کد مطلب: 176922
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۵
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: وزارت کار طبق قانون بودجه امسال، ۳ ماه فرصت داشت که دهک‌ها را پالایش کنند و آنهایی که درآمد بالا داشتند را تعیین تکلیف کند و افرادی جدید را وارد کند.
 

به گزارش ایران خبر، مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه صبح امروز (چهارشنبه) در پایان جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یارانه معیشتی و یارانه ماهانه در یک حساب تجمیع می‌شود، در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین تکلیف افرادی که به هر نحوی تاکنون در سازوکار جدید، یارانه معیشتی و ماهانه دریافت نکرده‌اند، گفت: وزارت کار طبق قانون بودجه امسال، ۳ ماه فرصت داشت که دهک‌ها را پالایش کنند و آنهایی که درآمد بالا داشتند را تعیین تکلیف کند و افرادی جدید را وارد کند که جزء دهک‌های پایین هستند و از دریافت یارانه جا مانده بودند.

وی افزود: وزارت کار این کار را می‌کند و اگر از خودشان سوال کنید در این مورد اطلاعات دقیق‌تری می‌دهند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که در سامانه بررسی شکایات آمده که ۶ ماه پس از بررسی جواب اعتراض افراد را می‌دهند، عنوان کرد: من این را نشنیدم قاعدتاً با وزارت رفاه چون طبق قانون مکلف به این قضیه است باید صحبت شود تا اگر هم چنین چیزی هست در این کار تسریع شود و به سرعت جواب دهند و هر زمان هم جواب دادند باید ما به تفاوت را به آنها پرداخت کنند.

میرکاظمی تصریح کرد: از شهریور ۱۴۰۰ به این‌ طرف بین ۴۰ تا ۸۰ درصد کالاها تغییر قیمت داشتند و مجبور شدیم که مبلغ یارانه‌ها را بیشتر کنیم که تا حدودی پوشش قانونی داده شود.

وی در رابطه با اینکه چند میلیون خانوار یارانه دریافت کرده‌اند؟ گفت: با پرداختی که انجام می‌شود از لحاظ دهک درآمدی، ۹ دهک یارانه دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه در پاسخ به این سوال که آیا برای پرداخت یارانه به اتباع خارجی تدابیری اندیشیده شده است؟ تصریح کرد: در این مرحله که روی کالاهای اساسی، یارانه داده می‌شود تصمیمی درخصوص این اتباع گرفته نشده است و تصمیمات تنها مربوط به مردم خودمان است. 

میرکاظمی ادامه داد: در مورد نان و دارو احتمالا باید برنامه‌ای دیده شود که تا اطلاع ثانوی یارانه آن‌ها قطع نخواهد شد و همان روند سابق برای نان‌های خبازی و دارو ادامه دارد. اگر روش جایگزین بیاید برای آن‌ها یک فکری می‌شود، اما در این مرحله برای اتباع بیگانه چیزی در نظر گرفته نشده است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون مسدود شدن حساب یارانه‌های واریزی و صحت این مسئله بیان کرد: این حساب بانکی کسانی است که قبلا یارانه می‌گرفتند و این یارانه نیز در همان جا رفته است و این مبلغ نگاه داشته شده است و هروقت طرح اجرا شود ماه به ماه آزاد می‌شود.

رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه درخصوص جزئیات یارانه معیشتی و احتمال حذف یارانه ۴۵ هزار تومانی نیز پاسخ داد: این یارانه‌ای که واریز شده است تجمیع یارانه معیشتی و ۴۵ هزار تومانی است که در یک حساب جمع شده است.

منبع : خبرگزاری مهر