کد مطلب: 182642
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۷
اصفهان- شاخص کیفی هوای بارانی کلانشهر اصفهان امروز هفدهم اسفندماه با میانگین ۱۰۵ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.
 

به گزارش ایران خبر، میانگین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۵ امروز چهارشنبه هفدهم اسفند ماه وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۱۲۰ و بزرگراه خرازی با ۱۱۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان رودکی با ۸۵ AQI دد وضعیت زرد و قابل قبول ثبت شد.‌

سامانه برخط کنترل کیفیت هوای محیط‌زیست (منطقه اصفهان) تا ظهر امروز قطع بود و در زمان انتشار این گزارش اطلاعات ۲ ایستگاه استانداری و پروین نیز در دسترس نیست.

امروز شاخص هوای شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله سجزی با ۶۳ و مبارکه با ۸۰ و شاهین شهر با ۹۲ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد و همچنین منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

هوای اصفهان از صبح امروز بارانی است و بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی بارش‌ها در سطح استان تا روز جمعه به تدریج اکثر مناطق را در بر می‌گیرد. شدت بارش‌های رگباری بعد از ظهر امروز و جمعه ۱۹ اسفند پیش‌بینی شده است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر