کد مطلب: 178567
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۲۶
وزیر کشور تاکید کرد: باید کمک های فوری به آسیب دیدگان در اولویت برنامه کاری دستگاهها قرار گیرد.
 

به گزارش ایران خبر، احمد وحیدی شامگاه پنجشنبه در نشست ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: گرچه براساس گزارش‌های حاصله برخی مشکلات مربوط به تخلفاتی است که صورت گرفته مانند پرورش ماهی‌ها و همچنین در بخش کشاورزی که مسئولان اعلام کرده‌اند مجوزهای لازم را نداشته‌اند که در آینده باید اینگونه مشکلات را برطرف کرد اما آنچه در شرایط فعلی لازم داریم کمک‌های فوری به خسارت دیدگان است که باید دستگاه‌های اجرایی مربوطه سریعاً وارد عمل شوند.

وزیر کشور با بیان اینکه آنچه را که در بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر پیش آمده باید در ۲ سطح کوتاه مدت و بلند مدت پیگیری و رسیدگی کرد اظهارداشت: در کوتاه مدت باید به براورد غرامت‌ها و خسارتها پرداخته شود و در این راه همراهی مسئولان لازم است اما بعضی از مسائل را هم باید در بلندمدت مدنظر قرار داد و اندیشید که برای نمونه چگونه می‌توان در آینده با بکار گیری راهکارهای پیشگیرانه جلوی آبگرفتگی‌ها راه بگیریم که شاهد این میزان خسارت نباشیم.

وی ضمن قدردانی از همه کسانی که در راه کمک به سیل زدگان طی یکهفته اخیر پای کار بوده‌اندتصریح کرد: همین که در استان کهگیلویه و بویراحمد برغم شرایط ویژه جغرافیایی ئ سخت گذر بودن تلفات جانی نداشته ایم نشان می‌دهد که کارهای خوبی انجام شده و بیانگر کار و تلاش شبانه روزی بوده است.

وزیر کشور بااشاره به خسارتهای هنگفتی که به مزارع پرورش ماهی استان وارد آمده و تعداد زیادی ماهی از بین رفته افزود: باید در اسرع وقت به صاحبان این مزارع پرورش ماهی کمک کرد و در این بخش نیز ستاد اجرایی فرمان حضرت امام به کمک خواهد آمد.

روی همچنین اضافه کرد: در برخی جاها هم در حوزه کشاورزی نیاز به تسهیلات بانکی و گاهاً استمهال وجود دارد که باید همه به یاری مردم آمده و نگذاریم بیش از این بهره برداران این بخش زبان بینند.

وحیدی با بیان اینکه باید مرکز فرماندهی در هر منطقه‌ای کار خود را انجام دهد گفت: باید مردم بدانند که مسئولان به فکر تک تک آنها هستند همچنین باید بحران‌ها و تهدیدهایی که وجود دارد را به فرصت تبدیل کرد.

وزیر کشور همچنین در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با توجه به گزارش برخی دستگاه‌ها از حجم و میزان خسارت‌ها از جمله اینکه بارش‌ها موجب قطعی راه ۳۴ روستای استان و خسارت ۶۰۰ میلیاردی به راه‌های استان شده؛ خواستار بازگشایی راه‌های روستایی تا روز شنبه آینده شد.

وحیدی با بیان اینکه حوزه راهداری استان به ۱۰ دستگاه لودر و بولدوز برای بازگشایی این راه‌ها نیاز دارد، اظهار داشت: نیازمندی‌های استان احصا و به ما ارائه شود ضمن اینکه در صورت نیاز از استان‌های همجوار این ماشین آلات ارسال شود.

وزیر کشور در خصوص مشکل قطع آب شرب مردم و نیاز استان به ۴۰ کیلومتر لوله و ۱۰ تانکر آبرسان به صورت تلفنی این خواسته را از محرابیان وزیر نیرو مطالبه کرد که با موافقت وزیر همراه شد.

وحیدی تاکید کرد: تا هنگامی که مشکل آب شرب مناطقی که در سیل آسیب دیدند حل شود هلال احمر بسته‌های آب در اختیار مردم قرار دهد تا مردم مشکل تأمین آب نداشته باشند.

وزیر کشور نیز در تماس تلفنی با وزیر جهاد کشاورزی خسارت‌های سیل در این بخش را تشریح و خواستار همکاری وزارتخانه در سرعت بخشی به جبران خسارتها شد.

منبع : خبرگزاری مهر