کد مطلب: 173885
 
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۲
ایسنا/فارس
 
به گزارش ایران خبر، علیرضا پاکفطرت عصر شنبه ۹ بهمن در آیین بزرگداشت روز ملی صادرات ضمن مقایسه حجم تجارت ایران سایر کشورهای جهان، عنوان کرد: کشور ترکیه سالانه حدود ۲۲۵ میلیارد دلار و آلمان حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار به کشورهای جهان محصول صادر می‌کنند اما این میزان برای ایران متاسفانه حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار آن هم بیشتر در حوزه نفت و پتروشیمی است.

او با بیان اینکه در شرایط کنونی که در حصر اقتصادی قرار داریم، نیازمند صادرات هستیم، افزود: اتاق بازرگانی باید بیشتر در میدان باشند و بتوانند در مجلس حضور پیدا کنند که به نظر بنده باید حداقل ۵ درصد نمایندگان مجلس از بین فعالان اقتصادی مجرب و اقتصاددانان باشند.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تامین نیاز مصرف‌کنندگان داخلی و کشورهای خارجی همسایه با ایران، خاطرنشان کرد: ۸۵ میلیون نفر مصرف‌کننده داخلی و حدود ۸۰۰ میلیون نفر در کشورهای همسایه ما وجود دارند اما ایران در تامین نیاز مصرف‌کنندگان خارجی تنها ۲ درصد سهم دارد، حال آنکه به راحتی می‌توان این میزان را به ۶ درصد برسانیم.

پاکفطرت با تاکید بر منویات و بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با اهمیت تولید و اقتصاد، گفت: در ۶ سال اخیر رهبر معظم انقلاب در رابطه با تولید و رفع موانع آن صحبت‌های بسیار خوبی داشتند و با وجود مشکلاتی زیادی که وجود داشت تلاش خوبی انجام گرفته که باید این مهم به صورت جدی تداوم پیدا کند.

او یکی از موانع تولیدکنندگان و صادرکنندگان را بروکراسی اداری دانست و در این زمینه گفت: سیستم اداری ما بسیار فلج است و برخی از کارکنان که تخصص چندانی هم ندارند می‌خواهند کار تولیدکنندگان و صادرکنندگان را تسهیل کنند که باید تعداد منابع انسانی فعلی را به یک پنجم یا نهایتا نصف کاهش پیدا کنند.

رئیس مجمع نمایندگان فارس دیگر موانع در زمینه تولید و صادرات را دولت مرکزی معرفی کرد و در این‌باره گفت: هر کاری که بخواهیم در زمینه صادرات یا تولید انجام بدهیم باید در تهران تایید شود و مدیران استان ما در صنعت و معدن و تجارت و دیگر حوزه‌ها هیچ اختیاری در استان‌ ندارند که انتظار داریم دولت مرکزی زانوی خود را از گلوی استان‌ها بردارد تا استان‌های مختلف بتوانند رشد کنند و با هم رقابت کنند.

پاکفطرت گفت: نبود مشوق‌های صادراتی و منفعل بودن وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌ها از دیگر موانع موجود بر سر راه است.

دستورالعمل‌های یک شبه تولیدکننده را به دلالی می‌کشد

او با گلایه از صدور دستورالعمل‌هایی که یک شبه از طرف تهران برای استان‌ها صادر می‌شود، گفت: قوانین و مقررات برخی اوقات آسیب‌هایی را به بخش تولید و صادرات ما تحمیل می‌کنند که منجر به روی آوردن تولیدکنندگان به سمت واسطه‌گری و دلالی می‌شود.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قوانین و مقررات مرتبط با تولید باید سهل بشود و من ندیدم تاکنون لایحه‌ای به مجلس ارائه شود.

پاکفطرت تاکید کرد: باید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بین فعالان این عرصه انتخاب میشد تا بتواند برنامه‌ریزی در زمینه قوانین کار و روابط بین کارفرما و کارگر داشته باشد.

او همچنین با تاکید بر اینکه باید فرهنگ کار و تلاش در جامعه حاکم شود، اظهار کرد: نیروی انسانی تحصیلکرده و نخبگان زیاد است اما فرهنگ کار و تلاش به شدت با مشکل مواجه شده که باید کار فرهنگی بشود.

رئیس مجمع نمایندگان فارس در رابطه با حمل‌ونقل ریلی هم گفت: استانداران و نمایندگان گذشته و فعلی شعار دادند که حمل و نقل ریلی را ایجاد می‌کنیم که چیزی که الان بنده می‌بینم همه شعار بود.

پاکفطرت در رابطه با حمل و نقل دریایی نیز اظهار کرد: متاسفانه استان فارس به دریا و خلیج‌فارس متصل نیست و بندر ندارد که بتواند حمل و نقل دریایی داشته باشد.

به گزارش ایران خبر، در این مراسم از صادرکنندگان نمونه استانی و ملی، قدردانی و تجلیل شد.

دستورالعمل‌های یک شبه تولیدکننده را به دلالی می‌کشد

دستورالعمل‌های یک شبه تولیدکننده را به دلالی می‌کشد

منبع : خبرگزاری ايسنا