کد مطلب: 180733
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۳
وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود با اشاره به وارد شدن سلاح‌های آمریکایی و اسرائیلی به کشور گفت: ۷۶ مرکز تروریستی در اقلیم کردستان فعال شدند.
 
به گزارش ایران خبر، حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری که امروز عصر در محل وزارت امورخارجه برگزار شد، در ابتدای این نشست گفت: خرسندم که روند سیاست خارجی دولت آقای رئیسی در مسیر درست و روبه رشدی قرار دارد و در این چارچوب در ۱۴ ماه گذشته حجم تبادل تجاری ما با نقاط جهان از ۳۷ درصد تا ۵۷۱ درصد رشد داشته است و بخش عمده از این رشد خارج از حوزه سنتی تجارت در عرصه نفت و انرژی بوده است.
وی افزود: در ارتباط با برخی تحولات جدید در محیط داخلی ایران، خوشبختانه توطئه ای که بر اساس اسناد دقیق در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی، داخلی و در نهایت تجزیه ایران در هفته‌های اخیر با سو استفاده از احساسات پاک مردمی دنبال شد، شکست خورد.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: یکی از دیپلمات‌های عالی‌رتبه غربی در مذاکرات دیپلماتیک اذعان داشت که آمریکا در عراق در سال‌های اخیر و دوره نخست وزیری عادل عبدالمهدی توانست در یک کشور با ۴۱ میلیون جمعیت تنها با آوردن ۳۰ هزار زن و جوان عراقی به میدان التحریر عراق و با بکارگیری ظرفیت‌های موجود در فضای مجازی دولت حاکم در عراق را ساقط کند و عبدالمهدی برای مصالح بزرگ‌تر از سمت خود استعفا داد.
وی افزود: در خصوص ایران نیز با استفاده از شرایطی در داخل کشور چنین فرصتی را آمریکا و اندک کشورهای غربی مقابل خود می‌دیدند و امیدوار بودند به اهداف خود دست یابند.
امیرعبداللهیان با اشاره به حضور گروهک‌های تجزیه‌طلب در مرزهای ایران و عراق گفت: ۷۶ مرکز تروریستی در اقلیم کردستان فعال شدند و سلاح‌های امریکایی و اسرائیلی وارد کشور شد.
وی افزود: به همراه تیم مهمی از مقامات امنیتی با دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان نشست‌های متعددی داشتیم و دوستان ما در بغداد متعهد به دور کردن گروه‌های تروریستی در فاصله زمانی که توافقی شدند و نسبت به خلع سلاح آن‌ها اقدام کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: گفتگوهای ما و پیگیری‌ها برای عملی شدن این توافق ادامه دارد و طبعاً زمانی که نیروهای مسلح عراقی در مرزهای مشترک مستقر شوند نیازی به برخورد ما با تروریست‌ها نخواهد بود.
وی افزود: لیکن مادامی که تهدیدی از سوی کشور همسایه متوجه ما باشد نیروهای مسلح برای تأمین امنیت به اقدامات خود ادامه می‌دهند.
امیرعبداللهیان گفت: در روزهایی که پشت سر گذاشتیم سه کشور اروپایی و آمریکا و لابی صهیونیست‌ها که درک درستی از تحولات ایران نداشتند مداخلات زیادی را در عرصه‌های رسانه‌ای و در اظهارنظرهای سیاسی به عمل آوردند.
وی افزود: برخی از مقامات کشورهایی که ذکر کردم تلاش کردند در روزهای بعد از اثرات منفی خود با مصاحبه‌های متفاوتی، تا حدودی اشتباهات خود را در این رابطه اصلاح کنند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: رعایت حقوق مردم و حقوق بشر در آموزه‌های دینی و ملی جمهوری اسلامی ایران و در دل هر ایرانی وجود دارد. مقام معظم رهبری همواره با حساسیت و دقت به همه ما رعایت دقیق آن را در سایر سطوح در جامعه متذکر می‌شوند.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در اغتشاشات اخیر من به مقامات اروپایی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند به صراحت گفتم، در هفته‌های گذشته که پلیس در ایران با سبکی راهبردی، خویشتن داری کرده است. اینکه بیش از ۵۰ پلیس و نیروی امنیتی ما توسط آشوبگران و اغتشاشگران با سلاح گرم و سرد به شهادت رسیدند و چند هزار نیروی پلیس و مدافع امنیت ما و مجروح شدند و آسیب‌های جسمی در این رابطه دیدند، نشان دهنده رعایت حقوق بشر و خویشتنداری پلیس و نیروهای حافظ امنیت در جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: ما نیاز به این نداریم که آمریکا و اروپا که خود در نقض حقوق بشر تاریخ طولانی دارند و خود در استعمار کشورها و ملت‌ها تاریخ سیاهی دارند، در خصوص حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران مدعی باشند.
گزارش کمیته ملی را در اختیار مجامع بین المللی قرار می‌دهیم
امیرعبداللهیان تصریح کرد: در خصوص وقایع اخیر نیز کمیته ملی در جمهوری اسلامی ایران زیر نظر وزیر کشور و رئیس سازمان امنیت کشور و همچنین جمعی از حقوقدانان، مقامات دولتی و غیر دولتی مرتبط در چارچوب کمیته مستقل مسائل را پیگیری می‌کنند و گزارش آن را در اختیار سایر مجامع بین المللی قرار خواهیم داد.
گفتگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی در دستور کار قرار دارد
وزیر امورخارجه گفت: مایلم در اینجا تاکید کنم که جمهوری اسلامی ایران علیرغم مواضع غیرسازنده ای که سه کشور اروپایی و آمریکایی‌ها در ۸ هفته گذشته داشتند در مسیر دیپلماتیک گفتگوها برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی از طریق اتحادیه اروپا و برخی واسطه‌ها را در دستور کار خودش قرار دارد.
وی افزود: در بخشی از روزهای اغتشاش در ایران طرف آمریکایی تصور می‌کرد در نقطه‌ای قرار داریم که از خطوط قرمز خود عبور خواهیم کرد اما به طرف آمریکایی گفتیم برای رسیدن به توافق خوب و پایدار در چارچوب رعایت خطوط قرمز، آمادگی داریم.
وزیر امورخارجه در ادامه گفت: پیام‌ها بین ما و آمریکایی‌ها همچنان در حال تبادل است و در مسیر دیپلماتیک تبادل پیام‌ها را داریم؛ اما در مسیر اظهارات رسانه‌ای کماکان برخی از مقامات آمریکایی مواضع ریاکارانه خودشان را ادامه می‌دهند.
امیرعبداللهیان کشورمان تاکید کرد: امیدوارم با نگاه واقع‌بینانه بتوانیم متناسب با منافع ملت و با رعایت حداکثری منافع ملی کشور در صورتی که به گام پایانی توافق برسیم، از یک توافق خوب، قوی و پایدار برای تأمین منافع مردم بزرگ ایران بهره ببریم.
در حال تکمیل…
 
منبع : خبرگزاری مهر