کد مطلب: 183291
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۳۴
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز بیست و پنجم فروردین با میانگین ۸۸ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.
 

به گزارش ایران خبر، میانگین شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز جمعه بیست و پنجم فروردین ماه وضعیت سالم را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد با ۹۲ و رودکی با ۵۲ وضعیت قابل قبول و بزرگراه خرازی با ۱۱۴ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.
ایستگاه خیابان‌های استانداری و پروین قطع است

امروز شاخص هوای شهرهای مجاور کلان‌شهر اصفهان از جمله سجزی با ۹۰، شاهین شهر با ۶۱ و مبارکه با ۷۸ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی در خیابان استانداری و همچنین شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان امروز در سراسر استان وزش باد به نسبت شدید تا شدید، تندباد لحظه‌ای پدیده غالب است و در نیمه شمالی و شرقی استان احتمال خیزش گردوخاک و کاهش شعاع دید وجود دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع : خبرگزاری مهر