کد مطلب: 184347
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۰۹
همزمان با سالروز تأسیس دانشگاه تهران ۱۲ چهره برجسته علمی کشور در حوزه‌های مختلف دانش معرفی و نخستین نشان عالی دانش به آنها اهدا شد.
 
- اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، شب گذشته  همزمان با سالروز تصویب قانون تاسیس دانشگاه تهران در مراسمی نخستین نشان عالی دانش دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به 12 استاد تمام و برتر دانشگاههای کشور اهدا شد.

رضا پورحسین، دبیر نشان عالی دانش در ابتدای این مراسم با اشاره به فرایند انتخاب انی اساتید گفت: قرار است این نشان هرساله به 12 چهره در شش شاخه علمی؛ علوم اجتماعی و رفتاری، علوم انسانی و هنر، کشاورزی و دامپزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه و پزشکی و سلامت اهدا شود.

مقیمی: «نشان عالی دانش» گامی برای ارتقای سرمایه اجتماعی کشور است

وی گفت: برای انتخاب هر 12 نفر در شورای علمی و سیاستگذاری اجماع صورت گرفت. نیمی از برگزیدگان دریافت نشان از اساتید دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران هستند و برخی نیز از دانشگاه‌های دیگر مانند دانشگاه صنعتی شریف، شهید بهشتی، علم و صنعت، اصفهان و پژوهشگاهها هستند.

دانشگاه تهران , وزارت علوم , دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران ,

مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در بخشی از این مراسم طی سخنانی گفت: دانشگاه تهران و علوم پزشکی استان تهران با یکدیگر این پیمان را بسته اند که فارغ از مرزبندی های تصنعی وزارتخانه‌ای و سازمانی برای بالا بردن نام ایران عزیز و همچنین تحقق تمدن نوین اسلامی که رهبری آن را ترسیم کرده‌اند تلاش مضاعفی داشته باشد. برای دستیابی به این تمدن نوین اسلامی علم باید در صدر قرار داشته باشد از این رو این دو دانشگاه تلاش می‌کنند زمینه‌ های مختلفی را به صورت مشترک دنبال کنند و اعطای نشان عالی دانش یکی از این تلاش ها است.

وی با اشاره به سابقه دانشمندان ایرانی در فراگیری علم و دانش و شخصیت هایی نظیر ابن سینا و... گفت: باید تلاش کنیم ایرانیان همچنان طلایه داران علم دنیا باشند. اعطای این نشان با هدف ترویج گفتمان علمی و تکریم عالمان و اندیشمندان است که البته این موضوع  به برگزاری چنین مراسم هایی خلاصه نمی شود و برنامه هایی در این زمینه داریم. 

مقیمی با تشکر از بنیاد علمی، فرهنگی مصلی نژاد که کمک 10 میلیارد تومان برای برپایی این مراسم و اعطای نشان عالی دانش داشته است، تصریح کرد: بنیاد فرهنگی مصلی نژاد حامی مالی و همیشگی این نشان خواهد بود که تقویت جبهه علمی کشور از اهداف این برنامه است.

قناعتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران نیز در این مراسم طی سخنان کوتاهی گفت: در دنیای نوین امروز دیگر قدرت، سیاسی، نظامی و حتی اقتصادی به تنهایی برای کشورها تولید قدرت نمی کند و علم و توانایی های علمی تعیین کننده است.

وی با اشاره به جایگاه ایران در کسب علم و دانش به خصوص در حوزه پزشکی و تسلط بر برخی توانایی های پزشکی از امام خمینی (ره) به عنوان کسی که خودباوری را به جامعه علمی و ایران داد، یاد کرد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی در حوزه فناوری های نوین پزشکی در برخی حوزه ها جزو کشورهای برتر است. ان شالله با کمک یکدیگر و یاری خداوند از این بحران ها نیز می گذریم و آینده درخشانی در انتظار ایران است.

خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این مراسم ضمن درخواست از افراد برگزیده برای تعالی بخشیدن علم به حکمت گفت: حکمت علم است اما علمی که مبتنی بر علم نظری و عملی است. علمی که معتقد بر علم نظری و عملی کارآمد باشد حکمت می شود. 

دانشگاه تهران , وزارت علوم , دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران ,

وی با طرح این سوال که چقدر علم به حکمت نزدیک شده است ، تصریح کرد: آنگاه فلسفه حکمت می شود که کوچکترین نظریه های آن به مسایل انضمامی تبدیل شود. در حوزه علوم انسانی به شدت به فناوری های نرم اجتماعی نیازمندیم. اگر به نظریه ها بسنده کنیم و به فناوری های حکمرانی نرسیم علوم انسانی ما علم می شود اما حکمت نیست.

خسروپناه امنیت غذایی هوش مصنوعی و فناوری های  نرم اجتماعی را سه نیاز امروز کشور دانست و گفت: اگر امروز به این حوزه ها به خصوص هوش مصنوعی نپردازیم، فردا آینده درخشانی نخواهیم داشت.

منادی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس نیز در این مراسم گفت: در سال های گذشته یونسکو با تحقیقی اعلا کرد 1750 سال پیش ایران دانشگاه جندی شاپور را ایجاد کرده و این نشان دهنده قدمت علم و دانش در ایران نسبت به سایر تمدن هاست.می طلبد دانشگاه تهران با این عظمت علمی شخصیت هایی را به دنیا معرفی کند که جایزه نوبل دریافت کنند.

وی با اشاره به برخی از عملکرد های مجلس در حوزه علم و آموزش از اجرای نظام رتبه بندی معلمان یاد برد و ضمن تشکر از دولت تاکید کرد: اجرای این طرح 42 هزار میلیارد تومان  برای دولت آب خورد. قانون جهش تولید و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را تصویب کردیم که 20 ماده دارد و از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای اعتلای علمی کشور است.

منادی با بیان اینکه هشت هزار شرکت دانش بنیان داریم، خاطرنشان کرد: مجلس به دنبال این است که زنجیره تامین آموزش را در کشور تقویت کند.بر همین اساس اکنون 160 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی دولت با مصوبات کمیسیون آموزش عملیاتی شده است.

دانشگاه تهران , وزارت علوم , دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران ,

در بخش پایانی این مراسم با اجرای کلیپی 3 دقیقه ای از اساتید برگزید، نفرات برتر برای کسب اعطای نشان عالی دانش معرفی شدند. به نفرات برگزیده علاوه  بر لوح تقدیر و نشان عالی دانش  20 سکه طلا نیز اهدا شد.

اسامی برگزیدگان نشان عالی دانش:

1 اعظم ایرجی زاد، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف

2 عباس بازرگان هرندی، استاد دانشکده روانشناسی و علوم رفتاری دانشگاه تهران

3 احمدرضا دهپور، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

4 عباسعلی زالی، استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران

5 حجت الاسلام علی اکبر رشاد، عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه

6 حسین صفایی استاد حقوق دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران

7 محمدحسین نصر اصفهان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

8 محمود فتوحی استاد مهندسی برق دانشگاه شریف

9 سیدکاظم علوی پناه ، استاد دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران

 10 مهرداد شکریه استاد مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت

11 محمد مهدی کیانی، استاد  دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

12 اردشیر قوام‌زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

 
منبع : تسنیم