کد مطلب: 182971
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۸ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۶
شهردار تهران در خصوص محل‌های آرامستان‌های جدید پایتخت گفت: نقطه‌یابی در غرب و شرق تهران به میزان صد هکتار انجام شده و وارد مذاکره برای خرید شدیم تا مردم در غرب تهران مجبور به تردد به جنوب شهر نشوند.
 
- اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران با اشاره به عملکرد شهرداری تهران در یک سال اخیر اظهار کرد: مهمترین کاری که در شهرداری رقم خورده تغییر رویکرد شهرداری است؛ رویکرد قبلی اداره گران تهران بود اما رویکردی فعلی ارزان‌سازی و بار برداشتن از روی دوش مردم و توجه به ابعاد مختلف زندگی و ساحت‌های مختلف شهری است.

وی تأکید کرد: آنچه می‌بینیم نتایج این تغییر رویکرد است. در واقع در نتیجه این تغییر رویکرد تمام پروژه‌ها فعال شد. به طوری که از مردادماه هر هفته یک پروژه و از 12 بهمن ماه تا پایان سال گذشته هر روز یک پروژه برای افتتاح داشتیم؛ کل آخرین پروژه سال قبل (بهره‌برداری از 11 کیلومتر خط مترو) 15 هزار میلیارد تومان هزینه داشت که تنها برای تکمیل آن 3 هزار میلیارد تومان هزینه شد.

شهردار تهران با بیان اینکه زمانی از بالا به مردم نگاه می‌شود و برای مردم تصمیم می‌گیریم، گفت: اما ما این مدل را تغییر دادیم تا ببینیم خاستگاه اساسی مردم چیست و بر اساس نیازمندی‌های اصلی شهر موارد را دنبال کنیم.

زاکانی افزود: 2 هزار و 80 پروژه داشتیم که نیاز شهر بود و کاملا مشخص بود که بر اساس صرفه و صلاح شهر باید دنبال شود و 4 هزار میلیارد تومان هزینه داشت که هزار و 460 پروژه از سوی مردم انتخاب شد؛ به طوری که هرکسی مجاز بود در حیطه منزل و محل کار خود پروژه‌ها را انتخاب کند. بدین ترتیب 460 هزار فرم تکمیل شد و 300 هزار نفر در طرح «من شهردارم» شرکت کردند و اینچنین مدیریت مشارکتی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه اصل خدمت بدون نام و نشان مهم است، یادآور شد: امسال نیز تکرار چندین باره خواهیم داشت تا مردم اولویت‌های خود را انتخاب کنند؛ شهرداری از کوچکترین مساله تا بزرگترین مسائل مرتبط با مردم را دنبال می‌کند. 39 مرکز سلامت محور در همین راستا به مردم خدمت‌رسانی می‌کنند و مراکز شهر سالم نیز در این زمینه فعال هستند و بیشترین ظرفیت فرهنگی و ورزشی مردم در دست شهرداری است.

بارها اعلام کردیم مشکل درآمد نداریم

شهردار تهران با تأکید بر اینکه درآمدهای ما سه دسته است و بارها اعلام کردیم مشکل درآمدی نداریم، یادآور شد: به جای اینکه گله کنیم که پول نداریم که کار کنیم، می‌گوییم می‌خواهیم کار کنیم. از این رو با انضباط بخشی توانستیم به صرفه و صلاح کار کنیم. با همین نگاه در ماه اول مدیریت شهری ششم از تنش مالی خارج شدیم. سعی کردیم با این صرفه و صلاح شهر را به خوبی اداره کنیم. به طوری که امکانات را در بورس عرضه کردیم و با 30 درصد قیمت پایین‌تر امکانات مورد نیازمان را از بورس خریداری کردیم.

تحول شهر بر اساس توزیع خدمات و دسترسی‌های مناسب، آرامش، امنیت

زاکانی با اشاره به موضوع مولدسازی، یادآور شد: 507 هزار میلیارد تومان به قیمت ماه گذشته برای توسعه حمل و نقل عمومی نیاز داریم؛ مشارکت مردم در این زمینه مدنظر است. 450  هزار میلیارد تومان پروژه در همین راستا تعریف شد و در دو روز از سرمایه‌گذاران دعوت به همکاری شد؛ چون تحول شهر باید بر اساس چارچوب‌های اساسی توزیع خدمات مناسب، آرامش و امنیت و دسترسی‌های مناسب انجام شود.

