کد مطلب: 173039
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۲
رییس سازمان حفاظت محیط زیست از دانشگاهیان و صاحب نظران خواست که در تدوین برنامه هفتم توسعه با پس زمینه محیط زیستی به این سازمان کمک کنند.
 

به گزارش ایران خبر، دکتر علی سلاجقه در نشست تخصصی با مدیران گروه‌های آموزشی محیط زیست مراکز علمی و تحقیقاتی کشور، خود را شاگرد کوچک دانشگاه توصیف و اظهار کرد: برنامه سازمان حفاظت محیط زیست تعامل با استادان دانشگاه، پژوهشگران و نخبگان کشور برای استفاده از نظرات عالمانه آنان به منظور مدیریت چالش‌های زیست‌محیطی کشور است.

وی افزود: اگر قرار است در کشور اتفاقات مبارکی بیفتد، این اتفاقات مبتنی بر نظرات استادان و پژوهشگران خواهد بود.

رویکرد سازمان حفاظت محیط زیست حرکت در مسیر برنامه تحولی دولت است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست رویکرد این سازمان را حرکت در مسیر برنامه تحولی دولت سیزدهم دانست و تصریح کرد: برنامه تحولی دولت با همفکری ۵۰۰ نفر از نخبگان کشور در حوزه های مختلف تدوین شده و در این برنامه، بخش محیط زیست و منابع طبیعی به‌طور ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

سلاجقه از دانشگاهیان و صاحبنظران خواست تا در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور به سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنند که این برنامه، پس زمینه محیط زیستی داشته باشد.

طراحی شورای راهبردی برای تقویت سازمان حفاظت محیط زیست

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست باید قوی‌ترین سازمان کشور باشد، گفت: در این راستا، یک شورای راهبردی برای سازمان تعریف کردیم که در این شورا نمایندگانی از مراکز آموزشی، پژوهشی، تقنینی، مجموعه سمن‌ها، انجمن‌های علمی و پیشکسوتان کشور حضور دارند. 

وی ایجاد کمیته‌های تخصصی را در طول شورای راهبردی سازمان عنوان و اظهارکرد: از دیگر اقدامات ما تاسیس دفتر ارتباط سازمان حفاظت محیط زیست با مراکز علمی و تحقیقاتی در معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان است.

سیاست‌های ابلاغی محیط زیست در راس برنامه‌های سازمان قرار دارد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست را بسیار مترقی توصیف کرد و گفت: متاسفانه این سیاست‌ها مورد بی‌توجهی قرار گرفته بود اما تلاش می‌کنیم که این سیاست‌ها را در راس برنامه‌های سازمان قرار دهیم.

سلاجقه با تاکید بر اهمیت دیپلماسی محیط زیست خاطرنشان کرد: حتما از تمام ظرفیت‌های بین‌المللی و دیپلماسی برای پیشبرد برنامه‌های سازمان استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری بر رعایت مسایل زیست‌محیطی از سوی همه دستگاه‌ها اظهارکرد: توسعه کشور واجب و لازم است اما می‌بایست این توسعه به‌صورت پایدار و در قالب یک محیط زیست سالم اتفاق بیفتد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه کشور ما در بحث محیط زیست به آستانه‌ها رسیده است، تصریح کرد: در زمینه انواع آلاینده‌ها، آب‌های زیرزمینی و تالاب‌ها اکوسیستم کشور شکننده شده است و این اتفاق هم در یک بازه زمانی درازمدت صورت گرفته است. ما باید تلاش کنیم این شرایط را مدیریت کنیم.

سلاجقه در ادامه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از نظر حقوقی چه در محاکم و چه در سطح بین‌الملل وضعیت مطلوبی ندارد اما در حال تقویت بخش حقوقی سازمان هستیم.

استفاده از ظرفیت‌های محیط زیستی جوامع محلی و بومی

معاون رییس جمهوری بر رویکرد مردم‌محور سازمان محیط زیست در حفاظت از زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت شده تاکید کرد و افزود: باید از ظرفیت‌های محیط زیستی جوامع محلی و بومی استفاده کرد ضمن اینکه معیشت پایدار روستانشینان هم در اولویت قرار دارد.

وی با بیان اینکه انتظار ما از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بالاتر از عملکرد فعلی آنان است، اظهارکرد: دانشگاه‌ها می‌بایست از ظرفیت‌های جوانان مستعد و توانمند خود استفاده بیشتری و صادقانه در جهت حل مشکلات زیست محیطی کشور تلاش کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناورانه کشور و جوانان نخبه تاکید کرد و گفت: از تمام ظرفیت‌های HSE کشور برای اشتغال فارغ التحصیلان محیط زیست استفاده خواهیم کرد.

پیگیری مسوولیت‌های محیط زیستی صنایع کشور

سلاجقه با اشاره به برگزاری جلسه با ۱۰ صنعت برتر کشور برای پیگیری مسوولیت‌های اجتماعی و محیط زیستی آنان تصریح کرد: بخشی از عوارض جرایم آلایندگی کشور به صندوق ملی محیط زیست تعلق خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بحث خاموش کردن فلرها در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از صدور کارت همیار محیط زیست برای استادان دانشگاه خبر داد.

معاون رییس جمهوری بر استفاده مطلوب از ظرفیت‌های گردشگری مناطق حفاظت شده تاکید کرد و گفت: در زمینه توسعه اکوتوریسم با وزارت گردشگری و میراث فرهنگی در حال مذاکره هستیم.

فعال شدن آموزش محیط بانی با سمت و سیاق جدید

سلاجقه با اشاره به فعال شدن دوباره آموزش محیط بانی با رویکرد جدید خاطرنشان کرد: آموزش محیط زیستی صنایع کشور در دستور کار معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان قرار دارد.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از راهکارهای استادان دانشگاه استقبال می‌کند، گفت: از دید ما دانشگاه موفق دانشگاهی است که یکی از معضلات زیست‌محیطی استان خود را رفع کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر تداوم جلسات هم‌اندیشی با روسای دانشگاه‌ها، استادان و پژوهشگران تاکید کرد و از معاونت آموزش و مشارکت های مردمی سازمان خواست که خروجی این جلسه در قالب یک بیانیه مطرح شود تا تعهدات استادان دانشگاه هم نسبت به دانشگاه باشد وهم سازمان حفاظت محیط زیست.  

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این نشست مدیران گروه‌های آموزشی محیط زیست مراکز علمی و تحقیقاتی کشور به ارایه نظرات و پیشنهادات خود درباره موضوعات مختلف محیط زیست کشور پرداختند. 

منبع : خبرگزاری ايسنا