کد مطلب: 184284
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۲۶
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به پرداخت ۱۲۴ هزار میلیارد تومان وام ازدواج به جوانان گفت: بانک‌ها مجاز به درخواست یک ضامن بیشتر نیستند.
 

به گزارش ایران خبر، وحید یامین‌پور معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره وام ازدواج اظهارداشت: دستور حمایت از ازدواج جوانان، مصوبه شورای عالی جوانان است که ریاست آن را شخص رئیس‌جمهور بر عهده دارد و قوانین و دستورها با امضای وی ابلاغ می‌شود.

وی دلیل اجرا نشدن دستورها را عدم نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های عامل و نیز توزیع نامعقول منابع در بانک‌ها اعلام کرد و گفت: بانک مرکزی موفق به توزیع معقول نشده است و برای مثال در یک شهر کوچک بانکی که باید به ۱۰۰ نفر تسهیلات ازدواج پرداخت کند فقط می‌تواند به ۱۰ نفر پرداخت کند و ۹۰ نفر باقی‌مانده در بلاتکلیفی به سر می‌برند و زمان دقیقی برای پرداخت به آن‌ها اعلام نمی‌شود.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خاطر نشان کرد: اگر شعبه‌ای برای مثال در پرداخت تسهیلات ازدواج سه ماه تأخیر خواهد داشت چرا فرد متقاضی نباید به شعبه با بانکی که این فرایند را در یک ماه انجام می‌دهد مراجعه کند.

وی با بیان اینکه بانک‌ها ۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و نزدیک به ۱۲۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ برای وام ازدواج پرداخت کردند، گفت: این رقم به این معنا است که در سال گذشته و در مقایسه با سال قبل خود یعنی ۱۴۰۰ مجموع پرداختی وام ازدواج به متقاضیان ۵۵ درصد رشد داشته است اما پرداخت وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ و در قیاس با ۱۴۰۰ با چهار درصد کاهش در دریافت کنندگان وام مواجه بوده است.

به گفته یامین پور، در سال ۱۴۰۰ متوسط دریافت‌کنندگان وام ۸۷ درصد بوده است اما در سال ۱۴۰۱ این عدد به ۸۳ درصد رسید.

وی با اشاره به عدم رضایت وام گیرندگان از بانک‌ها نیز گفت: بانک‌ها مجاز به درخواست یک ضامن بیشتر نیستند و باید آن را اجرا کند.

منبع : خبرگزاری مهر