کد مطلب: 171687
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۵
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مکتب حاج قاسم سلیمانی در ادامه مکتب امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای است، گفت: این مکتب با ترور و موشک از بین نمی‌رود چراکه مکتب می‌ماند و بقاء دارد.
 

به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور عصر امروز (دوشنبه) در مراسم سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی در مصلای امام خمینی(ره) اظهار کرد: مقتدای بصیرت آفرین ما برای شهید سلیمانی در همین مکان مقدس عنوان مکتب حاج قاسم را مطرح فرمودند. حاج قاسم نه به عنوان یک فرد بلکه به عنوان یک فرهنگ، راه و یک مکتب معرفی شد.

وی گفت: اگر شخصیت وجودی یک فرد انقدر توسعه یافت، دیگر یک شخص حقیقی نیست بلکه دارای یک توسعه وجودی است که از او به عنوان یک امت و ملت یاد می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مکتب حاج قاسم سلیمانی در ادامه مکتب امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای است، تاکید کرد: این مکتب با ترور و موشک از بین نمی‌رود چراکه مکتب می‌ماند و بقاء دارد.

رئیسی تاکید کرد: سردار سلیمانی یک سردار، سپهبد و شخصیت نظامی بود، اما نباید صرفا او را در این مقام دید بلکه او دارای یک فرهنگ بود و تخصص فتح سرزمین‌های غصب شده را داشت و قبل از آن خداوند تخصص فتح دلها را در او قرار داده بود که از فتح سرزمین‌ها مهمتر بود. 

وی بیان کرد: روز تشییع پیکر حاج قاسم، حضرت آقا فرمودند قیامتی برپا شده است. این قیامت را مردم بر پا کردند و خدا آن را در دل مردم قرار داد. سردار سلیمانی روح بزرگی داشت و در مقابل آمریکا و دشمنان سخت، اما به کودکان و خانواده های معصوم که می رسید نرم بود. 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه حاج قاسم هر جا که می رفت به دنبال مشکلات مردم و گرفتاری‌ها بود،اظهار داشت: آدم فکر نمی کرد آن روح بزرگ، در میدان دیپلماسی یک میدان‌دار دیپلمات و در جای دیگر یک دیپلمات میدان دار باشد و در هر دو میدان خوش بدرخشد. کسی که مسأله اش دفع ظلم و دفاع از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی و ... است. برنامه او این است که چگونه منطقه را آزاد کند. 

رئیسی بیان کرد: بزرگترین مدالی که خداوند به ائمه و پیامبرش مرحمت کرد، مدال صبر و برداری است. حاج قاسم خود ظرفیت داشت و در جهان اسلام ظرفیت سازی کرد. این ظرفیت را از درب خانه خدا و عبودیت پروردگار و حرکت ولایی به دست آورد. 

وی با بیان اینکه حاج قاسم به دلیل ظرفیت داشتن «مرد میدان» شد، اضافه کرد: حاج قاسم جوانان افغان را برای دفاع از افغانستان و منطقه به میدان آورد و جوان یمنی، عراقی و ... را به عنوان گنج شناخت و برای دفاع از دین و منطقه به میدان آورد که نتیجه آن مرگ داعش و داعشی‌ها و پیروزی جبهه مقاومت در منطقه بود. 

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید ظرفیت ها را شناخت و به موقع مورد استفاده قرار داد و در مقابل جریان استکباری با شجاعت و انگیزه آماده ورود به میدان کرد، گفت: حاج قاسم چهره انقلابی بود و به وضع موجود هم قانع نبود. تفکر و اندیشه حاج قاسم انقلابی بود و اعتقاد داشت آنچه باید به کار گرفته شود. 

رئیسی خاطرنشان کرد: جبهه بین الملل مقاومت با نگاه حاج قاسم شکل گرفت که برخوردار از یک نگاه عمیق و تمدنی بود و به دنبال شکل دادن نگاهی دینی و انقلابی در منطقه بود. او نماد شجاعت و عقلانیت بود و کارهایش از تدبیر برخوردار بود و در عین حال در رسیدن به اهداف اقتدار داشت. 

وی با بیان اینکه حاج قاسم به مردم نمی گفت بروید، منطق او قیادت بود نه سیاقت،افزود: فرق میان حاج قاسم و دیگران این بود. او دعوت می کرد و خود در قله قرار داشت. این تعالی انسان است که بگوید ما واصل شدیم و شما هم بیایید واصل شوید. رمز موفقیت مردان خدا آن است که در جایگاه قیادت قرار دارند. 

۱۳ دی ماه روز تولد دوباره حاج قاسم بود

رئیس‌جمهور تاکید کرد: حقیقتا حاج قاسم بن‌بست شکن بود و همه موانع را رفع می کرد و با توکل به خدا و اعتماد به نفس، پیش می رفت. آنچه از سجایا و بصیرت حاج قاسم قابل بیان است، این است که نافذ البصیرت بود. اینکه انسان چشم سر نداشته باشد سخت است اما بدتر این است که چشم دل نداشته باشد. انسان با چشم دل، راه و دشمن را می شناسد. 

رئیسی افزود: آمریکا تصور کرد که روز ۱۳ دی ماه روز پایان حاج قاسم باشد اما «زهی خیال باطل»، ۱۳ دی ماه روز تولد دوباره حاج قاسم بود و عمر او ادامه خواهد یافت تا زمین زمین است و زمان زمان.

وی تصریح کرد: می خواستند عاشورا پایان حسین بن علی باشد اما عاشورا روز تولد عاشورائیان شد و تا پایان تاریخ ادامه خواهند یافت. سلیمانی‌ها پرورش و ادامه خواهند یافت.

ترامپ باید قصاص شود

رئیسی خطاب به دولتمردان آمریکایی گفت: آقای قاسم سلیمانی میهمان رسمی نخست وزیر وقت عراق بود. شما هم سیادت عراق را شکستید و هم یک ملت را ترور کردید نه یک شخص را.

وی تاکید کرد: در این جنایت هولناک که بر همه امت اسلامی بسیار سخت و گران آمد، چه باید کرد؟ باید متجاوز، قاتل و جنایتکار اصلی یعنی رئیس‌جمهور وقت آمریکا محاکمه شود، باید قصاص شود،  باید حکم خدا درباره او جاری شود.

رئیس‌جمهور گفت: اگر سازوکار محاکمه عادلانه ترامپ، پمئو و دیگر جنایتکاران فراهم و در یک دادگاه عادلانه به جنایت آنها رسیدگی شد و آنها به مجازات اعمال سنگین‌شان رسیدند که هیچ، در غیر اینصورت به تمام دولتمردان آمریکایی می‌گویم که دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.

این خبر تکمیل می‌شود ...

منبع : خبرگزاری مهر