کد مطلب: 180285
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۶
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان  امروز هشتم آبان ماه با میانگین ۱۳۴ برای شانزدهمین روز پیاپی در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.
 

به گزارش ایران خبر، براساس اعلام سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط زیست، هوای کلانشهر اصفهان در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با شاخص ۱۶۱ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در خیابان‌های پروین و استانداری به ترتیب با شاخص ۱۲۶ و ۱۱۷ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

کماکان دو ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های رودکی و بزرگراه خرازی تحت کنترل حفاظت محیط زیست اصفهان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان امروز یکشنبه به رغم ناپایداری‌های جوی در مناطق غرب و جنوب استان، در نواحی مرکزی و صنعتی استان به ویژه کلانشهر اصفهان غبار صبحگاهی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی شده است.

امروز وضعیت کیفیت هوای منطقه صنعتی سجزی و شاهین شهر با شاخص ۷۴ و مبارکه با شاخص ۸۲ در وضعیت قابل قبول ثبت شده و ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر