کد مطلب: 184551
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۰۰
سمنان- وقوع سیل به دلیل بارش‌های شدید در برخی نقاط استان سمنان سبب بروز سیلاب‌هایی شد که خساراتی به ابنیه و برخی تاسیسات روستایی وارد کرد.
 

به گزارش ایران خبر، در پی ورود سامانه کم فشار بارشی به استان سمنان از روز گذشته، شاهد بارش شدید باران و آب گرفتگی معابر شهری و روستایی در برخی نقاط هستیم. بارش باران در غرب و شمال استان سبب بروز سیلاب‌هایی شد.

وقوع سیل به دلیل بارش‌های شدید در برخی نقاط استان سمنان سبب بروز سیلاب‌هایی شد که خساراتی به ابنیه و برخی تأسیسات روستایی وارد کرد. سیل در مجن، چاشم، گرمسار و… شدید توصیف شده است. عوامل امدادی و شهرداری، راهداری، پلیس راه و هلال احمر و… از روز گذشته در آماده‌باش کامل هستند و تا پاسی از شب به امدادرسانی به گرفتار شدگان در مناطق سیل زده پرداختند.

فعالیت سامانه بارشی

اعلام هشدار قرمز هواشناسی به دلیل شرایط نامساعد جوی در استان سمنان روز گذشته نشست اضطراری ستاد مدیریت بحران را نیز برگزار کرد تا مسئولان گرد هم آمده و درباره چگونگی مقابله با سیلاب‌هایی که پیش بینی می‌شد دیروز و دیشب سراسر استان را فرا بگیرند، تبادل نظر کنند.

هواشناسی اعلام کرده که با ادامه فعالیت سامانه بارشی، علاوه بر پیش بینی بارش‌های شدید رگباری، رعد و برق، بارش تگرگ در مناطق مستعد، وزش باد شدید و گرد و خاک در اغلب نواحی دور از انتظار نیست همچنین هشدار قرمز هواشناسی تا پایان هفته درباره جاری شدن رواناب و سیلاب‌های نقطه‌ای ادامه دارد.

بارش شدید باران در گرمسار، چاشم و مجن سبب جاری شدن سیلاب شده است آنطور که کارشناسان هواشناسی اعلام کردند بیشترین شدت فعالیت سامانه بارشی دیشب در گرمسار، آرادان و سرخه بوده است همچنین امروز نوبت شاهرود و میامی خواهد رسید تا بیشترین تأثیر را از این سامانه بپذیرند.

خسارت جانی نداشتیم

استاندار سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن آماده‌باش در تمام ارگان‌های خدمت رسان ذی‌ربط بیان کرد: خوشبختانه سیل شب گذشته تلفات جانی نداشته و فقط خسارات مالی برجای مانده است.

سید محمدرضا هاشمی با بیان اینکه تمام نیروهای خدمت رسان در راه‌ها و مناطق کوهستانی شمال استان سمنان استقرار یافتند، افزود: وقوع سیل شب گذشته در گرمسار باعث آب گرفتگی شد که اسکان مسافران در راه مانده و امداد رسانی صورت گرفت.

وی همچنین با بیان اینکه بررسی‌ها هنوز درباره خسارات سیل ادامه دارد، ابراز کرد: امروز مناطقی شرقی استان سمنان در آماده‌باش به سر خواهند برد همچنین به عشایر استان نیز هشدارهای لازم برای این وضعیت جوی داده شده است همچنین راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز آماده است تا در صورتی که جاده‌ها مشکل دار شدند، وارد عمل شوند.

امداد رسانی

علیرضا باغبان؛ سرپرست هلال‌احمر سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، از آب گرفتگی در مجن از توابع شهرستان شاهرود خبر داد و گفت: تیم امدادی کوهستان ابر با دو خودروی آمبولانس و یک ست نجات برای امدادرسانی به آسیب دیدگان ناشی از سیلاب و آب گرفتگی به مناطق حادثه دیده اعزام شدند.

وی با بیان اینکه پس از بررسی چهار منزل مسکونی مشخص شد آب و گل و لای وارد شده که با استفاده از تجهیزات و موتور پمپ لجن کش اقدام به امدادرسانی کردند، تاکید داشت: در محورهای مواصلاتی به سمت آبشار مجن ۲۸ خودروی گرفتار در گل و لای رهاسازی و امدادرسانی شد.

هم اکنون تردد در تمام محورهای استان سمنان ممکن و میسر است و راهداران در تلاش هستند تا هیچ مسیری علی رغم ورود سیلاب‌ها مسدود نشود اما توصیه مسئولان این است که مردم امروز به ارتفاعات شمال استان سمنان سفر نکنند.

منبع : خبرگزاری مهر