شهردار تهران با اعلام اینکه امسال ما حدود 45 درصد بودجه را به حمل و نقل و حوزه زیربنایی اختصاص دادیم، تصریح کرد: حمل و نقل امسال بیش از آنچه در طول تاریخ شهر به آن توجه شده، مد نظر قرار گرفته است. با نظر موافق رئیس شورا و اعضای شورای اسلامی شهر تلاش شد تحول اساسی در این بخش صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه باید شهر را با منطق درست اداره و ایمن کنیم، یادآور شد: در کنار ایمنی شهر باید کاری دنبال شود که مشکل مسکن برطرف شد؛ چراکه خیلی بد است 50 درصد مردم اجاره‌نشین هستند و 60 درصد در آمد خود را برای مسکن هزینه می‌کنند.

مناسب‌سازی 350 کیلومتر از معابر شهر؛ امسال

زاکانی  به موضوع محله محوری در پایتخت اشاره کرد و افزود: ما 353 محله داریم و تلاش ما این است که نیازهای محله را جبران کنیم. با مناسب‌سازی در محلات دسترسی‌ها را به گونه‌ای قرار دهیم که افراد مسن، بانوان باردار و هر فردی بتواند در محله خود به راحتی تردد کند. در همین راستا 280 کیلومتر مناسب‌سازی محله‌ای انجام دادیم و امسال نیز مناسب سازی 350 کیلومتر را  در دستورکار قرار داده‌ایم.

شهردار تهران با بیان اینکه هر محل هفت سرانه نیاز دارد، خاطرنشان کرد: ما دنبال این هستیم این هفت سرانه را تأمین کنیم؛ در ساختمان سازی‌های جدید می‌خواهیم شهرک‌های نمونه‌ای بسازیم که سرانه‌ها را داشته باشد تا مردم ناچار به تردد در سطح شهر نباشند. در مواردی نیازهای تخصصی وجود دارد اما برای نیازهای عمومی طراحی‌ها و نگاه‌ها را برای خدمات‌رسانی در محلات تغییر می‌دهیم.

122 محله در تهران بازار میوه و تره‌بار ندارند

وی با بیان اینکه خدمات بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، مذهبی، فضای سبز، خدمات اقتصادی و بازارچه‌ها از جمله سرانه‌ها هستند، گفت: 122 محله در تهران بازار میوه و تره‌بار ندارند؛ 262 بازارچه تحویل گرفتیم و 30 بازارچه اضافه شد. کار احداث 47 بازار را آغاز کرده‌ایم که البته تغییراتی ایجاد شد که موضوع عقب افتاد؛ ما دو دسته میدان میوه و تره‌بار را مورد توجه قرار دادیم و تلاش کردیم برخی موارد ترکیبی ساخته شوند. به طوری که طبقات زیرین به سرانه ورزشی، فروشگاه شهروند و طبقه اصلی به بازار میوه و تره‌بار اختصاص یابد.

زاکانی افزود: 47 بازار کلید خورد و تعدادی کلنگ‌زنی شد که اکثر این موارد در 6 ماه اول به بهره برداری می‌رسد اما هدف‌گذاری ما 500 بازارچه است تا محلاتی که بازار ندارند، به این بازارچه‌ها مجهز شوند تا کنترل ارائه خدمات با قیمت مناسب را داشته باشیم.

مکان "آرامستان جدید تهران" کجاست؟!

نقطه‌یابی در غرب و شرق تهران به میزان صد هکتار به منظور ایجاد آرامستان 

شهردار تهران با اشاره به توسعه جغرافیایی آرامستان‌ها در تهران، تصریح کرد: بهشت زهرا(س) 590 هکتار است و قطعه شهدا بالاترین میزان شهید در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است؛ ما توجه ویژه به بهشت زهرا(س) داریم و بازسازی و نوسازی آن در دستور کار قرار دارد. از طرفی به اضافه کردن و در دسترس قرار دادن این محیط می‌اندیشیم. نقطه‌یابی در غرب و شرق تهران به میزان صد هکتار انجام شده و وارد مذاکره برای خرید شدیم تا مردم در غرب تهران مجبور به تردد به جنوب شهر نشوند.

