کد مطلب: 169818
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۳
ایران آنلاین-ردیابی مکان‌های مصدومین روی نمایشگر اورژانس : رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سؤال «ایران» خبر داد : مشکل دیر رسیدن اورژانس‌ها بر سر بالین بیماران و بخصوص مصدومان تصادفی در کلانشهر‌ها همیشه محل اعتراض بیماران و مصدومان بوده است گرچه که در چند سال گذشته با تجهیز موتورآمبولانس‌ها مدت زمان رسیدن تکنیسین اورژانس بر بالین بیمار به زیر 15 دقیقه رسیده است.
 
به گزارش ایران خبر،  اما بیماران نسبت به پرسش و پاسخ‌های دیسپچرها (مرکز هدایت عملیات اورژانس) مبنی بر دادن محل نشانی منزل و مشخصات کامل‌شان گلایه دارند. آنها می‌گویند؛ تماس با شماره سه رقمی 115 برای بیمار و حتی همراهان خردسال‌شان کار آسانی است اما خواندن نشانی کامل منزل به دیسپچر‌های پشت خط اورژانس پیش بیمارستانی نه تنها منجربه اتلاف وقت می‌شود بلکه گاهی بیمار یا همراهش سواد لازم برای ارائه اطلاعات لازم در این باره را ندارد. فوت بیمار یا افزایش معلولیت و عوارض ناشی از بیماری مهم‌ترین علت گلایه بیماران نسبت به طولانی شدن زمان پاسخ دهی مرکز هدایت عملیات اورژانس است.

بر همین اساس روز گذشته رئیس سازمان اورژانس کشور در پاسخ به سؤال «ایران» درباره برنامه اورژانس کشور برای کاهش اتلاف وقت برای رسیدن بر سر بالین بیمار گفت: قرار است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکان بیمار پس از تماس با اورژانس 115 سریع در اختیار دیسپچر‌های ما قرار گیرد تا بیماران زمان را از دست ندهند و تکنیسین‌ها سریع به محل اورژانس اعزام شوند.

حسن نوری ساری معاون آموزش و اعتبار بخشی سازمان اورژانس کشور درباره وجود زیرساخت‌های لازم برای مکان شناسایی بیمارانی که با اورژانس 115 تماس می‌گیرند، افزود : اشکالی که وجود دارد در برخی صحنه‌های تصادف امکان دادن نشانی محل تصادف وجود ندارد یا گاهی دختر بچه 5 ساله با اورژانس تماس می‌گیرد و می‌گوید «مادرم بیمار است» واضح است که خردسالان و کودکان امکان دادن نشانی به مأموران اورژانس را ندارد بنابراین ضرورت لوکیشن مشخص است و زیرساخت‌های آن آماده شده است.

وی افزود: زیرساخت‌های مربوطه هنوز کامل نیست و وزارت ارتباطات و دستگاه‌های امنیتی این موضوع را تأیید کرده‌اند و در زمان کوتاهی به نتیجه خواهد رسید که برای همه تماس‌های ثابت و تلفن همراه لوکیشن قابل دسترس داشته باشیم تا نیروهای اورژانس سریع به محل حادثه اعزام شوند.

در ادامه این نشست خبری رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: بیش از ۵ هزار دستگاه آمبولانس در کشور در حال عملیات هستند که از این تعداد، حدود ۳ هزار دستگاه بالای ۱۰ سال عمر دارند و فرسوده هستند. رئیس سازمان اورژانس با بیان اینکه مأموریت‌های اورژانس امسال ۱۵ درصد رشد داشته است، افزود: در واقع در مأموریت‌های جاده‌ای ۲۲ درصد و در مأموریت‌های شهری ۸۸ درصد رشد داشته‌ایم.

به گفته وی، ۳۱۶ مورد مادر باردار به وسیله اورژانس هوایی در ۸ ماهه اول امسال برای وضع حمل به مراکز درمانی منتقل شدند و 13 مورد جا به جایی پیوند اعضا امسال از طریق نیروهای اورژانس انجام شده است.

به گفته رئیس سازمان اورژانس در ۸ ماهه اول سال، ۳۵ درصد افزایش مصدومیت با گاز مونوکسید کربن در کشور داشته‌ایم. میعادفر گفت: از اول مهر تا ۵ آذر، هزار و ۴۷۱ مورد مصدومیت با گاز به اورژانس گزارش شده که ۸۱ مورد از آنها منجر به فوت شده است که البته بیشترین آمار گازگرفتگی در تهران، خراسان رضوی و البرز بوده است. وی با بیان اینکه فرسودگی آمبولانس‌ها خدمات‌رسانی را دچار اختلال می‌کند، گفت: ۳ سالی هست که نتوانستیم آمبولانسی تهیه کنیم، امیدواریم در بودجه سال آینده نگاه ویژه‌ای به اورژانس شود تا بتوانیم هزار تا ۱۵۰۰ دستگاه آمبولانس تهیه کنیم. همچنین به‌دلیل تفکر فرزندآوری در بین عشایرنشین‌ها لازم است بالگردهای هوایی توسعه یابد.

رئیس سازمان اورژانس کشور همچنین در پاسخ به سؤالی درباره استانداردهای اورژانس 115 در مقایسه با سایر کشورها عنوان کرد: استانداردسازی آموزش پرسنل طبق آخرین متدهای روز دنیا انجام می‌شود. در دنیا دو نوع سیستم عملیاتی داریم؛ یکی انتقال مصدوم توسط تکنیسین است و دومی پزشک متخصص بر بالین بیمار حاضر می‌شود. ما در ایران از سیستم اول تبعیت می‌کنیم که با استانداردهای کشورهای جنوب شرقی آسیا نزدیک است./ «ایران»

منبع : ایران آنلاین