کد مطلب: 178680
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۹
مذاکرات پنج روزه در حالی به پایان می رسد که به‌نظر می‌رسد طرف‌های مقابل قصد دارند این پیش‌نویس پیشنهادی را به‌عنوان «متن نهایی» القا کرده و به‌نوعی «سوت پایان مذاکرات» را به‌صدا درآورند
 

به گزارش ایران خبر، در حالی که طرف غربی و به ویژه اروپایی و آمریکایی اصرار دارند تا حاصل این دور از مذاکرات را دستیابی به "متن نهایی توافق" معرفی کنند و به زعم خود از "کفایت مذاکرات" سخن می‌گویند طرف ایرانی نتیجه نشست اخیر وین را حصول ایده‌هایی برای بررسی مجدد در پایتخت‌های کشورهای درگیر در مذاکرات معرفی می‌کند.
از ظاهر برخی مواضع آمریکا و البته اروپاییان درخصوص مذاکرات این دور چنین بر می‌آید که آمریکا و اروپا پیشنهادهای طرح شده در این نشست را به شدت مطلوب و موافق منافع خود می‌داند این درحالی است که مواضع طرف ایرانی و تاکید ایشان بر ضرورت بررسی مجدد ایده‌های مطرح شده در این نشست مشخص می‌کند که تا حصول منافع.

به‌نظر می‌رسد طرف‌های مقابل قصد دارند این پیش‌نویس پیشنهادی را به‌عنوان «متن نهایی» القا کرده و به‌نوعی «سوت پایان مذاکرات» را به‌صدا درآورند.

نکته اینجاست که آنچه به‌عنوان متن نهایی ازسوی طرف غربی در رسانه‌ها مطرح شده، چند پیشنهاد انریکه مورا، به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات است که به طرف‌های حاضر در مذاکرات ارائه شده و تحت هیچ شرایطی نمی‌توان آن را متن نهایی و غیرقابل مذاکره تلقی کرد.

برهمین اساس هم بود که وزیر امورخارجه کشورمان پس‌از پایان مذاکرات اخیر در وین، در گفت‌وگو با مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر تأکید کرد که توافق نهایی باید تأمین‌کننده‌ حقوق ایران باشد و رفع پایدار تحریم‌ها را تضمین‌ کند؛ موضوعی که نشان می‌دهد فضاسازی‌ها تأثیری بر اراده ایران برای دستیابی به توافقی مثبت و پایدار ندارد.
حسین امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با بورل با تأکید بر اینکه هیأت مذاکره‌کننده ایرانی با اراده و جدیت، برای دستیابی به توافق در وین حضور یافت و ایده‌های سازنده‌ای را برای حل و فصل موضوع‌های باقی‌مانده ارائه داد، گفت: دیدگاه‌ها و ملاحظات جمهوری اسلامی درباره ایده‌های ارائه‌شده از سوی انریکه مورا به وی‌ منتقل شده و انتظار می‌رود همه طرف‌ها برای دستیابی به متن نهایی توافق از خود اراده و جدیت نشان دهند.

در این میان واکنش روسیه در خور توجه بود، میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌ های بین‌ المللی در گفت وگوی اختصاصی با خبرگزاری ایران پرس، گفت: مذاکرات وین ادامه دارد و پیشرفت‌هایی حاصل شده است.
وی افزود: به نظر من در کل این مذاکرات مثبت بوده و من خوش‌بین هستم. مباحث در این مذاکرات جدی و مثبت است.
نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌ های بین‌ المللی گفت: طرفین به حرف‌های یکدیگر گوش می‌کنند و به دنبال یک راه حل مورد توافق هستند.
میخاییل اولیانوف در پاسخ به این سوال که این دور از مذاکرات چقدر بطول می انجامد؛گفت: نمی‌دانم این مذاکرات چقدر طول خواهد کشید.


گفتنی است طرح موضوع ارائه «متن نهایی» به طرف‌های مذاکره ازسوی هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در شرایطی انجام شده ‌است که بنا به اذعان منابع مطلع، هنوز مسائل باقی‌مانده، ازجمله موضوع‌های مطرح در آژانس، به‌طورکامل حل نشده و به‌نظر می‌رسد فضاسازی‌های سیاسی - رسانه‌ای درباره پایان مذاکرات بیشتر باهدف تحت فشار قرار دادن طرف ایرانی طرح می‌شود.

 گزارش از : محسن عابدی