کد مطلب: 184082
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۰۲
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار داد: تا سال ۱۴۳۰ بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهند شد و اگر تا ۶ سال آینده چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم، با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.
 
به گزارش ایران خبر، بهرام عین اللهی در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» که با حضور معاون اول رئیس جمهور در تالار وحدت تهران برگزار شد، با بیان این که تا سال 1430 بالغ بر 30 درصد جمعیت کشور سالمند خواهند شد؛ اظهار کرد: اگر تا 6 سال آینده چاره ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم، گفت: وزارت بهداشت در سه حوزه تمرکز بر حسن اجرای قانون جوانی جمعیت، برنامه ریزی برای فرهنگسازی در حوزه شبکه بهداشت و نظارت و پایش مستمر برنامه‌ها، به طور عملیاتی به حوزه جمعیت ورود کرده است.
وی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلافاصله پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت و پیش از تشکیل ستاد ملی جمعیت اقدام به راه اندازی قرارگاه جوانی جمعیت به ریاست وزیر و راه‌اندازی قرارگاه های متناظر در ستاد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ریاست روسای دانشگاه‌ها برای پیشبرد امور این حوزه کرد.
وزیر بهداشت افزود: از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، وزارت بهداشت با احساس تکلیف در موضوع جوانی جمعیت، اقدام به اصلاح ساختار و تأسیس اداره کل جوانی جمعیت و به کارگیری مدیران و نیروهای متخصص و متعهد در این زمینه کرد.
کاهش 50 درصدی نرخ رشد جمعیت ایران طی 5 سال/ قانون جوانی جمعیت راهگشا خواهد بود؟
وی با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در موضوع جوانی جمعیت، اظهار داشت: باید از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن بابت تصویب قانون انقلابی «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت » قدردانی کنیم که در این برهه حساس نسبت به این کار مهم اقدام کردند.
عین اللهی بیان کرد: تاکنون برای اجرای قانونی جوانی جمعیت که 60 درصد از مواد آن مربوط به حوزه سلامت است، 9 دستورالعمل توسط وزیر بهداشت و 24 دستورالعمل توسط معاونان این وزارتخانه به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.
وی توسعه و ساخت خوابگاه‌های متاهلی، تشویق کارکنان به ازدواج، کاهش شیف شب مادران شاغل، افزایش وام‌ها و ودیعه مسکن دانشجویان متاهل، توزیع 500 میلیارد تومان داروهای تقویتی در شبکه بهداشتی، بیمه درمان ناباروری، جلوگیری از سقط عمدی جنین، آموزش 28 هزار بهورز و 22 هزار مراقب سلامت، رایگان سازی زایمان طبیعی در 448 مرکز، راه اندازی 103 مرکز درمان ناباروری در سطح 3 و اصلاح دستورالعمل غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی را بخش دیگری از اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جمعیت برشمرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که یکی از اولویت‌های همیشگی سفرهای استانی، مباحث مربوط به جوانی جمعیت است، افزود: برنامه «هم نفس» که به آموزش حین ازدواج در شبکه بهداشتی می پردازد و همچنین اجرای طرح «رویش» تؤام با پرداخت پلکانی به بهورزان و مراقبان سلامت که اقدامات‌شان موجب افزایش فرزندآوری شده، در شبکه بهداشتی کشور به اجرا درآمده است.
عین اللهی در پایان گفت: خیّرین در سال گذشته، 3600 میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده‌اند و از این عزیزان درخواست می کنیم که به حوزه جمعیت نیز ورود کرده و به برنامه‌های جوانی جمعیت، کمک کنند.
 
منبع : تسنیم