کد مطلب: 172960
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۱
با کاهش عرضه گاز ایران به عراق این کشور به شدت با کمبود گاز روبرو شده که همین امر باعث شده عراقی ها به دنبال انعقاد قرارداد جدیدی با ایران باشند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از السومریه نیوز، برای حمایت از حوزه انرژی، عراق هیچ جایگزینی خوبی برای گاز ایران ندارد؛ این همان چیزی است که وزیر برق عراق در کنفرانسی مطبوعاتی در خصوص کاهش مصارف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای به آن اشاره کرد.

در پایان این نشست تاکید شد تلاش برای تنوع بخشیدن به منابع گاز به منظور کاهش وابستگی عراق به ایران ضروری است چون در وضعیت فعلی ایران عرضه گاز خود به عراق را تا حدودی کاهش داده است.

به نظر می‌رسد افزایش هزینه‌های میلیارد دلاری تأمین برق عراق از آنجا ناشی می‌شود که ایران ساعات بیشتری گاز خود را به روی عراقی‌ها قطع می‌کند، چون این کشور به طور کامل در زمینه تأمین گاز به ایران وابسته است.

با این حال کارشناسان معتقدند که با انعقاد قرارداد جدید بین دو کشور باعث ارسال ۵۰ میلیون متر مکعب گاز از ایران به عراق می‌شود که این امر می‌تواند به طور کامل گاز عراق را تأمین کند، هر چند که این قرارداد موقتی بوده و با اولین اختلافات مالی بین دو کشور ممکن است فسخ شود.

منبع : خبرگزاری مهر