وی با بیان اینکه به امامزادگان شهر نیز کمک خواهیم کرد، یادآور شد: با اوقاف همکاری را آغاز کردیم تا بتوانیم دفن در امامزادگان را نیز داشته باشیم.

زاکانی به عملکرد قرارگاه مسکن اشاره کرد و افزود: کاری که مستقیماً به ما ارتباطی نداشت، مسکن بود؛ وزارت راه و شهرسازی متولی است و ما به این امر کمک می‌کنیم. 450 هزار واحد تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف در قرارگاه جهادی مسکن که در سال 1400 تشکیل شده بود، منعقد شد و تسهیلات ساخت و ساز را در این راستا در نظر گرفته‌ایم.کاهش مدت زمان صدور پروانه ساخت از 357 روز را به 60 روز در دستور کار قرار دادیم تا به جای اینکه سه‌بار خواب سرمایه صورت بگیرد، ساخت و ساز انجام شود.

شهردار تهران با بیان اینکه با نوسازی می‌توان تأمین مسکن انجام داد تا چهره شهر با این اقدام تغییر یابد، گفت: 9.6 میلیون نفر ساکن تهران هستند. از بعد خانوار هم 2.9 میلیون خانوار در شهر داریم. ما یک میلیون واحد مسکن کم داریم؛ لذا قرارگاه مسکن با این اصل شکل گرفت.

شیب نزولی صدور پروانه از سال 91 تا 1400

وی اعلام کرد: سال 91 تعداد 30 هزار فقره پروانه با 35 میلیون متر مربع مساحت صادر شده بود. از آن سال صدور پروانه و در اصل ساخت و ساز شیب نزولی داشته است. سال 1400  کمترین میزان را به خود اختصاص داده و این عدد به 6 هزار فقره و 11 میلیون متر مربع رسید.

زاکانی با بیان اینکه در خرداد‌ماه سال قبل زیرساخت‌های ما مورد حمله سایبری قرار گرفت که بازگشت آن یک ماه زمان برد، ادامه داد: با این وجود بیش از 10 هزار فقره پروانه با 13 میلیون و 400 هزار متر مربع مساحت در سال قبل صادر شد که پس از 9 سال دوباره شیب رو به بالا را دیدیم و آمار ساخت و ساز 50 تا 60 درصد افزایش یافت.

شیب صعودی صدور پروانه در مناطق 12،18 و 20

شهردار تهران با بیان اینکه مساحت 17 تا 18 درصد افزایش پیدا کرد، یادآور شد: منطقه یک و سه ما آمار کاهشی داشت و منطقه 12، 18 و 20 و دیگر مناطق بافت فرسوده از این افزایش ساخت برخوردار شدند. شرایط به گونه‌ای است که شیب تندتر خواهد شد و از این مسیر می‌توانیم به مهار تورم و رشد تولید کمک کنیم. در این راستا تعداد زیادی شغل ایجاد می‌شود و مردم نیز امیدوار خواهند شد‌.

رشد 6.5 برابری نوسازی بافت فرسوده در سال گذشته

وی با بیان اینکه از سال 85 تا سال 1400 تعداد پنج هزار مسکن توسط شهرداری نوسازی شده، گفت: تنها در سال قبل 32 هزار واحد مسکن با زمین و پروانه شهرداری، نوسازی شد که رشد 6.5 برابری را نشان می‌دهد؛ ما تنظیم مسکن را به سمت عرضه متری مسکن در بورس خواهیم برد تا هر فردی بر اساس اقتضای شرایط خود بتواند ملک خریداری کند.

زاکانی با اشاره به میزان فاصله شمال شهر و جنوب شهر، تصریح کرد: از لحاظ بعد طبقاتی فاصله جدی بین شمال و جنوب شهر وجود داشت؛ بدون کاهش توجه به شمال، توجه به جنوب، شرق و غرب را افزایش دادیم و گفتیم که منطقه 15، 18، 19، 20 و دیگر مناطق قرار است قطب تهران باشند و شرایط قبل را نخواهند داشت.

