کد مطلب: 183311
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۶
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از بررسی لایحه ساماندهی کارکنان دولت در جلسات این هفته کمیسیون متبوعش خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، - اخبار سیاسی -

ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آخرین وضعیت بررسی طرح  ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس، گفت: رسیدگی به این طرح در سال گذشته در کمسیون اجتماعی به اتمام رسید و نمایدگان نیز در جلسه علنی به آن رأی مثبت دادند و طرح جهت بررسی به شورای نگهبان ارسال شد.

لایحه دولت برای ساماندهی تعطیلات کشور
 
 
وی افزود: شورای نگهبان پس از انجام بررسی‌ها ایرادات و ابهاماتی را نسبت به طرح ساماندهی کارکنان دولت گرفت و طرح به مجلس بازگردانده شد که جهت رفع ایرادات به کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون تخصصی ارجاع شده است.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: رسیدگی به طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در دستورکار اعضای کمیسیون اجتماعی در جلسات این هفته قرار دارد.

اسماعیلی ادامه داد: طرح ساماندهی کارکنان دولت با حضور نمایندگانی از سازمان اداری استخدامی، سازمان برنامه و بودجه، هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و همچنین کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس ارزیابی خواهد شد.

وی با اشاره به دستورکار دیگر اعضای کمیسیون اجتماعی در جلسات هفته جاری، اظهار کرد: بررسی لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری (تغییر ساعت کاری و تعطیلی پنجشنبه) با حضور مسئولانی از سازمان اداری و استخدامی ، سازمان برنامه و بودجه دیوان محاسبات و کارشناسانی از مرکز پژوهش های مجلس بررسی خواهد شد.

متن لایحه اصلاح ماده 87 قانون خدمات کشوری به شرح ذیل است:

لایحه اصلاح ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری

ماده واحده- ماده (87) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386- به صورت زیر اصلاح می‌شود:

ماده 87- ساعات کار کارمندان دولت چهل و دو ساعت و سی دقیقه در هفته است و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران تعیین می‌گردد. تغییر ساعت کارمندان با رعایت سقف مذکور و در چهارچوب ضوابط پیشنهادی سازمان اداری و استخدامی کشور که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، بر عهده دستگاه ذی‌ربط می‌باشد. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضای هیئت علمی از ساعات موظف، در طرح های طبقه بندی مشاغل ذیربط تعیین خواهد شد.

تبصره 1- کارمندان می‌توانند با موافقت دستگاه اجرایی ساعات کار خود را تا یک چهارم ساعت کار روزانه (حداکثر (10) ساعت) تقلیل دهند. میزان حقوق و مزایا، نحوه محاسبه سوابق خدمت این قبیل کارمندان متناسب با ساعات کار آنان تعیین خواهد شد.

تبصره 2- دستگاه های اجرایی می توانند در موارد خاص با موافقت هیئت وزیران و رعایت سقف ساعات کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه ای و فصلی ساعات کار خود را به ترتیب دیگری تنظیم نمایند.

تبصره 3- متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار و بحران نظیر آلودگی هوا، کمبود انرژی، وقوع حوادث غیرمترقبه، شیوع بیماری‌های فراگیر و یا در ایام خاص نظیر ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت کارمندان، فارغ از سقف مذکور در این ماده تعیین می‌شود.

تبصره 4- همه دستگاه‌های اجرایی اعم از ستادی و استانی، به استثنای بخش عملیاتی مراکز و واحدهای خدمت‌رسان نظیر واحدهای ذی‌ربط بهزیستی، بانک‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی- درمانی، اماکن ورزشی و واحدهای نظامی، انتظامی و امنیتی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته تنظیم نمایند.

تبصره 5- در همه قوانین و مقرراتی که از مبنای چهل و چهار ساعت کار در هفته و یکصد و هفتاد و شش ساعت کار در ماه استفاده شده است، از تاریخ ابلاغ این قانون به ترتیب به چهل و دو ساعت و سی دقیقه کار در هفته و یکصد و هفتاد ساعت کار در ماه اصلاح می‌شود.

انتهای‌پیام/

منبع : تسنیم