کد مطلب: 182046
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۶
اصفهان- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: براساس ارزیابی‌های اولیه دستکم ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی در پنج شهرستان غربی و جنوبی استان بر اثر بارش سنگین برف دچار خسارت شدند.
 
به گزارش ایران خبر، منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه طی ۱۰۰ ساعت گذشته تیم‌های برف روبی و امدادرسانی استان همچنان در حال بازگشایی مسیرهای مسدود شده از برف هستند، اظهار داشت: بیش از سه هزار کیلومتر از راه‌ها در مناطق غرب و جنوب استان با پشتیبانی ۵۵۰ دستگاه ماشین آلات و ۲۰۰ دستگاه تجهیزات امداد زمستانی و ۷۵۰ نفر نیروی راهداری برف‌روبی شده است.

راه ۴۰ روستا در فریدونشهر و سمیرم مسدود است

وی با اشاره به اینکه کماکان راه ۴۰ روستا در بخش پشتکوه دوم فریدونشهر، بخش وردشت و پادنای سمیرم مسدود است، افزود: یکصد روستا نیز در این مناطق با اختلال در تردد بدلیل انباشت برف و کولاک مواجه هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: ۵۲ تیم با پشتیبانی ۷۲ دستگاه ماشین آلات برف روبی شهرداری‌ها در ۱۲ شهر از جمله فریدونشهر، برف‌انبار، داران، افوس، دامنه، رزوه، چادگان، بویین میاندشت، سمیرم، کُمه، ونک، بیده و حنا واقع در شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر چادگان، بویین میاندشت وسمیرم در حال بازگشایی و برف روبی از خیابان‌ها و معابر شهری هستند که همه با هماهنگی دفتر امور شهری استانداری و استفاده از ظرفیت ۱۲ شهرداری معین انجام می‌شود.

شیشه فروش با بیان اینکه با هماهنگی دستگاه‌های خدمات رسان سطح استان ماشین آلات کمکی در اختیار مناطق شهری قرار گرفت، اضافه کرد: تلاش برای بازگشایی معابر و کوچه‌های ۱۵۰ روستا توسط عوامل بخشداری‌ها و دهیاری‌ها و با استفاده از ظرفیت‌های محلی ادامه دارد.

قطعی ارتباطات رادیو- تلویزیونی ۱۵۰ شهر و روستا در استان اصفهان

وی خاطرنشان کرد: به علت انباشت برف و قطع برق، ایستگاه‌های مخابراتی و تلویزیونی واقع در ارتفاعات و نبود دسترسی تلفن ثابت، ارتباط رادیو و تلویزیونی ۸۰ روستا در بخش‌های پادنا و پادنای علیای شهرستان سمیرم و بخش چناررود شهرستان چادگان قطع است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه ارتباط تلویزیونی و رادیویی ۱۰ روستا در بخش زنده رود شهرستان فریدن و بخش مرکزی شهرستان بویین میاندشت قطع است، ادامه داد: برای رفع مشکل تیم‌های فنی با پشتیبانی ماشین آلات برف روبی در حال بازگشایی محورهای دسترسی به ایستگاه‌های واقع در ارتفاعات برای رفع نقص هستند.‌

خسارت برف سنگین به ۳۰۰ واحد مسکونی فرسوده روستایی در اصفهان تصویری از وضعیت جاده‌های غرب استان اصفهان

شیشه فروش با اشاره به اینکه ارتباطات رادیو و تلویزیون در ۶۰ درصد شهر سمیرم نیز به علت مشکل برق ایستگاه واقع در ارتفاعات مشرف به شهر در اثر بارش برف و انسداد مسیر دسترسی قطع است، اضافه کرد: مسیر ارتباطی ایستگاه ارتباطات واقع در کوه مارشنان شهرستان کوهپایه نیز به علت ریزش بهمن مسدود شده که تلاش عوامل راهداری با استفاده از ماشین آلات برف روبی برای بازگشایی محور ادامه دارد.

برق روستا وصل و آب شرب تأمین شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: ارزیابی‌های اولیه حاکی از بروز خسارت به بیش از ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی فرسوده در مناطق روستایی در شهرستان‌های غرب و جنوب استان از جمله پشتکوه فریدونشهر بخش پادنا و وردشت سمیرم، چناررود چادگان، بخش کرچمبوی بویین میاندشت و بخش زنده رود فریدن است که پس از بررسی‌های تکمیلی گروه‌های ارزیاب و کاهش حجم برف آمار دقیق ارائه خواهد شد.

به گفته وی در حال حاضر برق تمام روستاها وصل و آب شرب نیز تأمین شده و این در حالی است که با این شرایط ۳۰ دستگاه ماشین آلات برف روبی از استان اصفهان برای کمک به استان چهار محال بختیاری و شهرستان کوهرنگ نیز ارسال و مشکل شبکه آب منطقه نیز توسط شرکت آب منطقه‌ای اصفهان برطرف شده است.

فرسودگی و کمبود ماشین‌آلات و تجهیزات برف‌روبی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: اصفهان معین هشت استان و جانشین مدیریت بحران تهران بوده و همواره در حوادث کمک رسان سایر استان‌ها است؛ از جمله اعزام تیم‌های اسکان اضطراری به شهرستان خوی برای کمک به زلزله زدگان، بازسازی مناطق مسکونی در سیل بهمن ماه سال قبل در هرمزگان و امدادرسانی به استان‌های یزد و چهارمحال و بختیاری، همدان و کرمان در سیل و کم آبی مرداد ماه سال جاری گرفته تا امداد و نجات در حادثه ساختمان متروپل آبادان کمک‌رسان سایر استان‌ها بوده است.

خسارت برف سنگین به ۳۰۰ واحد مسکونی فرسوده روستایی در اصفهان

شیشه فروش بیان داشت: لازم است دستگاه‌های ملی از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری، هلال احمر کشور، اورژانس کشوری و سازمان شهرداری‌های کشور با توجه به کمبود و فرسوده بودن ماشین آلات امدادی استان اصفهان و خرابی و تخریب آسفالت و روکش اکثر راه‌ها و نیز ماشین آلات و تجهیزات برف روبی، راه سازی، آمبولانس، خودروهای نجات و آتش نشانی و کمبود نیروهای عملیاتی نسبت به نوسازی ناوگان ماشین آلات امدادی و پشتیبانی به این استان توجه ویژه داشته باشند.

وی اضافه کرد: از دستگاه‌های ملی درخواست داریم نسبت به تأمین اعتبار برای تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین آلات و بازسازی راه‌ها و رفع نقاط حادثه خیز و صدور مجوز برای جذب نیروهای تخصصی و عملیاتی برای امدادرسانی مطلوب و کنترل حوادث به دستگاه‌های امدادی با توجه جدی به این استان اقدام و در جهت رفع مشکلات، اصفهان را یاری کنند.

منبع : خبرگزاری مهر