کد مطلب: 181209
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۸
طرح حمایت از افشاگران فساد (سوت‌زنی)در دستورکار این هفته نمایندگان در جلسه علنی قرار دارد که جزئیاتی از آن را در این گزارش می‌خوانید.
 
- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،بر اساس دستورکار اعلامی مجلس در هفته آینده، رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی درباره طرح حمایت مالی از افشاگران فساد موسوم به (سوت‌زنی)در دستورکار نمایندگان در جلسات علنی قرار گرفته است، این طرح پس از بررسی چند ماهه و تصویب در این کمسیون به مرحله ارزیابی در جلسه علنی رسیده است.

طرح سوت‌زنی در دستورکار مجلس
حجت‌الاسلام حسن نوروزی عضو هیئت رئیسه کمسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره طرح سوتزنی گفت که این طرح پس از ارجاع به کمسیون به کارگروه حقوق جزا و جرم شناسی  برای بررسی کارشناسی ارجاع شد و پس از آن به صحن کمسیون آمده و به تصویب اعضا رسید.

وی درباره جزئیات طرح سوت‌زنی گفت که طرح مذکور از چند بخش یعنی مراجع پذیرنده گزارش فساد  و گزارش دهندگان فساد  و حمایت و تشویق آنها تشکیل شده است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس درباره بخش حمایت از افشا کنندگان فساد در این طرح، گفت: طبق طرح سوتزنی از افشا کنندگان فساد هم به صورت مادی، معنوی و قضایی حمایت خواهد شد علاوه بر این وابستگان نسبی او نیز مورد حمایت قرار می‌گیرند؛همچنین حمایت معنوی به این صورت است که برای گزارش دهنده وکیل گرفته می‌شود و برای کارمندان گزارش دهنده، مزیت‌هایی شغلی نظیر فراهم شدن امکان جابجایی در محل کار فراهم خواهد شد.

حجت الاسلام نوروزی با بیان اینکه بر اساس این طرح ، تا سقف 5 میلیارد تومان پاداش برای اشخاص حقیقی و 10 میلیارد تومان برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته خواهد شد و این پرداخت ها بر اساس میزان افشاگری به صورت پلکانی و بر اساس فورمول مشخص شده خواهد بود، گفت: اگر پرونده‌ای که گزارش فساد آن ارائه می‌شود به نتیجه برسد و اموالی به بیت‌المال بازگردد  که میزان آن تا مبلغ 10 میلیارد تومان باشد، 3 درصد آن مبلغ به عنوان پاداش به گزارش‌دهنده تعلق می‌گیرد؛ مازاد بر این رقم، پرونده‌های تا 100 میلیارد تومان، 2 درصد و مازاد بر 100 میلیارد، یک درصد مبلغ پرونده به گزارش‌گران فساد تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به یکی از مصوبات اعضای کمیسیون متبوعش درباره طرح حمایت از افشاکنندگان فساد، گفت: در یکی از مصوبات اعضای کمسیون قضایی و حقوقی مقرر شد تا نهادی در زیرمجموعه وزارت دادگستری و با همکاری سازمان بازرسی کل کشور برای دریافت گزارشات سوت‌زنی از گزارش‌دهندگان تشکیل شود ؛ علاوه بر این سامانه‌ای نیز طراحی خواهد شد تا افراد با ورود به آن و با حفظ محرمانه‌گی اطلاعات و گزارشات خود از فساد را در آن بارگذاری کنند.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس با بیان اینکه اعضای کمیسیون در جریان بررسی این طرح مراجع رسیدگی‌کننده به گزارش‌های فساد را نیز مشخص کردند،اضافه کرد :با مصوبه اعضای کمیسیون، اطلاعات فراجا، اطلاعات سپاه، اطلاعات قوه قضاییه، وزارت اطلاعات و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان 5 نهاد رسیدگی کننده به گزارش‌های سوت‌زنی تعیین شدند.

نماینده رباط‌کریم در مجلس در پایان با تاکید بر اینکه مقابله با فساد یکی از موضوعاتی است که نمایندگان در مجلس روی آن حساسیت دارند، اضافه کرد: یکی از این موضوعات مهم برای تشویق مردم برای نقش داشتن در مبارزه با فساد حمایت از آنها در برابر افشا فساد است که طرح سوت‌زنی به‌همین منظور تهیه و تدوین شده است.

انتهای‌پیام/

منبع : تسنیم