کد مطلب: 178531
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۶
ایران آنلاین-تلاش جهادی مدیران را به حاشیه نبرید : : با ورود سامانه بارشی موسوم به «مونسون» حدود 24 استان کشور درگیر باران‌های سیل‌آسا شده و متأسفانه با توجه به‌شدت و حجم بارش‌ها، تعدادی از هموطنان عزیز نیز جان باختند.
 
به گزارش ایران خبر، روزنامه ایران:  در ارتباط با مدیریت بحران‌های طبیعی ذکر این واقعیت ضروری است که سیل اخیر، یک بحران تقریباً منطقه‌ای است و امروز نظاره‌گر پیامد‌های مخرب آن در پاکستان، افغانستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و سایر کشورهای منطقه هستیم و این کشورها براساس توان پشتیبانی و نرم‌افزاری به مدیریت این حادثه و بحران طبیعی پرداخته‌اند. این انتظار کاملاً طبیعی از سوی مردم عزیز کشورما است که با توجه به قرارگیری فلات ایران در منطقه حادثه خیز دنیا، حفظ سطحی از آمادگی برای مدیریت بحران‌های طبیعی وجود داشته باشد. با این حال، با وقوع یک حادثه طبیعی در هر نقطه‌ای از کشور، دستگاه‌ها و نهادهای خدمات رسان و امدادی همچون آتش نشانی، سازمان امداد و نجات هلال احمر، اورژانس و مدیریت بحران، پای کار بوده‌اند و باوجود گستره و وسعت بحران، کوشیده‌اند تا اقدامات حمایتی و حفاظتی لازم را از جان و مال هموطنان عزیز حادثه‌دیده به عمل آورند. حضور میدانی و فعال مسئولان ارشد قوه مجریه در کنار مردم حادثه دیده برای به کارگیری همه ظرفیت‌ها و سرعت بخشیدن به روند امدادرسانی مورد توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی هم قرار گرفته است و در این گذر، علاوه بر آنکه هماهنگی برای ارسال تجهیزات و امکانات مورد نیاز از استان‌های معین و سایر نهادهای انقلابی انجام می‌شود، اعتبار لازم برای مدیریت بحران و ایجاد اسکان موقت و حامیانه از مردم برآورد و تأمین می‌شود.


در این رابطه وزیر کشور که همواره پیشگام رسیدگی به وضعیت شهرها و مناطق حادثه دیده است و از نزدیک نیازها و ضرورت‌های امدادرسانی به مردم را مشاهده می‌کند، در حوادث اخیر ضمن برگزاری جلسه مدیریت بحران در مناطق سیلزده، در نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه خواستار اختصاص 500 میلیارد تومان تنخواه برای سرعت بخشی به خدمات‌رسانی در مناطق آسیب دیده شد. همچنین با تدبیر وزیر کشور، واحدهای مهندسی بیشتری در روستاهای سیلزده مستقر شدند و اسکان اضطراری 7755 نفر و امداد‌رسانی به بیش از 79 هزار سیلزده با مدیریت وزیر کشور در سه استان تهران، یزد و کرمان صورت گرفت. موضوع حضور مسئولان در بین مردم مناطقی که با حوادث طبیعی دست و پنجه نرم می‌کنند، مختص ایران نیست و در کشورهای دیگر هم دیده می‌شود. این کار مبتنی بر وظایف مدیریتی و مسئولیت اجتماعی است و نباید به عنوان یک پدیده نمایشی از آن یاد کرد اما متأسفانه عده‌ای بحران‌ها را زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی می‌یابند و بدون در نظرگرفتن آنکه ضرورت و مسأله اصلی در این شرایط، امدادرسانی به مردمی است که زندگی و زندگانی اعضای خانواده خود را از دست داده‌اند، حضور واقعی مسئولان در کنار مردم را که نقش راهبردی در تسریع امداد‌رسانی‌ دارند، نکوهش می‌کنند و از آن سو، بر طبل مدح و ستایش از مسئولان خارجی می‌کوبند. موضوعات مهم اجتماعی، امدادی و خدمت‌رسانی به مردم نباید به دستاویزی برای رقابت‌های سیاسی و جناحی تبدیل شود و حقیقت اصلی امداد و نجات حادثه‌دیدگان و کاستن از آلام آنها، جای خود را به تخریب و اتهام و فضاسازی‌های صفحات مجازی و رسانه‌ای و حاشیه سازی هایی بدهد که دغدغه مردم گرفتار در این بحران‌ها نیست. نگاه مدیریتی و آموزه‌های دینی حکم می‌کند در بزنگاه‌های حساس که هموطنان عزیزمان، گرفتار در سیلاب و پیامدهای ناگوار آن می‌شوند؛ هر نهاد و سازمان در کنار اقشار مختلف جامعه برای کاهش آلام آسیب‌دیدگان در حد توان بکوشند. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند روحیه تعاون و همکاری برای کمک‌رسانی به حادثه دیدگان وقایع اخیر هستیم و گفتمان دولت مردمی هم بر تقویت سرمایه اجتماعی است که لازم است فعالان رسانه‌ای و سیاسی با درک شرایط موجود به جای حاشیه‌سازی، تلاش شبانه روزی و جهادی مدیرانی را که به دنبال کاهش آلام مردم هستند به تصویر بکشند تا با ایجاد فضای همدلی و همبستگی، نهادها و مدیران بی‌ادعا با روحیه انقلابی در میدان خدمت به مردم حضوری مؤثر داشته باشند.

 

 

منبع : ایران آنلاین