمایت می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد بورس گفت: کشورمان ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه اقتصادی دارد. این حرف‌ها اغراق آمیز نیست. ۱۰ ها میلیارد دلار ارزش مادی در منابع مختلف کشور وجود دارد که به خاطر رویکردهای اشتباه یا روش‌هایی که سوداگری و دلال بازی را در کشور باب می‌کند و ثروت متعلق‌ به مردم را در اختیار عده خاصی قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز نیازمند تصمیمات شجاعانه ودقیق در طرح و اجرا هستیم گفت: هدایت نقدینگی ‌به سمت بازار سرمایه یعنی بورس. کسانی‌ باید وارد بوس شوند که مازاد نیازشان را آنجا ببرند. ما مقصر هستیم چرا که مردم نیازهای زندگیشان را فروختند و وارد بازار سرمایه شدند. جمعیت سهام دار ما از چهار - پنج میلیون نفر ۱۰ برابر شد. یعنی تعداد نفرات زیاد با سرمایه‌های کم در کنار شرکت‌های گردن کلفت.

قالیباف گفت: اشخاص حقوقی حرفه‌ای هستند. مردم ما حرفه‌ای نبودند. بورس مکلف است از آنها حمایت کند. بورس محل ریسک دارد. بازار سرمایه بازار ریسک است اما مردم ما با دعوت دولت آمدند. دولت گذشته باید ریسک مردم را پوشش می‌داد یعنی آنها را بیمه می‌کرد. چه بورس‌بالا رود چه پایین بیاید، حقوقی‌ها سود می‌کنند.

وی افزود: سهام دار جزء وقتی بورس بالا می‌رود، می‌خرد و وقتی بورس پایین می‌آید می‌فروشد. ما وظیفه داریم.

ادامه دارد

منبع : خبرگزاری ايسنا