شهردار تهران با بیان اینکه پروژه شهید بروجردی به طول 4.9 کیلومتر پس از سالها امسال تحویل داده می‌شود، خاطرنشان کرد: بال غربی بزرگراه یادگار امام(ره) از پادگان جی با همکاری ارتش و سپاه، باز شد و مشکل آن حل شد. ما برای تملک پادگان‌ها به توافق رسیده‌ایم و وزارت دفاع، سپاه و ارتش این موضوع را دنبال کردند. در بال غربی ساخت و ساز در حال انجام است و این معبر سال آینده تحویل داده خواهد شد.

وی با بیان اینکه پروژه شهید شوشتری مشکل ترافیک شهر تهران را برطرف می‌کند، گفت: ما در حال ساخت این آزادراه هستیم تا مناطق 4، 13 و دیگر مناطق مرتبط ما از دستاورد اجرای این پروژه بهره مند شوند.

ساماندهی دست‌فروشان در اماکن مدنظر شهروندان

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود با پرداختن به موضوع دست‌فروشی گفت: تلاش ما این است که در زمینه دست‌فروشی مردم را اذیت نکنیم. از طرفی نیز می‌خواهیم دست‌فروشان مردم را آزار ندهند؛ لذا ما به دنبال ساماندهی دست‌فروشان هستیم و می خواهیم که دست‌فروشان در فضایی که مشخص شده، امرار معاش کنند. برخی پارک‌ها و فضاهایی را ساماندهی می‌کنیم که دست‌فروشان در آن فعال شوند و در فضای مجازی نیز فرصتی را برای حق انتخاب مردم در این زمینه ایجاد خواهیم کرد.

پلاک‌گذاری فضاهای سبز براساس گونه‌های کاشته شده

شهردار تهران با تأکید بر اینکه هزار و 250 هکتار در سال 1400 و هزار و 500 هکتار در سال قبل، فضای سبز در کمربند سبز پایتخت ایجاد شد، گفت: امسال ایجاد دو هزار هکتار فضای سبز در دستور کار قرار گرفته و لکه‌گذاری‌های مبتنی بر درختان مثمر مورد توجه است. برای امسال فضاها پلاک دار می‌شوند که مشخص باشد که چه محصولی در آن کاشته می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های نوروزی و ماه رمضان تأکید کرد: ما در هفت کلان پارک هر شب برنامه داریم و علاوه بر این خدمات گردشگری در دیگر مناطق نیز ارائه می‌شود؛ پارک ملت، میدان آزادی، پارک ولایت و مواردی از این قبیل، مناطق را پشتیبانی می‌کنند و خدمات گسترده‌ای ارائه می‌دهند که با اقبال جدی مردم روبه رو بوده است.

افزایش 30 درصدی ورود گردشگران به پایتخت نسبت به سال قبل

زاکانی اظهار کرد: بر اساس گزارشاتی که دریافت کردیم آمار ورود گردشگران به تهران نسبت به سال قبل بیش از 30 درصد افزایش یافته است.

تعداد ایستگاه‌های مترو افتتاح شده امسال 2 برابر سال گذشته خواهد بود

شهردار تهران در پایان ضمن تقدیر از ریاست جمهوری برای کمک جهت تأمین هزینه 15 درصدی ابتدایی خرید 630 دستگاه واگن مترو که به 790 واگن رسیده است، گفت: بهار امسال احداث خط 10 مترو آغاز و 20 کیلومتر مترو افتتاح می‌شود که 13 ایستگاه مترو معادل دو برابر سال قبل به بهره‌برداری خواهد رسید. خط 8، 9 و 11 هم به گونه‌ای طراحی می‌شود که دوبانده باشد و در زیر زمین و روی زمین پیش‌بینی شده است. در حوزه اتوبوس، تاکسی، ون و موتورسیکلت برقی نیز خبرهای خوشی به مردم خواهد رسید.

منبع : تسنیم