کد مطلب: 176120
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۴
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: خواسته ایران لغو تمام تحریم‌های حقیقی و حقوقی است و آمریکا چاره‌ای جز توافق ندارد.
 

به گزارش ایران خبر، فداحسین مالکی در خصوص سفر «انریکه مورا» معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای به سرانجام رساندن نتیجه مذاکرات برجام، گفت: ما در روزهای اخیر خصوصاً در ماه گذشته شاهد فعالیت‌ها و رایزنی‌های مستقیم و غیرمستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و دیپلمات‌های اروپایی بودیم. شرایط پیچیده شده و بحران اوکراین این شرایط را پیچیده‌تر کرده است.

وی با یادآوری سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به مسکو درباره شروط برجامی روسیه، افزود: در این سفر روس‌ها مجاب شدند که برجام را نباید به بحران اوکراین گره زنند، لذا سفر مقامی از اتحادیه اروپا به تهران در ادامه این فعالیت‌های دیپلماسی در سطوح مختلف انجام گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سفر امیرعبداللهیان و خرازی به کشورهای منطقه از جمله قطر مبین رایزنی‌های دیپلماسی اخیر است. مواردی در تمام مذاکرات از طرف ایران مورد تاکید قرار گرفته است؛ نخست اینکه خواسته ایران بر اساس قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها باید عملی شود و آن لغو تمام تحریم‌های حقیقی و حقوقی است.

مالکی یادآور شد: آمریکایی‌ها در مورد برخی تحریم‌ها مانند سپاه پاسداران حرف دارند، ما در مذاکره با وزیر خارجه روسیه نیز بر خطوط قرمز ایران تاکید کردیم و وی هم پذیرفت که آمریکا باید تمام تحریم‌های ایران را لغو کند اما آمریکایی‌ها در این موضوع تمایل به همکاری ندارند.

وی افزود: اینگونه رفت و آمدهای سیاسی مبین این واقعیت است که آمریکایی‌ها متوجه شدند که ایران آماده به نتیجه رساندن مذاکرات برجام است. البته یکی از چالش‌ها این است که آمریکایی‌ها تمایل ندارند اروپایی‌ها با ایران همراه و هم نظر شوند. آمریکایی‌ها دنبال ارتباط مستقیم با ایران هستند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می‌رسد که در حال نزدیک شدن به راهکار عملی هستیم و آمریکا چاره‌ای جز توافق ندارد. آنان با توجه به بحران اوکراین و برخی اتفاقات در منطقه، باید برجام را به سرانجام برسانند و به حق و حقوق ملت ایران تن دهند.

منبع : خبرگزاری مهر