کد مطلب: 180932
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۲
دبیر ستاد ملی جمعیت گفت: یکی از دلایل ناباروری فرزندآوری دیرهنگام است و بنابراین در کنار تدابیر قانون باید به حوزه فرهنگ‌سازی در نظام بهداشتی و درمانی توجه کرد.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید کاظم فروتن در پانزدهمین نشست قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت اظهار کرد: وزارت بهداشت فعالانه پیگیر تحقق اجرای قانون جوانی جمعیت است اما برخی دستگاه‌ها به‌ویژه در زمینه فرهنگ‌سازی، همچنان فعال نشده‌اند بنابراین از وزارت بهداشت و مدیران این وزارتخانه تشکر می‌کنیم که علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌ها، به اجرای این قانون اصرار دارند. وزارت بهداشت با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کردیم، در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت فعال است و تنها دستگاه اجرایی است که تاکنون 15 جلسه قرارگاه برگزار کرده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری نقشه راه را با تاکید بر کارهای فرهنگی و فرهنگ‌سازی در مورد جمعیت ترسیم کردند. در کنار تدابیر قانون باید به حوزه فرهنگ‌سازی در نظام عمومی و همچنین نظام بهداشتی و درمانی توجه کرد. یکی از دلایل ناباروری، فرزندآوری دیرهنگام است که نیاز به فرهنگ‌سازی ویژه دارد.

دبیر ستاد ملی جمعیت با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف باید در اجرای قانون جوانی جمعیت در کنار وزارت بهداشت مشارکت و نقش‌آفرینی کنند، یادآور شد: استانداران نقش ویژه‌ای در هماهنگی بین بخشی در استان‌ها برای اجرای این قانون به عهده دارند و نیاز است که در این جلسات، حضور پیدا کنند چراکه برخی استان‌ها از نظر شاخص‌های جمعیتی در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

"مسائل فرهنگی" از مهم‌ترین عوامل کاهش فرزندآوری/ 10 باور غلط درباره فرزنددار شدن

فروتن خاطرنشان کرد: نقش مراقب‌های سلامت، ماماها و بهورزها به عنوان حلقه‌های اول ارتباطات نظام بهداشتی با مردم، در زایمان، باروری و تحقق این قانون بسیار مهم و نیاز است به منظور تشویق زوجین به فرزندآوری، پاداشی برای آنها در نظر گرفته شود.

دبیر ستاد ملی جمعیت بر ضرورت استحکام خانواده‌ها تأکید کرد و افزود: ارائه آموزش‌های ازدواج و خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز بدون استحکام خانواده‌ها منجر به فرزندآوری نمی‌شود و لازم است مشاوره‌های ازدواج به ویژه پنج سال اول زندگی زوجین، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

منبع : تسنیم