کد مطلب: 173160
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۰
رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی گفت: فعالیت سامانه‌های بارشی اخیر سبب شد تا برای نخستین بار از ابتدای سال آبی وضعیت میانگین بارندگی در کشور به حالت نرمال برسد.
 

به گزارش ایران خبر، احد وظیفه افزود: تا پیش از شروع زمستان مجموع بارش دریافتی کشور کمتر از ۴۰ میلی متر بود اما بارندگی‌های دی ماه سبب شد تا میانگین ارتفاع نزولات جوی ما به بیش از ۹۲.۵  میلی متر برسد.

وی افزود: این بارش‌ها وضعیت کم‌بارشی در نیمی از استان‌های کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون را نیز به حالت نرمال و بیش از نرمال رساند. تا پیش از شروع زمستان میزان بارندگی در۲۵ استان کشور کمتر از نرمال بود.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی تاکید کرد: نرمال شدن بارش به معنی پایان خشکسالی نیست چراکه بخش قابل توجهی از کشور با کم‌بارشی انباشته از سال‌های گذشته مواجه است. ضمن اینکه وضعیت بارش در تهران و غرب کشور در شرایط کمتر از نرمال قرار دارد.

به گزارش سازمان هواشناسی، وظیفه در پایان گفت: بارش در مناطق جنوبی کشور بیشترین سهم در افزایش میانگین بارش کشور را داشته است به‌طوری‌که بارش‌های برخی نقاط هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان به‌صورت رگباری و دربازه کوتاهی رخ داده است که بیش از آنکه موثر باشد، خسارت‌زا بوده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا