کد مطلب: 173019
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۶
ایسنا/خراسان رضوی
 
به گزارش ایران خبر، قاسمعلی خدابنده بیان کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب شد، در هر استانی که فردی مبتلا به اُمیکرون مشاهده گردید، شرایط خاصی در استان اعلام شود، از جمله استان‌هایی که سوش جدید اُمیکرون در آن مشاهده شد استان خراسان رضوی بود، لذا ستاد استانی مقابله با کرونا بر اساس مشاهدات و پارامترهای موجود و نگرانی بابت سلامت نوآموزان، خانواده ها و همکاران در مهدهای کودک، مراکز پیش دبستانی و مدارس استثنایی تصمیم به تعطیلی این مدارس و مراکز گرفت. 

وی ادامه داد: بر اساس بازدید های به‌عمل آمده توسط دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و پرورش از مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی، نگرانی بابت سلامت نوآموزان وجود داشت، چرا که این نو آموزان امکان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را نداشتند و احتمال اینکه ویروس را به خانواده منتقل کنند و پیک مجدد را در استان شاهد باشیم وجود داشت.

خدابنده گفت: بر اساس بررسی‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل آموزش و پرورش استان در نهایت در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا این هفته مصوب شد این مدارس و مراکز با رعایت شرایط خاص و دستورالعمل‌های بهداشتی مجوز فعالیت حضوری خود را دریافت کنند. 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: امروز، سه شنبه، ٢٨ دی ماه، دستورالعمل بازگشایی این مراکز به ادارات آموزش و پرورش ارسال خواهد شد و بر این اساس مهدهای کودک و مراکز پیش‌دبستانی پس از برگزاری جلسه با حضور نماینده دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بررسی مجدد شرایط و ظرفیت‌ها، ارائه درخواست کتبی خود برای بازگشایی، تکمیل فرم‌های الکترونیکی و خوداظهاری طراحی شده، می‌توانند مجوز آغاز فعالیت‌های حضوری خود را از ادارات آموزش و پرورش دریافت کنند.

براساس گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی وی عنوان کرد: ضمنا کلیه مدارس استثنایی نیز از فردا چهارشنبه ٢٩ دی ماه رسما فعالیت‌های آموزشی و پرورشی خود را با رعایت دقیق شیوه نامه‌های بهداشتی به شکل حضوری از سر خواهند گرفت.

در مهدهای کودک و مدارس استثنایی چه پروتکل‌هایی باید رعایت شود؟

همچنین به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، محمد باباخانی، رییس کارگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار کرد: در آخرین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در خراسان رضوی تصمیم بر صدور مجوز فعالیت مهد کودک‌ها طبق چک لیست مربوطه گرفته شد و مهدهایی که ۸۵ درصد نمره را کسب کردند، مجوز فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه مهدهای مجاز به فعالیت ملزم به رعایت دستورالعمل‌ها بوده و در کنار آن باید تک‌تک پرسنل مهدهای کودک و رانندگان سرویس این مکان‌ها به همراه اعضای خانواده‌شان واکسینه شده باشند، تأکید کرد: با گسترش ویروس اومیکرون کنترل مسائل بهداشتی مهدکودک‌ها و نظارت بیشتر بر این مکان‌ها در دستور کار قرار گرفته و در مسیر حفظ سلامت فرزندان‌مان از هیچگونه خطایی نمی‌گذریم و طبق قانون با افراد متخلف برخورد می‌کنیم.

رییس کارگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در فضای مهدکودک باید فاصله چهار متری بین افراد حفظ شود، خاطرنشان کرد: به‌ طور مثال اگر ظرفیت مهد ۸۰ متر باشد، بیشتر از ۲۰ نفر مجاز به حضور در آن نیستند و در کنار آن باید تهویه مناسب، حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در محل مهد کودک نیز رعایت شود. اگر پذیرش بیش از سقف قانونی باشد و الزامات رعایت نشود، آن مکان در گام نخست بدون صدور اخطار پلمب شده و تا زمان عادی شدن وضعیت کرونایی اجازه فعالیت مجدد ندارد.

باباخانی اضافه کرد: مشابه دستورالعمل‌ جدید ستاد استانی مقابله با کرونا در خراسان رضوی برای مهدکودک‌ها در پیش‌دبستانی‌ها و مدارس استثنایی هم اجرا می‌شود، طبق این دستورالعمل ورود کودکان  دارای علائم مشکوک به مدرسه، پیش‌دبستانی و مهدکودک ممنوع بوده و فعالیت کارکنان و رانندگان سرویس مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس عادی و استثنایی هم بدون داشتن کارت واکسن کرونا ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه ورود افراد باید کنترل شود و از ورود افراد دارای علائم مشکوک جلوگیری شود، بیان کرد: حتی اگر والدین و اعضای خانواده‌ هم دارای علامت بودند آن فرد حق ورود به مهد کودک، پیش‌دبستانی‌ و مدرسه را ندارد، اجرای تصمیم جدید اتخاذ شده از امروز آغاز شده و تا پایان خروج از بحران ویروس امیکرون که زمان آن مشخص نیست ادامه می‌یابد.

 

منبع : خبرگزاری ايسنا