کد مطلب: 184337
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۵
سعودی‌ها قوانین و حساسیت‌های خاصی دارند که توجه و احترام حجاج به این موارد می‌تواند از هرگونه تنش و دردسر احتمالی پیشگیری کند.
 
- اخبار حج 1402 -

به گزارش خبرنگارا جتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ در ایام حج، میلیون‌ها زائر با عقاید و باورهای متفاوت از کشورهای مختلف عازم سرزمین وحی می‌شوند تا شکوهی از اجتماع عظیم مسلمان‌ها را به نمایش بگذارند اما یکی از موضوعاتی که در این گردهمایی بزرگ باید مورد توجه حجاج باشد، توجه به قوانین و حساسیت‌های کشور میزبان است.

قطعا توجه و احترام به قوانین و حساسیت‌‌های سعودی‌ها باعث پیشگیری از تنش و دردسرهای احتمالی برای زائران خواهد شد؛ در ادامه به برخی از نکات حائز اهمیت برای سعودی‌‌ها اشاره می‌کنیم.

زائران باید توجه داشته باشند که هرگز قرآن را روی زمین نگذارند چراکه آنها این کار را توهین می‌دانند؛ آنها به مهر حساس هستند بنابراین روحانیون ما مجوز داده‌اند که بدون مهر نماز خوانده شود تا حساسیتی به وجود نیاید.

علاوه بر این عادت بوسیدن درب حرم یا ضریح باید کنار گذاشته شود زیرا سعودی‌ها این کار را شرک می‌دانند بنابراین باید از دور ادای احترام کرد.

 زائران باید حتماً کفش‌های خود را درون کیسه بگذارند و بدانند لازم نیست کیسه کفش‌های خود را برای عبور از جمعیت بالا بگیرند تا با کسی برخورد نکند، چراکه سعودی‌ها این حرکت را توهین تلقی می‌کنند.

حتی‌الامکان از همراه داشتن لپ‌تاپ خودداری کنند و در صورت نیاز به آن، فایل‌هایی را که جنبه خصوصی دارد حذف کنند تا در صورت بازرسی سعودی‌ها به مشکل برنخورند؛ برای لپ‌تاپ خود نیز رمز نگذارند، زیرا این کار حساسیت سعودی‌ها را بیشتر خواهد کرد.

سیگار کشیدن نیز در حرمین شریفین ممنوع است و در صورت مشاهده، مأموران سعودی با افراد متخلف برخورد خواهند کرد.

درهای بقیع در برخی از ساعات فقط به روی آقایان باز می‌شود و مأموران سعودی نه تنها در ورودی، بلکه در قسمت‌های مختلف آن حضور دارند و اجازه مداحی یا ادعیه خوانی با صدای بلند را به ویژه در اطراف مزار ائمه مدفون در بقیع نمی‌دهند علاوه بر این زائران باید توجه داشته باشند که حضور خانم‌ها حتی پشت درهای بقیع نیز ممنوع است.

بانوان باید در پوشش خود دقت لازم را داشته باشند چراکه در مکان‌های مختلف عربستان از جمله هتل و راهروهای آن دوربین نصب شده است و سعودی‌ها به صورت آنلاین دوربین‌ها را چک می‌کنند.

در مسجدالحرام و مسجدالنبی (ص) گریه‌های غیرمعمول یا خواندن دعا با صدای بلند ممنوع است همچنین زائران باید توجه داشته باشند که از صدا زدن افراد با صدای بلند پرهیز کنند زیرا بسیاری از اهل سنت این اقدام را نشانه بی‌احترامی به اماکن مقدس می‌دانند. 

نکاتی که حجاج مبتلا به بیماری‌های قلبی باید به آن توجه کنند

در صورت بروز مشکل یا دستگیری توسط مأموران سعودی، از آنها کارت شناسایی بخواهید و حضور نماینده ستاد یا کنسولی را درخواست کنید.

منبع : تسنیم