کد مطلب: 180646
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۰
دادگاه رسیدگی به اتهامات اغتشاشاگران در حال برگزاری است و تا کنون برای ۴ نفر از متهمان حکم اعدام و برای برخی حبس‌های چندین ساله صادر شده است.
 

به گزارش ایران خبر، تا کنون ۴ نفر از اغتشاشگران حوادث اخیر به اعدام محکوم شدند و روند رسیدگی به پرونده‌های اغتشاشگران ادامه دارد به طوری که ۵ نفر به حبس‌های ۵ تا ۱۰ سال محکوم شدند.

این متهمان براساس اتهاماتی از قبیل اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم برضد امنیت ملی و اخلال در نظم و آسایش عمومی، به مجازات‌های حبس از پنج تا ۱۰ سال محکوم شده‌اند.

بر همین اساس در یکی از احکام صادر شده توسط دادگاه انقلاب تهران، فردی که در اقدامی تروریستی، به صورت عمد و با قصد جان مأمورین نیروی انتظامی، با خودرو سواری خود به سرعت به مأمورین هجوم برده و در اثر برخورد با آن‌ها یک پلیس را به شهادت رسانده و تعدادی را نیز مجروح نموده بود پس از اعترافات صریح خودش مبنی بر ارتکاب جرم در دادگاه و مستندات مستدل موجود در پرونده به افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام علیه امنیت ملی کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی متهم و به اعدام محکوم شد.

همچنین، براساس دادنامه دیگر صادر شده از سوی دادگاه انقلاب تهران، متهمی که با کشیدن سلاح سرد و حمله مسلحانه از طریق جرح عمدی با چاقو به یکی از مأموران حافظ امنیت به قصد جان وی، ایجاد رعب و وحشت برای شهروندان و ناامنی در محیط و به آتش کشیدن فرمانداری شهرستان پاکدشت و تخریب اموال آن به اتهام محاربه محاکمه شده بود با حکم دادگاه به اعدام محکوم شد.

از صدور حکم اعدام ۴ اغتشاشگر تا ۱۵۰ استوری علیه نظام

در حکم صادر شده دیگر، به موجب دادنامه دادگاه انقلاب تهران فردی که با حضور در محل اغتشاشات و بر اساس مستندات موجود در فیلم‌های بررسی شده از دوربین‌های محل اغتشاش، اقدام به بستن خیابان، جلوگیری از تردد وسایل نقلیه و ایجاد رعب و وحشت و همچنین آسیب زدن به اموال عمومی کرده بود و در این زمینه‌ها نقش هدایت‌گری داشت به اتهامات محاربه به مجازات اعدام محکوم شد.

در یکی از ده‌ها دادگاهی که برگزار شده، موضوع ارتباط متهمان با افراد خارج نشین هم مطرح شد که یکی از متهمان پاسخ داد: عضو هیچ گروه و دسته‌ای نیستم و در خارج از کشور اقوامی دارم که با آنها در ارتباط هستم. فیلم‌های روز حادثه را برای اقوامم در خارج از کشور ارسال کردم.

قاضی در ادامه جلسه گفت: شما حدود ۱۵۰ استوری علیه نظام در صفحه شخصی خود بارگذاری کرده‌اید که برای تحریک اغتشاشگران بوده است، در این مورد توضیح دهید. متهم در پاسخ گفت: من نمی‌خواستم کسی را برای انجام اغتشاش تشویق کنم و تنها جوگیر شدم.

صدور کیفرخواست‌های متهمان همچنان ادامه دارد به طوری که تا کنون برای ۱۱ متهم پرونده به شهادت رساندن یک بسیجی در کرج کیفرخواست صادر شده است.

همچنین ۲۷۶ کیفرخواست در استان مرکزی، ۳۰ کیفرخواست در رودسر، ۳۱۶ کیفرخواست در استان اصفهان صادر شده است.

گفتنی است، آرای صادره بدوی بوده و قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر، خواهد بود. همچنین به دلیل قطعی نشدن احکام صادره، براساس قانون، جزئیات پرونده قابل انتشار نمی‌باشد که پس از قطعی شدن احکام در دادگاه تجدید نظر جزئیات آن‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر