کد مطلب: 181924
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳
مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز با اعلام اینکه تعرفه گاز تغییری نکرده گفت: به دلیل شرایط خاص و سرمای بی سابقه در زمستان امسال صرفاً قرار شد تا پایان امسال تخفیفی در قبض گاز بدهیم.
 
به گزارش ایران خبر، - اخبار اقتصادی -

مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز گفت از سال 1394 ما برای مشترکین هیچ تغییر تعرفه و افزایش قیمتی را نداشتیم.

به گزارش ایران خبر، کمال آبادی فراهانی مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز درباره ماجرای تخفیف اخیر قبض های نجومی گاز گفت: امسال در قانون بودجه مجلس شورای اسلامی دولت را در دو بند ک تبصره 15 و بند م تبصره 1 مکلف کرد اصلاح الگوی مصرف انجام بدهد، بر این اساس اصلاح تعرفه گاز به تصویب هیات وزیران رسید و آئین نامه اجرائی آن در تاریخ 16 آذر به ما ابلاغ شد و ما هم موظف بودیم که این تعرفه ها را اعمال کنیم.

وی گفت: در جدول تعرفه جدید به این صورت بود که در پله‌های پائین یعنی پله‌های 1 تا 3 که مصارف متعارف هستند ما هیچگونه تغییر تعرفه‌ای نداشته باشیم،  این تغییر تعرفه برمی گردد به سال‌های خیلی گذشته یعنی از سال 1394 ما برای مشترکین هیچ تغییر تعرفه و افزایش قیمتی را نداشتیم.

کمال ابادی افزود: اما در پله‌های بالاتر به این شکل است که در پله های 4 تا 6، 30 درصد افزایش تعرفه داشته، 7 تا 10، 50 درصد افزایش تعرفه و پله‌های 11 تا 12 که مشترکین بسیار پرمصرف ما هستند با مبالغ 5 هزار تومان و 6 هزار تومان باشد. این جدول تعرفه ها را به این صورت در نظر گرفت که بیشتر مشترکین با مصارف متعارف شامل یا افزایشی نباشند و یا افزایش خیلی در واقع چشمگیری را نداشته باشند، 60 درصد مشترکین گاز در پله‌های 1 تا 3 قرار می‌گیرند.

مسئول تدوین تعرفه شرکت ملی گاز در پاسخ به این سوال که آیا این تخفیف 70 درصد به نوعی عقب نشینی است؟ گفت: من حقیقت این را نمی‌توانم این طور تفسیر کنم. گزارشاتی بعد از صدور قبض‌ها داده شد، مبنی بر اینکه برودت هوا را داشتیم و غیر از اینکه ما کاهش دما را داشتیم سرمای شدید فراگیر بود و خیلی از استان‌های ما را درگیر کرده بود.

کمال آبادی فراهانی افزود: سرمای پایدار باعث شد که مصارف در یکی از بخش‌هایی که خیلی سردسیر بود خیلی بالا رفت و مردم هم نتوانستند بحث‌ بهینه سازی و مدیریت مصرف را شاید به خوبی انجام بدهند. همین مسائل منجر به ارائه گزارش وزیر نفت به رئیس جمهور و دستور ایشان برای اعلام یک تخفیف تا پایان سال گردید.

وی گفت: نحوه اجرای این دستور و اینکه به چه صورت باشد هنوز به ما ابلاغ نشده و مصوبه‌ای هنوز برای ما نیامده است.

منبع : تسنیم