کد مطلب: 183019
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۴۲
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز یازدهم فروردین با میانگین ۸۲ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.
 

به گزارش ایران خبر، میانگین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز جمعه یازدهم فروردین ماه وضعیت سالم را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۷۷، پروین با ۹۰ و رودکی با ۷۸ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوای شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله سجزی با ۸۴ در وضعیت قابل قبول و در شاهین شهر و مبارکه به ترتیب با ۱۰ و ۳۲ AQI در وضعیت پاک ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی در خیابان استانداری و بزرگراه خرازی و همچنین شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان امروز جمعه در سراسر استان بارش‌های پراکنده و در نواحی غربی اصفهان رگبارهای بهاری همراه با رعد و برق و تگرگ پیش‌بینی شده است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر