کد مطلب: 179118
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۱
مرکز آمار ایران متوسط قیمت هر متر مربع مسکن کلنگی در تهران طی زمستان سال گذشته را ۵۲.۱ میلیون تومان اعلام کرد.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از مرکز آمار ایران، نتایج طرح گردآوری اطلاعات قیمت و اجاره مسکن شهر تهران در زمستان ١٤٠٠ منتشر شد

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در زمستان ١٤٠٠ از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ٥٢ میلیون و ١٧٤ هزار تومان با میانگین مساحت ٢٣٨ متر مربع بوده است که نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ١٧.١ درصد افزایش داشته است.

بنگاه‌های معاملات ملکی کشور موظف هستند مشخصات کلیه معاملات خرید و فروش و اجاره را در سامانه اطلاعات مدیریت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کنند.

با توجه به این‌که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در مناطق شهر تهران باعث کاهش یا افزایش شدید متوسط (حسابی) قیمت در سطح کل شهر می‌شود، از متوسط تعدیل شده (وزنی) که در آن، وزن با استفاده از سهم واحدهای مسکونی دارای سکنه محاسبه می‌شود، استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را مشخص کرد.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در زمستان ١٤٠٠ از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ٥٢١٧٤٣ هزار ریال با میانگین مساحت ٢٣٨ مترمربع بوده است که نسبت به فصل قبل از آن (پاییز ۱۴۰۰) ۴.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ١٧.١ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در زمستان١٤٠٠ از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ٣٦ میلیون و ٧٧١ هزار تومان با میانگین مساحت ٨٦ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٣ سال بوده است که نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۹.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ١٤.٥ درصد، افزایش داشته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در زمستان ١٤٠٠ از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ١٠٦ هزار و ٢٧١ تومان با میانگین مساحت ٨١ متر مربع و متوسط عمر بنای ١٦ سال بوده که نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۲۲.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ٥٦.٦ درصد افزایش داشته است.

منبع : خبرگزاری مهر