کد مطلب: 176770
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۴
سمنان- مدیرکل محیط زیست استان سمنان گفت: حال «ایران» یوز ماده چهار ساله و توله‌هایش خوب است و جنسیت دو توله به صورت قطعی ماده اعلام شده است.
 

بهرام علی ظاهری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره وضعیت زایمان «ایران» یوزپلنگ خارتوران شاهرود ضمن بیان اینکه پیش‌بینی تاریخ زایمان «ایران» یوزپلنگ ماده چهار ساله، پنجم الی ششم اردیبهشت ماه جاری بود اما تا دهم اردیبهشت نیز این امکان وجود داشت که توله‌ها به دنیا بیایند، افزود: از اواخر روز نهم اردیبهشت ماه بود که ترشحات زایمان در یوز ماده پدیدار شد و تقریباً متوجه شدیم که زایمان نزدیک خواهد بود.

وی افزود: روز دهم شرایط برای زایمان تشدید و دست کم سه ساعت زمان برای زایمان طبیعی وقت صرف شد، این در حالی بود که ایران درد بسیار شدید را متحمل می‌شد و کم طاقتی او سبب شد تا زایمان با خطراتی روبرو شود لذا ساعت ۱۸ روز نهم اردیبهشت ماه بود که دامپزشکان احتمال تلف شدن یوز ماده و توله‌ها را می‌دادند در نتیجه عمل سزارین صورت گرفت.

مدیرکل محیط زیست استان سمنان همچنین ضمن تصریح اینکه دو توله تازه متولد شده ظاهراً ماده هستند و وضعیت بهتری دارند اما یک توله مقداری ضعیف‌تر است که هنوز جنسیت آن مشخص نیست، گفت: وضعیت تا سه نیم بامداد تحت کنترل بود اما یوز ماده چندان توجهی به بچه‌ها نکرد در نتیجه از ترس اتلاف یوزها، مجبور به تغذیه آنها به صورت دستی شدیم.

ظاهری افزود: همچنین یک محیط‌بان و دو دامپزشک در سایت مجاور این جانوران حضور دارند و با کمترین امکانات روزهای سختی را می‌گذرانند.

منبع : خبرگزاری مهر