کد مطلب: 172061
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۴
دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه سانحه بوئینگ ۷۳۷ چهارشنبه ۱۵ دی ماه فرودگاه اصفهان را منتشر کرد.
 

به گزارش ایران خبر، دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه سانحه بوئینگ ۷۳۷ چهارشنبه ۱۵ دی ماه فرودگاه اصفهان را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، هواپیمای ۷۳۷ هواپیمایی کاسپین به رجیستری EP-CAP برای انجام ۴ پرواز مسافری در مسیرهای تهران- مشهد، مشهد- اصفهان، اصفهان – مشهد و مشهد – تهران برنامه ریزی شده بود که ساعت ۱۴:۵۵ فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد را به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با ۱۱۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی ترک کرد.

این گزارش می‌افزاید: خلبان این هواپیما ۱۶:۴۸ در نزدیکی اصفهان با کنترل پرواز تماس گرفته و برای فرود در باند ۲۵ راست فرودگاه اصفهان هدایت می‌شود.

بنابر آنچه دفتر سوانح سازمان هواپیمایی اعلام کرده هواپیمای کاسپین ۱۷:۰۷ بر روی باند فرودگاه اصفهان فرود می‌آید؛ اما پس از تماس چرخ‌های هواپیما با سطح آسفالت باند فرودگاه ارابه فرود سمت چپ دچار نقص و لرزش شده و سپس جمع می‌شود.

ارابه فرود سمت چپ هواپیما بر اثر برخورد با آسفالت باند جمع شد

بر اثر برخورد موتور شماره ۱ هواپیمای به باند، جرقه‌هایی از محفظه بیرونی موتور مشاهده می‌شود که کنترلر فرودگاه موضوع را به خلبان اطلاع می‌دهد.

سازمان هواپیمایی نتیجه مذاکرات با خلبان هواپیما را اعلام کرده و می‌گوید خلبان هواپیما جمع شدن ارابه فرود سمت چپ را تأیید کرد و با گرفتن ترمز سمت راست سعی در جلوگیری از خروج هواپیما از باند می‌کند.

این گزارش حاکی است خلبان هواپیما در اجرای این عملیات موفق بوده و هواپیما به سمت چپ منحرف نمی‌شود و داخل باند باقی می‌ماند و قبل از لبه خروجی کنار باند در مقابل TWYD متوقف می‌شود.

در ادامه این سانحه، خلبان دستور تخلیه اضطراری می‌دهد. در نتیجه مهمانداران درب‌های خروجی عقب و جلوی هواپیما را باز می‌کنند. همچنین پرسنل ایمنی و آتش نشانی فرودگاه اصفهان نیز به کمک آمده و همه مسافران در کمتر از دو دقیقه از هواپیما خارج می‌شوند.

چند مجروح سانحه به بیمارستان‌های اصفهان منتقل شدند

سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص ورود صدمه به برخی مسافران می‌گوید: به علت تعجیل برخی مسافران در خروج از هواپیما، تعدادی از آنها دچار مصدومیت جزئی شده که ۹ نفر به اورژانس فرودگاه منتقل می‌شوند. ۳ نفر هم به طور سرپایی در ترمینال فرودگاه از سوی پزشک مستقر معاینه و درمان می‌شوند. ۶ نفر هم به دو بیمارستان اصفهان منتقل شدند که ۵ نفر آنها اندکی بعد از مراجعه، مداوا و ترخیص شدند ولی یک خانم باردار تحت مراقبت ویژه قرار گرفت که یک روز بعد مرخص شد.

منبع : خبرگزاری مهر