کد مطلب: 177852
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۸
شیراز - آفت برگ خوار سفید بلوط به جنگل های زاگرس هجوم آورده و مسئولان امر در استان فارس در حال انجام اقدامات مقابله ای هستند.
 
به گزارش ایران خبر، کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به حضور دوباره آفت برگخوار سفید بلوط در جنگل‌های زاگرس در استان فارس اظهار کرد: آفت «برگ خوار سفید بلوط» یکی از آفات مهم و کلیدی در جنگل‌های بلوط زاگرس است که ۵ نسلی و دارای ۴ سن لاروی است.

سکینه قهرمانی با تاکید بر اینکه زمستان گذرانی این آفت به صورت لاروهای سنین مختلف زیر پوستک درختان است، عنوان کرد: به دلیل خروج تدریجی لاروهای زمستان گذران تشکیل شفیره‌ها، ظهور حشرات کامل به صورت تدریجی در روزهای متوالی است که طبعاً این حشرات کامل جفت گیری سپس تخم ریزی می‌کنند.

وی ادامه داد: به همین دلیل نسل‌های مختلف با هم تداخل پیدا کرده «همزمان تخم، لارو، شفیره و حشره کامل روی برگ مشاهده می‌شود» لذا خروج تدریجی لاروهای زمستان گذران در سنین مختلف اجرای عملیات مبارزه با این افت را با مشکل مواجه می‌سازد.

قهرمانی یادآور شد: در سال گذشته ۴۰۰ هکتار از جنگل‌های بلوط از منطقه دلی سالاری رستم که آلوده به این آفت بود به وسیله حشره کش بیولوژیک B.T «باسیلوس تورینجینسیس» محلول پاشی شد.

محلول پاشی ۸۰۰ هکتار از جنگل های زاگرس در فارس

او با تشریح نوع مبارزه با این آفت در فارس ابراز کرد: در این روش مبارزه، کل درخت با B.T محلول پاشی می‌شود.

کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی فارس با ذکر این نکته که لاروها از برگ آغشته به B.T تغذیه می‌کنند، تاکید کرد: با این روش دستگاه گوارش لاروها تحت تأثیر قرار گرفته و از بین می‌روند.

پایش منطقه از ۸ فروردین ۱۴۰۱ که جمعیت لاروهای سنین مختلف زیاد بود آغاز و بلافاصله از ۹ فروردین ۱۴۰۱ محلول پاشی در این منطقه در سطح ۸۰۰ هکتار به وسیله B.T آغاز شد قهرمانی پایش جنگل‌های زاگرس استان فارس را از اواخر اسفند ۱۴۰۰ اعلام کرد و گفت: پایش منطقه از ۸ فروردین ۱۴۰۱ که جمعیت لاروهای سنین مختلف زیاد بود آغاز و بلافاصله از ۹ فروردین ۱۴۰۱ محلول پاشی در این منطقه در سطح ۸۰۰ هکتار به وسیله B.T آغاز شد اما به دلیل گرمای شدید هوا، خشکسالی، کشت زیراشکوب و تداخل نسل، متأسفانه این آفت گسترش پیدا کرده و سطح وسیعی از عرصه را آلوده نموده است.

وی تصریح کرد: نکته مهم اینکه استان‌های درگیر این آفت باید همزمان با هم کار محلول پاشی را انجام دهند تا اجرای عملیات همزمان تأثیر بسزایی در کنترل آفت داشته باشد.

قهرمانی اضافه کرد: کلیه اقدامات انجام شده قبل از اجرا در کمیته گیاه پزشکی بررسی و برابر دستورالعمل سازمانی اقدامات لازم در جهت کنترل انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به افزایش جمعیت آفت برگ خوار سفید بلوط در منطقه رستم اجرای عملیات محلول پاشی امری ضروری می‌باشد که در این خصوص نیاز به یک عزم ملی و تأمین اعتبار لازم در جهت شروع مجدد عملیات است زیرا اجرای عملیات به موقع صرفاً می‌بایست در سنین ۲ و ۳ لاروی در بازه زمانی کوتاه صورت بگیرد.

منبع : خبرگزاری مهر