کد مطلب: 182034
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۲
وزیر بهداشت گفت: ۹۸ درصد از داروهای مورد نیاز مردم، در داخل کشورمان تولید می‌شود.
 
- اخبار استانها -

به گزارش ایران خبر، از میامی، بهرام عین‌اللهی دقایقی پیش در آیین افتتاح بیمارستان امام رضا (ع) میامی اظهار داشت: ظرفیت بسیار مناسبی برای تأمین داروهای مورد نیاز در کشور از محل تولیدات داخلی فراهم شده و  98 درصد از داروی مورد نیاز مردم در داخل کشور تولید می‌‍‌شود.

وی با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به حوزه دانش‌بنیان برای ارائه خدمت در حوزه بهداشت و درمان تصریح کرد: 25 درصد از حوزه دانش بنیان کشور نیز در حوزه سلامت فعال است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با اختلاف زیاد نسبت به سایر کشورها، بهترین نظام بهداشت و درمان منطقه را داراست افزود: دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف، قابل توجه بوده است که ازجمله آن می‌توان به حوزه سلامت و بهداشت اشاره کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تا قبل از انقلاب، ایران با جمعیت 25 میلیونی و وابستگی شدید به غرب، پزشک‌های بی‌کیفیت هندی و پاکستانی در مناطق مختلف حضور داشتند؛ اما امروز ظرفیت بسیار ارزشمندی از نیروی انسانی متخصص در حوزه سلامت کشور وجود دارد.

عین‌اللهی با بیان اینکه امروز ایران قوی‌ترین زیرساخت‌ها و نیروی انسانی در حوزه سلامت و بهداشت منطقه را داراست تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در تمامی شاخص‌ها با فاصله زیاد از سایر کشورهای منطقه جلوتر است که این موضوع در اجلاس چند روز گذشته سازمان بهداشت جهانی در قاهره نیز اعلام شد.

وی با اشاره‌ به تحریم‌های گسترده علیه نظام بهداشت و درمان کشور نیز گفت: اکنون بسیاری از مردم کشورهای منطقه نیز برای درمان و معالجه به کشور ما سفر می‌کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: همچنین دانشگاه بین‌المللی "سبطین" وابسته به دانشگاه تهران در کشور عراق نیز راه‌اندازی شد که البته تمام هزینه آن از کشور عراق تأمین می‌شود و ما فقط نیروی انسانی متخصص اعزام می‌کنیم.

عین‌اللهی با بیان اینکه اکنون امکان راه‌اندازی دانشکده‌های علوم پزشکی در کشورهای دیگر وجود دارد گفت: بزرگ‌ترین ثروت ما نیروی انسانی متخصص در تمامی رشته‌های مورد نیاز حوزه پزشکی است. همچنین زیرساخت‌های متعدد دانش‌بنیان که سهم 25 درصدی از اقتصاد این بخش در کشور را داراست و تأمین 98 درصدی نیاز دارویی کشور از دیگر این دستاوردهاست.

وی محرومیت‌زدایی را از برنامه‌های جدی حوزه سلامت کشور دانست و تصریح کرد: امروز در دورترین نقاط روستایی کشور نیز شبکه سراسری خانه‌های بهداشت فعال است. بهورزان پر تلاشی در روستاها مشغول ارائه خدمات مورد نیاز مردم هستند. در بعضی از حوادث طبیعی این مناطق آخرین افرادی که خارج می‌شوند بهورزها هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را از دیگر دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: در بعضی استان‌ها مثل استان سمنان ما دو دانشگاه علوم پزشکی داریم که همین موضوع فرصتی برای حضور اساتید و دانشمندان رشته‌های تخصصی مختلف از سراسر کشور در این دانشگاه‌هاست.

عین‌اللهی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی شاهرود یکی از بهترین دانشگاه‌های منطقه شمال شرق کشور و در بعضی حوزه‌ها مانند چشم‌پزشکی از سرآمدترین دانشگاه‌هاست.

وی با اشاره به اینکه هیچ مانعی جهت توسعه دانشگاه‌های علوم پزشکی و دستیابی به رتبه‌های بالاتر نیست بیان کرد: برای دستیابی به این مهم باید به ارتقاء سطح دانش اساتید و تقویت بنیه علمی دانشگاه‌ها توجه بیشتری شود.

ظرفیت بیمارستان میامی در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی استفاده شود

بهرام عین‌اللهی همچنین در حاشیه بهره‌برداری از بیمارستان 64 تختخوابی میامی و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشحالیم که در روز میلاد امیرالمؤمنین (ع) و پس از زیارت مضجع نورانی امام رضا (ع) از شهرستان میامی وارد استان سمنان شدیم و اینک در بیمارستانی به نام امام رضا (ع) حضور داریم.

عین‌اللهی با بیان اینکه این بیمارستان سال 1392 کلنگ زنی شده بود گفت: از سال 1396 عملیات اجرایی ساخت این بیمارستان آغاز شد اما خرسندیم که در دولت مردمی و با همت نماینده مردم این شهرستان در مجلس و استاندار و مسئولان کادر درمان این مطالبه چندساله مردم میامی محقق شد.

وزیر بهداشت با اشاره به امکانات این بیمارستان نیز بیان کرد: بخش‌های مورد نیاز اورژانس، زنان، جراحی، بخش‌های ویژه بستری ICU و CCU و همچنین بخش دیالیز از امکانات این بیمارستان است.

عین‌اللهی با اشاره به وجود بیمارستان میامی در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز ابراز کرد: بسیاری از کمبودهای احتمالی و نیروی متخصص این بیمارستان از شاهرود تأمین می‌شود. همچنین نیروی کار ثابت در این بیمارستان نیز پیش‌بینی و به‌کارگیری شده است.

وزیر بهداشت امکانات بیمارستان میامی را مناسب ارزیابی و خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شاهرود باید از ظرفیت این بیمارستان در حوزه‌های پژوهشی و آموزشی نیز استفاده کند.

عین‌اللهی به حادثه‌خیز بودن مسیر تردد مسافران و زائران امام رضا (ع) نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به تراکم تردد مسافران و زائران و وقوع سوانح و حوادث جاده‌ای امیدواریم این بیمارستان نقش مؤثری در خدمت‌رسانی به مردم ایفا کند.

363/

منبع : تسنیم