کد مطلب: 174357
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۲
یک شرکت داروسازی ژاپنی اعلام کرد: داروی "آیورمکتین" خاصیت ضد ویروسی دارد و برای مقابله با کووید-۱۹ موثر است.
 

به گزارش ایران خبر، شرکت دارویی "کووا" در ژاپن اعلام کرد: داروی ضد انگل آیورمکتین در تحقیقات غیر بالینی مشترک "اثر ضد ویروسی" را روی اُمیکرون و سایر سویه های کروناویروس داشته است.

این شرکت داروسازی که با دانشگاه کیتاساتو توکیو برای آزمایش این دارو به عنوان درمان بالقوه کووید-۱۹ همکاری می کند، جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

تحقیقات بالینی روی این دارو در حال انجام است اما معرفی آیورمکتین به‌عنوان درمان کووید-۱۹ بحث‌هایی را به دنبال داشته است.

مصرف این دارو در ژاپن برای درمان بیماری کووید-۱۹ تایید نشده است و سازمان غذا و داروی ایالات متحده، سازمان بهداشت جهانی، تنظیم کننده مقررات دارویی اتحادیه اروپا و مرک (MRK.N) که این دارو را تولید می کند، در مورد استفاده از آن هشدار داده اند زیرا شواهد علمی کافی در مورد اثر درمانی آن وجود ندارد.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در دستورالعملی به تاریخ سپتامبر ۲۰۲۱، به تبلیغات فزاینده این دارو در پیشگیری یا درمان کووید-۱۹ در انسان اشاره کرده اما اعلام کرده گزارش های متعددی دریافت شده که خود درمانی با این دارو موجب مشکلاتی برای بیماران از جمله بستری شدن در بیمارستان شده است.

به گزارش ایران خبر، به نقل از خبرگزاری رویترز، استفاده از داروی آیورمکتین برای درمان کووید-۱۹ در انگلیس مورد بررسی قرار دارد و آزمایشات هنوز در حال انجام است و تا زمانی که نتایج قطعی حاصل نشده نمی توان در رابطه با این دارو اظهارنظر بیشتری داشت.

منبع : خبرگزاری ايسنا